Optymalizacja

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 00:58, 1 mar 2006
Piotrv (Dyskusja | wkład)
(-O2)
← Previous diff
Wersja z dnia 15:05, 1 mar 2006
Piotrv (Dyskusja | wkład)
(coś ala w dyskusji)
Next diff →
Linia 4: Linia 4:
Optymalizacja może być wykonywana automatycznie podczas kompilacji programu, jeśli stosuje się kompilatory języków wysokiego poziomu, np. [[CC65]]. Kompilator może zmniejszyć liczbę instrukcji programu wynikowego lub przyspieszyć jego wykonywanie, jeśli sobie oczywiście tego zażyczymy. W kompilatorach C zwykle stosuje się w tym celu parametr "-O2". Optymalizacja może być wykonywana automatycznie podczas kompilacji programu, jeśli stosuje się kompilatory języków wysokiego poziomu, np. [[CC65]]. Kompilator może zmniejszyć liczbę instrukcji programu wynikowego lub przyspieszyć jego wykonywanie, jeśli sobie oczywiście tego zażyczymy. W kompilatorach C zwykle stosuje się w tym celu parametr "-O2".
 +
 +W środowisku komputerów 8-bit optymalizacja jest zwykle niezbędnym etapem tworzenia oprogramowania w przypadku tworzenia dużych lub skomplikowanych obliczeniowo programów. Wynika to z ograniczonych zasobów tej klasy komputerów ([[RAM]], wydajność procesora). W środowisku PC optymalizacja często jest pomijana ze względu na wspomnianą automatyczną optymalizację a także na fakt, że coraz częściej oprogramowanie działa w środowisku rozproszonym i np. optymalizacja pod względem wykorzystania [[CPU]] ma niewielki wpływ na całkowity czas wykonywania programu.
 +
[[Kategoria:Glosariusz]] [[Kategoria:Glosariusz]]

Wersja z dnia 15:05, 1 mar 2006

Dawny zwyczaj polegający na usuwaniu z programu niepotrzebnych części, bądź poprawianiem ich jakości. Celem jest uzyskanie krótszego/wydajniejszego programu, czy ulepszenie jakiegoś efektu do dema (który ma się "zmieścić w ramce" - w slangu koderów).

Optymalizacja może dotyczyć również nośników danych - np. układanie w określonym porządku danych na dyskietce (co może skutkować szybszym dostępem do plików i ogólnie szybszym odczytem) realizuje program "Szperacz dyskowy" z L.K. Avalon.

Optymalizacja może być wykonywana automatycznie podczas kompilacji programu, jeśli stosuje się kompilatory języków wysokiego poziomu, np. CC65. Kompilator może zmniejszyć liczbę instrukcji programu wynikowego lub przyspieszyć jego wykonywanie, jeśli sobie oczywiście tego zażyczymy. W kompilatorach C zwykle stosuje się w tym celu parametr "-O2".

W środowisku komputerów 8-bit optymalizacja jest zwykle niezbędnym etapem tworzenia oprogramowania w przypadku tworzenia dużych lub skomplikowanych obliczeniowo programów. Wynika to z ograniczonych zasobów tej klasy komputerów (RAM, wydajność procesora). W środowisku PC optymalizacja często jest pomijana ze względu na wspomnianą automatyczną optymalizację a także na fakt, że coraz częściej oprogramowanie działa w środowisku rozproszonym i np. optymalizacja pod względem wykorzystania CPU ma niewielki wpływ na całkowity czas wykonywania programu.

Personal tools