P.Z. Karen

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:38, 16 lis 2010
Tadeusz p (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 00:35, 17 lis 2010
KMK (Dyskusja | wkład)
(z tą oryginalnością to nie przesadzjmy)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-Firma założona w Polsce jako część [[LDW]], zajmująca się początkowo oprogramowaniem komputerów [[Atari]] dla firmy macierzystej (głównie seria [[ST]], choć nie tylko). Stąd w wielu produkcjach sygnowanych przez LDW tyle polskich nazwisk.+Właściwie '''Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen"''', firma założona w Polsce, w roku 1983, jako firma-córka [[LDW]]. P.Z. Karen zajmowała się oprogramowaniem komputerów [[Atari]] dla firmy macierzystej (głównie seria [[ST]], choć nie tylko), oraz serwisem sprzętu marki Atari.
-W roku 1983 powstało '''Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen"''' jako firma-córka amerykańskiej firmy [[LDW]]. Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i serwis sprzętu Atari sprzedawanego w sieci PEW Pewex. W dziale produkcji oprogramowania PZ Karen (pod wodzą -> Tomasza Sielickiego), pod znakiem '''California Dreams''' firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe oraz arkusz kalkulacyjny 'LDW Power' dla komputerów Atari ST. Jednocześnie gdy [[LDW]] nawiązała współpracę z [[Atari|Atari Corporation]], stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę - komputery Atari zaczęły być sprzedawane poprzez sieć sklepów PEW Rewex. W ramach tego kontraktu firma PZ Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno 8-mio jak i 16-bitowego) sprzedawanego w Polsce. +W dziale produkcji oprogramowania P.Z. Karen (gdzie szefem był Tomasz Sielicki), pod znakiem handlowym '''California Dreams''' wyprodukowano i z sukcesem sprzedano kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe, a także arkusz kalkulacyjny [[LDW Power]] dla komputerów [[ST]]. Gdy [[LDW]] nawiązała współpracę z [[Atari|Atari Corp.]] stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, komputery Atari zaczęły być sprzedawane przez sieć sklepów PEW Pewex. W ramach tego kontraktu firma P.Z. Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno ośmio- jak i szesnastobitowego), sprzedawanego w Polsce.
-Pierwszym szefem PZ Karen był Bogdan Wiśniewski, zaś serwis Atari tworzyli w pierwszym momencie:+Pierwszym szefem P.Z. Karen był Bogdan Wiśniewski, serwis Atari tworzyli zaś w pierwszym momencie:
-- Zygmunt Boguszewski (szef serwisu),+* Zygmunt Boguszewski (szef serwisu),
- +* Stanisław Gmaj,
-- Stanisław Gmaj,+* Tadeusz Pękacz (obecnie: [http://24x36.pl]),
- +
-- Tadeusz Pękacz (obecnie: [[http://24x36.pl]]),+
W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli: W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli:
-- Piotr Marciniak (- nie żyje),+* Piotr Marciniak (nie żyje),
 +* Andrzej Bąk (obecnie DELL),
 +* [[Jerzy Sobola]]
 +* Piotr Żemek
 +* Joanna Górska
-- Andrzej Bąk (obecnie DELL),+i inni.
-- Jurek Sobola (DeReAtari)+W sumie za pośrednictwem P.Z. KAREN na polski rynek trafiło ponad 160 tys. szt. sprzętu Atari.
-- Piotr Żemek+Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką '''California Access''', produkcję urządzeń peryferyjnych do [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]] - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów [[XCA12]] i [[CA12]], oraz stacji dysków ([[CA-2001]]), [http://pl.wikipedia.org/wiki/Joystick joysticków] i innych konstrukcji.
-- Joanna Górska+Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu (ok. 1986 roku), zajęto się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą ''Quasar''. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.
- +
-i inni (do uzupełnienia...)+
- +
-W sumie, poprzez PZ KAREN, na polski rynek trafiło ponad 160 tys szt. sprzętu Atari (nie mam dokładniejszych danych, niestety - TP).+
- +
-Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką '''California Access''', produkcję urządzeń peryferyjnych do [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]] - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów [[XCA12]] i [[CA12]], oraz oryginalnych stacji dysków, [http://pl.wikipedia.org/wiki/Joystick joysticków] i innych konstrukcji.+
- +
-Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu (ok 1986 roku), LDW zajęła się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą ''Quasar''. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.+
Do początku lat dziewięćdziesiątych, firma była jednym z prekursorów technologii komputerowych i komputerów osobistych na polskim rynku - z jej szeregów wyszło wiele osób znacząco obecnych do dnia dzisiejszego w polskiej branży IT, np.: Do początku lat dziewięćdziesiątych, firma była jednym z prekursorów technologii komputerowych i komputerów osobistych na polskim rynku - z jej szeregów wyszło wiele osób znacząco obecnych do dnia dzisiejszego w polskiej branży IT, np.:
-- Bogdan Wiśniewski+* Bogdan Wiśniewski
- +* Sławomir Dudziński
-- Sławomir Dudziński+* Tomasz Sielicki
- +* Michał Jaworski
-- Tomasz Sielicki+
- +
-- Michał Jaworski+
- +
- +
{{Stub}} {{Stub}}
[[Kategoria: Firmy]] [[Kategoria: Firmy]]

Wersja z dnia 00:35, 17 lis 2010

Właściwie Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen", firma założona w Polsce, w roku 1983, jako firma-córka LDW. P.Z. Karen zajmowała się oprogramowaniem komputerów Atari dla firmy macierzystej (głównie seria ST, choć nie tylko), oraz serwisem sprzętu marki Atari.

W dziale produkcji oprogramowania P.Z. Karen (gdzie szefem był Tomasz Sielicki), pod znakiem handlowym California Dreams wyprodukowano i z sukcesem sprzedano kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe, a także arkusz kalkulacyjny LDW Power dla komputerów ST. Gdy LDW nawiązała współpracę z Atari Corp. stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, komputery Atari zaczęły być sprzedawane przez sieć sklepów PEW Pewex. W ramach tego kontraktu firma P.Z. Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno ośmio- jak i szesnastobitowego), sprzedawanego w Polsce.

Pierwszym szefem P.Z. Karen był Bogdan Wiśniewski, serwis Atari tworzyli zaś w pierwszym momencie:

 • Zygmunt Boguszewski (szef serwisu),
 • Stanisław Gmaj,
 • Tadeusz Pękacz (obecnie: [1]),

W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli:

 • Piotr Marciniak (nie żyje),
 • Andrzej Bąk (obecnie DELL),
 • Jerzy Sobola
 • Piotr Żemek
 • Joanna Górska

i inni.

W sumie za pośrednictwem P.Z. KAREN na polski rynek trafiło ponad 160 tys. szt. sprzętu Atari.

Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz stacji dysków (CA-2001), joysticków i innych konstrukcji.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu (ok. 1986 roku), zajęto się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

Do początku lat dziewięćdziesiątych, firma była jednym z prekursorów technologii komputerowych i komputerów osobistych na polskim rynku - z jej szeregów wyszło wiele osób znacząco obecnych do dnia dzisiejszego w polskiej branży IT, np.:

 • Bogdan Wiśniewski
 • Sławomir Dudziński
 • Tomasz Sielicki
 • Michał Jaworski

Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools