P.Z. Karen

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 20:02, 3 lut 2007
Miker (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 19:31, 16 lis 2010
Tadeusz p (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
Firma założona w Polsce jako część [[LDW]], zajmująca się początkowo oprogramowaniem komputerów [[Atari]] dla firmy macierzystej (głównie seria [[ST]], choć nie tylko). Stąd w wielu produkcjach sygnowanych przez LDW tyle polskich nazwisk. Firma założona w Polsce jako część [[LDW]], zajmująca się początkowo oprogramowaniem komputerów [[Atari]] dla firmy macierzystej (głównie seria [[ST]], choć nie tylko). Stąd w wielu produkcjach sygnowanych przez LDW tyle polskich nazwisk.
 +
 +W roku 1983 powstało '''Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen"''' jako firma-córka amerykańskiej firmy LDW. Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i serwis sprzętu Atari sprzedawanego w sieci PEW Pewex. W dziale produkcji oprogramowania PZ Karen (pod wodzą -> Tomasza Sielickiego), pod znakiem '''California Dreams''' firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe oraz arkusz kalkulacyjny 'LDW Power' dla komputerów Atari ST. Jednocześnie gdy [LDW] nawiązała współpracę z [[Atari|Atari Corporation]], stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę - komputery Atari zaczęły być sprzedawane poprzez sieć sklepów PEW Rewex. W ramach tego kontraktu firma PZ Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno 8-mio jak i 16-bitowego) sprzedawanego w Polsce.
 +
 +Pierwszym szefem PZ Karen był Bogdan Wiśniewski, zaś serwis Atari tworzyli w pierwszym momencie:
 +
 +Zygmunt Boguszewski (szef serwisu),
 +Stanisław Gmaj,
 +Tadeusz Pękacz (obecnie: [http://24x36.pl]),
 +
 +W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli:
 +Piotr Marciniak (- nie żyje)
 +Andrzej Bąk (obecnie DELL)
 +Jurek Sobola (DeReAtari)
 +Piotr Żemek
 +Joanna Górska
 +i inni (do uzupełnienia...)
 +
 +W sumie, poprzez PZ KAREN, na polski rynek trafiło ponad 160 tys szt. sprzętu Atari (nie mam dokładniejszych danych, niestety - TP).
 +
 +Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką '''California Access''', produkcję urządzeń peryferyjnych do [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]] - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów [[XCA12]] i [[CA12]], oraz oryginalnych stacji dysków, [http://pl.wikipedia.org/wiki/Joystick joysticków] i innych konstrukcji.
 +
 +Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu (ok 1986 roku), LDW zajęła się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą ''Quasar''. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.
 +
 +Do początku lat dziewięćdziesiątych, firma była jednym z prekursorów technologii komputerowych i komputerów osobistych na polskim rynku - z jej szeregów wyszło wiele osób znacząco obecnych do dnia dzisiejszego w polskiej branży IT, np.:
 +
 +- Bogdan Wiśniewski
 +
 +- Sławomir Dudziński
 +
 +- Tomasz Sielicki
 +
 +- Michał Jaworski
 +
 +
{{Stub}} {{Stub}}
[[Kategoria: Firmy]] [[Kategoria: Firmy]]

Wersja z dnia 19:31, 16 lis 2010

Firma założona w Polsce jako część LDW, zajmująca się początkowo oprogramowaniem komputerów Atari dla firmy macierzystej (głównie seria ST, choć nie tylko). Stąd w wielu produkcjach sygnowanych przez LDW tyle polskich nazwisk.

W roku 1983 powstało Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen" jako firma-córka amerykańskiej firmy LDW. Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i serwis sprzętu Atari sprzedawanego w sieci PEW Pewex. W dziale produkcji oprogramowania PZ Karen (pod wodzą -> Tomasza Sielickiego), pod znakiem California Dreams firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe oraz arkusz kalkulacyjny 'LDW Power' dla komputerów Atari ST. Jednocześnie gdy [LDW] nawiązała współpracę z Atari Corporation, stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę - komputery Atari zaczęły być sprzedawane poprzez sieć sklepów PEW Rewex. W ramach tego kontraktu firma PZ Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno 8-mio jak i 16-bitowego) sprzedawanego w Polsce.

Pierwszym szefem PZ Karen był Bogdan Wiśniewski, zaś serwis Atari tworzyli w pierwszym momencie:

Zygmunt Boguszewski (szef serwisu), Stanisław Gmaj, Tadeusz Pękacz (obecnie: [1]),

W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli: Piotr Marciniak (- nie żyje) Andrzej Bąk (obecnie DELL) Jurek Sobola (DeReAtari) Piotr Żemek Joanna Górska i inni (do uzupełnienia...)

W sumie, poprzez PZ KAREN, na polski rynek trafiło ponad 160 tys szt. sprzętu Atari (nie mam dokładniejszych danych, niestety - TP).

Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz oryginalnych stacji dysków, joysticków i innych konstrukcji.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu (ok 1986 roku), LDW zajęła się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

Do początku lat dziewięćdziesiątych, firma była jednym z prekursorów technologii komputerowych i komputerów osobistych na polskim rynku - z jej szeregów wyszło wiele osób znacząco obecnych do dnia dzisiejszego w polskiej branży IT, np.:

- Bogdan Wiśniewski

- Sławomir Dudziński

- Tomasz Sielicki

- Michał JaworskiTen artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools