Panther (edytor)

From Atariki

Revision as of 23:01, 13 maj 2006; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Zobacz inne znaczenia pojęcia Panther

Panther to edytor tekstu autorstwa Janusza B. Wiśniewskiego, powstały na bazie Quick Assemblera. Wydany przez L.K. Avalon w 1992 roku (nr serii AC/AD 00892).

Jako jeden z nielicznych edytorów tekstu na małe Atari ma plik konfiguracyjny pozwalający podłączyć właściwie dowolną drukarkę. Zastosowanie pewnego tricku (powrót głowicy) w pliku konfiguracji pozwala na uzyskanie polskich znaków nawet na drukarkach, które nie mają polskich ogonków (oczywiście dotyczy to drukarek igłowych).

Elastyczność tego edytora pozwalała używać go nawet jako skutecznego konwertera plików tekstowych między różnymi platformami sprzętowymi (np. Amiga, PC). Panther jest wygodny w obsłudze (skróty klawiszowe wzorowane na edytorach z komputerów PC, okienka), udostępnia bufor na tekst ok. 20-30 kB, w zależności od używanego systemu DOS.

Wadą, która dyskwalifikuje go jako procesor tekstu jest brak funkcji automatycznego zawijania wierszy. Z tego powodu np. redakcja Atari Magazynu (dział ośmiobitowy) używała do pisania tekstów nie Panthera, lecz programu The First XLEnt Word Processor.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools