Qbek

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 11:00, 12 sie 2022
Dracon (Dyskusja | wkład)
(Działające link do Serious z archiwum łebowego...)
← Previous diff
Aktualna wersja
Azbest (Dyskusja | wkład)

Linia 31: Linia 31:
* [https://web.archive.org/web/20191225180309/http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S05/A02.html Serious #5] * [https://web.archive.org/web/20191225180309/http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S05/A02.html Serious #5]
 +Spoczywa na cmentarzu łostowickim, na którym leży także inny atarowiec - [[Vulgar]].
---- ----

Aktualna wersja

Grafika:Qbk_97.jpg

Qbek lub Kubek (używał również ksyw Gnom i Cutter) - Krzyś Kubeczko. Urodził się i mieszkał w Gdańsku. Żył krótko, lecz intensywnie [09.08.1978 - 12.04.1999 r.].

Legendarny atarowiec (posiadacz kilku komputerów Atari, m.in. 65XE z 320 kb RAM i stereo oraz stacji dysków SN-360), znany z listów w piśmie Top Secret, obrońca i piewca 8-bitowego Atari. Pokojowo nastawiony do świata, pomocny ludziom i skory do rozmaitych dowcipów. Przez część sceny uznawany za lamera, szybko pogodził się z taką "etykietką" i potrafił z niej beztrosko kpić. Należał do ABBUC-a i dzięki temu ściągnął na scenę trochę egzotycznego stuffu z Zachodu. Od połowy lat 90. przeważnie w domu u Kubka zbierała się spora część aktywnych wówczas trójmiejskich atarowców (m.in. Darth, Dracon, Gepard , Grey, Tehno), tworząc coś w rodzaju (późniejszych) "sztabów kryzysowych" (z naciskiem na kopiowanie świeżego stuffu).

Kubek był znany również z konfliktu z Gregiem, z powodu swego prześmiewczego artykułu w paper-zinie Detox. Publikował także w Pentagram Zine (np. relacja z Silesian Atari Open '95 w numerze #3) i Serious. Sam stał za wydaniem papierowego magazynu "Lamerton" w drugiej połowie lat 90. XX w. Toczył też przez pewien czas "wojnę" z grupą New Generation (zrzut ekranu z WYSHYFKA Zine - tu przykładowy głos Solo w tej "wojence").


Krzyś okazał się pomysłodawcą Green-Diska. Spłodził również tak klimatyczne produkcje, jak dwie części Belmondo Demo (część pierwsza z pomocą "wyklętego" na scenie komercyjnego demo-makera "Demo Construction Kit" (DCK); część druga zawierała już samodzielne wstawki w asemblerze (z pewną pomocą Dartha). Jego ostatnim znanym dokonaniem (i prowokacją) na Atari była 3-częściowa praca z gfx-compo na QuaST 1997 - "Bruce Lee"...

W opinii tzw. "osób trzecich", np. amigowca Smootha z grupy PhaseTruce, Kubek jest najbardziej znanym człowiekiem związanym z Atari poza jej sceną, a sam uważa się za lamera. (link do jego relacji z QuaST 1996). Po nagłym, tragicznym i niespodziewanym odejściu Qbka, zadedykowane mu zostało demo Ars Mori. Poświęcony mu też został wiersz Artura Nowaczewskiego "epitafium dla Krzysia Kubeczki", zamieszczony w piśmie "Fronda" nr 31 z 2003 roku.


Qbek odwiedził osobiście takie party, jak QuaST 1995, Mikołów i QuaST 1996.


Grupy, w których działał (głównie jako swaper):

Artykuły autorstwa Qbka, to m.in.:

Wspomnienia o nim i jego twórczości można znaleźć w zinach:

Spoczywa na cmentarzu łostowickim, na którym leży także inny atarowiec - Vulgar.


Qbek z Atari w swoim pokoju - na monitorze widać grę Black Lamp.

Linki

Personal tools