Qbek

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 15:13, 30 sie 2005
Drctqa (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Dracon (Dyskusja | wkład)
(Działające link do Serious z archiwum łebowego...)
Linia 1: Linia 1:
-'Qbek' lub 'Kubek' - Krzyś [[Kubeczko]], legendarny atarowiec znany z listów w piśmie [[TOP SECRET]], obrońca i piewca 8-bitowego Atari.+{{grafr|Qbk_97.jpg}}
-Znany również z konfliktu z [[Greg|Gregiem]], z powodu swego krytycznego artykułu w paper-zinie [[Detox]]. Publikował także w [[Pentagram_Zine]] i [[Serious]].+Qbek lub Kubek (używał również ksyw ''Gnom'' i ''Cutter'') - Krzyś Kubeczko. Urodził się i mieszkał w Gdańsku. Żył krótko, lecz intensywnie '''[09.08.1978 - 12.04.1999 r.]'''.
-Pomysłodawca [[Green-Disk|Green-Diska]]. +Legendarny atarowiec (posiadacz kilku komputerów Atari, m.in. 65XE z 320 kb RAM i stereo oraz stacji dysków [[SN-360]]), znany z listów w piśmie [http://pl.wikipedia.org/wiki/Top_Secret Top Secret], obrońca i piewca 8-bitowego Atari. Pokojowo nastawiony do świata, pomocny ludziom i skory do rozmaitych dowcipów.
 +Przez część sceny uznawany za [[lamer]]a, szybko pogodził się z taką "etykietką" i potrafił z niej beztrosko kpić. Należał do [[ABBUC]]-a i dzięki temu ściągnął na scenę trochę egzotycznego [[stuff]]u z Zachodu. Od połowy lat 90. przeważnie w domu u Kubka zbierała się spora część aktywnych wówczas trójmiejskich atarowców (m.in. [[Darth]], [[Dracon]], [[Gepard]] , [[Grey]], [[Tehno]]), tworząc coś w rodzaju (późniejszych) "sztabów kryzysowych" (z naciskiem na kopiowanie świeżego ''stuffu'').
 +Kubek był znany również z konfliktu z [[Greg]]iem, z powodu swego prześmiewczego artykułu w paper-zinie [[Detox]]. Publikował także w [[Pentagram Zine]] (np. relacja z [[Mikołów|Silesian Atari Open '95]] w numerze #3) i [[Serious]]. Sam stał za wydaniem papierowego magazynu "Lamerton" w drugiej połowie lat 90. XX w. Toczył też przez pewien czas "wojnę" z grupą [[New Generation]] ([[Media:Qbk wyshyfka.png|zrzut ekranu z WYSHYFKA Zine]] - tu przykładowy głos [[Solo]] w tej "wojence").
-Grupy, w których działał (głównie jako [[Swaper|swaper]]:+<br>
-[[High Voltage]], [[OHP]]+Krzyś okazał się pomysłodawcą [[Green-Disk]]a. Spłodził również tak ''klimatyczne'' produkcje, jak dwie części [[Belmondo Demo]] (część pierwsza z pomocą "wyklętego" na scenie komercyjnego [[demo-maker|demo-makera]] "[[Demo Construction Kit]]" ('''DCK'''); część druga zawierała już samodzielne wstawki w asemblerze (z pewną pomocą [[Darth]]a). Jego ostatnim znanym dokonaniem (i prowokacją) na Atari była 3-częściowa praca z gfx-compo na [[QuaST 1997]] - "Bruce Lee"...
-{{stub}}+W opinii tzw. "osób trzecich", np. amigowca '''Smootha''' z grupy PhaseTruce, ''Kubek jest najbardziej znanym człowiekiem związanym z Atari poza jej sceną, a sam uważa się za lamera''. ([http://amiscena.org/ksiegaparties/1996/96-quast-glaz1.html link do jego relacji z QuaST 1996]).
 +Po nagłym, tragicznym i niespodziewanym odejściu Qbka, zadedykowane mu zostało demo [http://a8.fandal.cz/detail.php?files_id=41 Ars Mori]. Poświęcony mu też został wiersz Artura Nowaczewskiego "[http://nowaczewski.blogspot.com/2012/10/urywek-x-przypis-wazniejszy-niz.html epitafium dla Krzysia Kubeczki]", zamieszczony w piśmie "Fronda" nr 31 z 2003 roku.
 + 
 + 
 +Qbek odwiedził osobiście takie party, jak [[QuaST 1995]], [[Mikołów]] i [[QuaST 1996]].
 + 
 + 
 +Grupy, w których działał (głównie jako [[swaper]]):
 +* [[High Voltage]],
 +* [[OHP]]
 + 
 +Artykuły autorstwa Qbka, to m.in.:
 +* [http://ftp.pigwa.net/stuff/misc/detox_pentagram/detox_pentagram_%237.gif opinia o muzyce [[Greg]]a]
 +* [https://web.archive.org/web/20191225180250/http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S03/A10.html o zostaniu atarowcem]
 +* [https://web.archive.org/web/20191230140633/http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S04/A15.html absurd bycia atarowcem]
 + 
 +Wspomnienia o nim i jego twórczości można znaleźć w zinach:
 +* [http://barymag.slight.pl/issue01/01_20_szczyt_lamerstwa Barymag#1 (wyczerpująca recenzja "Belmondo Demo")]
 +* [https://web.archive.org/web/20191225180309/http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S05/A02.html Serious #5]
 + 
 + 
 +----
 + 
 +[[Media:Qbek_z_Atari.jpg|Qbek z Atari w swoim pokoju]] - na monitorze widać grę [[Black Lamp]].
 + 
 +==Linki==
 +* [https://demozoo.org/sceners/35268/ Demozoo]
 +* [http://www.globas.pl/azk3/azk3/katalog/czasop/lamerton/index.html magazyn LAMERTON]
 +* [http://web.archive.org/web/20160703005634/http://energy.scene.pl/index.php?page=list-otwarty polemika [[Greg]]a z Qbkiem]
 +* [http://atarionline.pl/forum/comments.php?DiscussionID=3376&page=1 wątek o KK na forum AOL]
 +* [http://tomseditor.com/gallery/i/32709/glowa-by-qbk 3-częściowa grafika Bruce'a - cz.1]
 +* [http://tomseditor.com/gallery/i/32710/klata-by-qbk 3-częściowa grafika Bruce'a - cz.2]
 +* [http://tomseditor.com/gallery/i/32711/lydki-by-qbk 3-częściowa grafika Bruce'a - cz.3]
 +* [https://cmentarze-gdanskie.pl/chapter_77037.asp?smode=2&p1oid=8D2EE7E1273C461E918619595017F342 Tu spoczywa Qbk]
 +* [https://youtu.be/RiazGPo_UcM kilkugodzinna analiza magazynu alternatywnego "Lamerton"]
 + 
 +[[Kategoria:Ludzie]]
 +[[Kategoria:Zmarli]]

Aktualna wersja

Grafika:Qbk_97.jpg

Qbek lub Kubek (używał również ksyw Gnom i Cutter) - Krzyś Kubeczko. Urodził się i mieszkał w Gdańsku. Żył krótko, lecz intensywnie [09.08.1978 - 12.04.1999 r.].

Legendarny atarowiec (posiadacz kilku komputerów Atari, m.in. 65XE z 320 kb RAM i stereo oraz stacji dysków SN-360), znany z listów w piśmie Top Secret, obrońca i piewca 8-bitowego Atari. Pokojowo nastawiony do świata, pomocny ludziom i skory do rozmaitych dowcipów. Przez część sceny uznawany za lamera, szybko pogodził się z taką "etykietką" i potrafił z niej beztrosko kpić. Należał do ABBUC-a i dzięki temu ściągnął na scenę trochę egzotycznego stuffu z Zachodu. Od połowy lat 90. przeważnie w domu u Kubka zbierała się spora część aktywnych wówczas trójmiejskich atarowców (m.in. Darth, Dracon, Gepard , Grey, Tehno), tworząc coś w rodzaju (późniejszych) "sztabów kryzysowych" (z naciskiem na kopiowanie świeżego stuffu).

Kubek był znany również z konfliktu z Gregiem, z powodu swego prześmiewczego artykułu w paper-zinie Detox. Publikował także w Pentagram Zine (np. relacja z Silesian Atari Open '95 w numerze #3) i Serious. Sam stał za wydaniem papierowego magazynu "Lamerton" w drugiej połowie lat 90. XX w. Toczył też przez pewien czas "wojnę" z grupą New Generation (zrzut ekranu z WYSHYFKA Zine - tu przykładowy głos Solo w tej "wojence").


Krzyś okazał się pomysłodawcą Green-Diska. Spłodził również tak klimatyczne produkcje, jak dwie części Belmondo Demo (część pierwsza z pomocą "wyklętego" na scenie komercyjnego demo-makera "Demo Construction Kit" (DCK); część druga zawierała już samodzielne wstawki w asemblerze (z pewną pomocą Dartha). Jego ostatnim znanym dokonaniem (i prowokacją) na Atari była 3-częściowa praca z gfx-compo na QuaST 1997 - "Bruce Lee"...

W opinii tzw. "osób trzecich", np. amigowca Smootha z grupy PhaseTruce, Kubek jest najbardziej znanym człowiekiem związanym z Atari poza jej sceną, a sam uważa się za lamera. (link do jego relacji z QuaST 1996). Po nagłym, tragicznym i niespodziewanym odejściu Qbka, zadedykowane mu zostało demo Ars Mori. Poświęcony mu też został wiersz Artura Nowaczewskiego "epitafium dla Krzysia Kubeczki", zamieszczony w piśmie "Fronda" nr 31 z 2003 roku.


Qbek odwiedził osobiście takie party, jak QuaST 1995, Mikołów i QuaST 1996.


Grupy, w których działał (głównie jako swaper):

Artykuły autorstwa Qbka, to m.in.:

Wspomnienia o nim i jego twórczości można znaleźć w zinach:Qbek z Atari w swoim pokoju - na monitorze widać grę Black Lamp.

Linki

Personal tools