Qbek

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:36, 14 sty 2019
Dracon (Dyskusja | wkład)
(trochę linxów)
← Previous diff
Wersja z dnia 14:07, 24 maj 2019
Dracon (Dyskusja | wkład)
(parę uzupełnień w linkach i poprawki literówek...)
Next diff →
Linia 6: Linia 6:
Przez część sceny uznawany za [[lamer]]a, szybko pogodził się z taką "etykietką" i potrafił z niej beztrosko kpić. Należał do [[ABBUC]]-a i dzięki temu ściągnął na scenę trochę egzotycznego [[stuff]]u z Zachodu. Od połowy lat 90. przeważnie w domu u Kubka zbierała się spora część aktywnych wówczas trójmiejskich atarowców (m.in. [[Darth]], [[Dracon]], [[Gepard]] , [[Grey]], [[Tehno]]), tworząc coś w rodzaju (późniejszych) "sztabów kryzysowych" (z naciskiem na kopiowanie świeżego ''stuffu''). Przez część sceny uznawany za [[lamer]]a, szybko pogodził się z taką "etykietką" i potrafił z niej beztrosko kpić. Należał do [[ABBUC]]-a i dzięki temu ściągnął na scenę trochę egzotycznego [[stuff]]u z Zachodu. Od połowy lat 90. przeważnie w domu u Kubka zbierała się spora część aktywnych wówczas trójmiejskich atarowców (m.in. [[Darth]], [[Dracon]], [[Gepard]] , [[Grey]], [[Tehno]]), tworząc coś w rodzaju (późniejszych) "sztabów kryzysowych" (z naciskiem na kopiowanie świeżego ''stuffu'').
-Kubek był znany również z konfliktu z [[Greg]]iem, z powodu swego prześmiewczego artykułu w paper-zinie [[Detox]]. Publikował także w [[Pentagram Zine]] (np. relacja z [[Mikołów|Silesian Atari Open '95]] w numerze #3) i [[Serious]].+Kubek był znany również z konfliktu z [[Greg]]iem, z powodu swego prześmiewczego artykułu w paper-zinie [[Detox]]. Publikował także w [[Pentagram Zine]] (np. relacja z [[Mikołów|Silesian Atari Open '95]] w numerze #3) i [[Serious]]. Sam stał za wydaniem papierowego magazynu "Lamerton" w drugiej połowie lat 90. XX w.
Pomysłodawca [[Green-Disk]]a. Spłodził również tak ''klimatyczne'' produkcje, jak dwie części [[Belmondo Demo]] (część pierwsza z pomocą wyklętego na scenie komercyjnego [[demo-maker|demo-makera]] "[[Demo Construction Kit]]" ('''DCK'''); część druga zawierała już samodzielne wstawki w asemblerze). Jego ostatnim znanym dokonaniem (prowokacją) na Atari była 3-częściowa praca z gfx-compo na [[QuaST 1997]] - "Bruce Lee"... Pomysłodawca [[Green-Disk]]a. Spłodził również tak ''klimatyczne'' produkcje, jak dwie części [[Belmondo Demo]] (część pierwsza z pomocą wyklętego na scenie komercyjnego [[demo-maker|demo-makera]] "[[Demo Construction Kit]]" ('''DCK'''); część druga zawierała już samodzielne wstawki w asemblerze). Jego ostatnim znanym dokonaniem (prowokacją) na Atari była 3-częściowa praca z gfx-compo na [[QuaST 1997]] - "Bruce Lee"...
W opinii tzw. "osób trzecich", np. amigowca '''Smootha''' z grupy PhaseTruce, ''Kubek jest najbardziej znanym człowiekiem związanym z Atari poza jej sceną, a sam uważa się za lamera''. ([http://amiscena.org/ksiegaparties/1996/96-quast-glaz1.html link do jego relacji z QuaST 1996]). W opinii tzw. "osób trzecich", np. amigowca '''Smootha''' z grupy PhaseTruce, ''Kubek jest najbardziej znanym człowiekiem związanym z Atari poza jej sceną, a sam uważa się za lamera''. ([http://amiscena.org/ksiegaparties/1996/96-quast-glaz1.html link do jego relacji z QuaST 1996]).
-Po nagłym, tragicznym i niespodziewanym odejściu Qbka, zadedykowane mu zostało demo [http://a8.fandal.cz/detail.php?files_id=41 Ars Mori]. Poświęcony mu został wiersz Artura Nowaczewskiego "[http://nowaczewski.blogspot.com/2012/10/urywek-x-przypis-wazniejszy-niz.html epitafium dla krzysia kubeczki]", zamieszczony w piśmie "Fronda" nr 31 z 2003 roku. +Po nagłym, tragicznym i niespodziewanym odejściu Qbka, zadedykowane mu zostało demo [http://a8.fandal.cz/detail.php?files_id=41 Ars Mori]. Poświęcony mu też został wiersz Artura Nowaczewskiego "[http://nowaczewski.blogspot.com/2012/10/urywek-x-przypis-wazniejszy-niz.html epitafium dla Krzysia Kubeczki]", zamieszczony w piśmie "Fronda" nr 31 z 2003 roku.
Linia 23: Linia 23:
Artykuły autorstwa QBK, to m.in.: Artykuły autorstwa QBK, to m.in.:
* [http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S03/A10.html o zostaniu atarowcem] * [http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S03/A10.html o zostaniu atarowcem]
-* [http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S04/A15.html absurd bycia atraowcem]+* [http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S04/A15.html absurd bycia atarowcem]
Wspomnienia o nim i jego twórczości można znaleźć w zinach: Wspomnienia o nim i jego twórczości można znaleźć w zinach:
Linia 36: Linia 36:
==Linki== ==Linki==
* [https://demozoo.org/sceners/35268/ Demozoo] * [https://demozoo.org/sceners/35268/ Demozoo]
- +* [http://www.globas.pl/azk3/azk3/katalog/czasop/lamerton/index.html magazyn LAMERTON]
 +* [http://web.archive.org/web/20160703005634/http://energy.scene.pl/index.php?page=list-otwarty polemika [[Greg]]a do Qbka]
[[Kategoria:Ludzie]] [[Kategoria:Ludzie]]
[[Kategoria:Zmarli]] [[Kategoria:Zmarli]]

Wersja z dnia 14:07, 24 maj 2019

Grafika:Qbk_97.jpg

Qbek lub Kubek (używał również ksyw Gnom i Cutter) - Krzyś Kubeczko. Urodził się i mieszkał w Gdańsku. Żył krótko, lecz intensywnie [09.08.1978 - 12.04.1999 r.].

Legendarny atarowiec (posiadacz kilku komputerów Atari, m.in. 65XE z 320 kb RAM i stereo oraz stacji dysków SN-360), znany z listów w piśmie Top Secret, obrońca i piewca 8-bitowego Atari. Pokojowo nastawiony do świata, pomocny ludziom i skory do rozmaitych dowcipów. Przez część sceny uznawany za lamera, szybko pogodził się z taką "etykietką" i potrafił z niej beztrosko kpić. Należał do ABBUC-a i dzięki temu ściągnął na scenę trochę egzotycznego stuffu z Zachodu. Od połowy lat 90. przeważnie w domu u Kubka zbierała się spora część aktywnych wówczas trójmiejskich atarowców (m.in. Darth, Dracon, Gepard , Grey, Tehno), tworząc coś w rodzaju (późniejszych) "sztabów kryzysowych" (z naciskiem na kopiowanie świeżego stuffu).

Kubek był znany również z konfliktu z Gregiem, z powodu swego prześmiewczego artykułu w paper-zinie Detox. Publikował także w Pentagram Zine (np. relacja z Silesian Atari Open '95 w numerze #3) i Serious. Sam stał za wydaniem papierowego magazynu "Lamerton" w drugiej połowie lat 90. XX w.

Pomysłodawca Green-Diska. Spłodził również tak klimatyczne produkcje, jak dwie części Belmondo Demo (część pierwsza z pomocą wyklętego na scenie komercyjnego demo-makera "Demo Construction Kit" (DCK); część druga zawierała już samodzielne wstawki w asemblerze). Jego ostatnim znanym dokonaniem (prowokacją) na Atari była 3-częściowa praca z gfx-compo na QuaST 1997 - "Bruce Lee"...

W opinii tzw. "osób trzecich", np. amigowca Smootha z grupy PhaseTruce, Kubek jest najbardziej znanym człowiekiem związanym z Atari poza jej sceną, a sam uważa się za lamera. (link do jego relacji z QuaST 1996). Po nagłym, tragicznym i niespodziewanym odejściu Qbka, zadedykowane mu zostało demo Ars Mori. Poświęcony mu też został wiersz Artura Nowaczewskiego "epitafium dla Krzysia Kubeczki", zamieszczony w piśmie "Fronda" nr 31 z 2003 roku.


Qbek odwiedził osobiście takie party, jak QuaST 1995, Mikołów i QuaST 1996.


Grupy, w których działał (głównie jako swaper):

Artykuły autorstwa QBK, to m.in.:

Wspomnienia o nim i jego twórczości można znaleźć w zinach:Qbek z Atari w swoim pokoju - na monitorze widać grę Black Lamp.

Linki

Personal tools