Reversi

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:58, 27 gru 2006
Miker (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Miker (Dyskusja | wkład)
(parę faktów więcej)
Linia 1: Linia 1:
-Gra logiczna rozgrywana na planszy o 64 polach (8x8). Na początku każdy z graczy ma po dwa piony, ustawione w centum planszy, przy czym każdy z graczy ma swój przyporządkowany kolor. Ruch może się odbywać tylko przez piony przeciwnika (przecinamy obcy kolor linią - w ośmiu możliwych kierunkach). Celem gry jest zajęcie jak największej ilości pól na planszy. Możliwe jest również zablokowanie ruchu przeciwnika. Gra kończy się również w sytuacji, kiedy obaj przeciwnicy nie mogą wykonać ruchu (są zablokowani lub kiedy wszystkie pola na planszy są zajęte) - wygrywa wtedy ten z graczy, który zajmuje większą ilość pól na planszy. Oczywiście w sytuacji, gdy obaj gracze zajmują jednakową ilość pól - partia pozostaje nierozegrana.+Gra logiczna rozgrywana na planszy o 64 polach (8x8). Na początku każdy gracz ma po dwa piony, ustawione w centrum planszy, przy czym każdy z nich ma swój przyporządkowany kolor. Ruch może się odbywać tylko przez piony przeciwnika (przecinamy obcy kolor linią - w ośmiu możliwych kierunkach). Celem gry jest zajęcie jak największej ilości pól na planszy. Możliwe jest również zablokowanie ruchu przeciwnika. Gra kończy się również w sytuacji, kiedy obaj przeciwnicy nie mogą wykonać ruchu (są zablokowani) lub kiedy wszystkie pola na planszy są zajęte - wygrywa wtedy ten z graczy, który zajmuje większą ilość pól na planszy. Oczywiście w sytuacji, gdy obaj gracze zajmują jednakową ilość pól partia pozostaje nierozegrana. W rozgrywce dobrze jest dążyć do zajęcia przynajmniej jednego rogu planszy, ponieważ można stamtąd skutecznie przeprowadzać "ataki". Zajęcie rogu praktycznie może przeważyć szalę zwycięstwa na stronę tego, kto to zrobił, ponieważ nie ma jak wtedy usunąć stamtąd piona.
-Na [[Atari 8-bit|8-bitowym Atari]] istnieje kilka wersji tej gry.+Na [[Atari 8-bit|8-bitowym Atari]] istnieje kilka wersji tej gry, o zróżnicowanym poziomie trudności.
Można je pobrać np. [http://atari.fandal.cz/search.php?search=reversi&butt_details_x= stąd]. Można je pobrać np. [http://atari.fandal.cz/search.php?search=reversi&butt_details_x= stąd].

Aktualna wersja

Gra logiczna rozgrywana na planszy o 64 polach (8x8). Na początku każdy gracz ma po dwa piony, ustawione w centrum planszy, przy czym każdy z nich ma swój przyporządkowany kolor. Ruch może się odbywać tylko przez piony przeciwnika (przecinamy obcy kolor linią - w ośmiu możliwych kierunkach). Celem gry jest zajęcie jak największej ilości pól na planszy. Możliwe jest również zablokowanie ruchu przeciwnika. Gra kończy się również w sytuacji, kiedy obaj przeciwnicy nie mogą wykonać ruchu (są zablokowani) lub kiedy wszystkie pola na planszy są zajęte - wygrywa wtedy ten z graczy, który zajmuje większą ilość pól na planszy. Oczywiście w sytuacji, gdy obaj gracze zajmują jednakową ilość pól partia pozostaje nierozegrana. W rozgrywce dobrze jest dążyć do zajęcia przynajmniej jednego rogu planszy, ponieważ można stamtąd skutecznie przeprowadzać "ataki". Zajęcie rogu praktycznie może przeważyć szalę zwycięstwa na stronę tego, kto to zrobił, ponieważ nie ma jak wtedy usunąć stamtąd piona.

Na 8-bitowym Atari istnieje kilka wersji tej gry, o zróżnicowanym poziomie trudności.

Można je pobrać np. stąd.

Personal tools