Robbo

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 09:43, 31 gru 2006
Miker (Dyskusja | wkład)
("posiadaczom" mówimy stanowcze NIE)
← Previous diff
Wersja z dnia 19:30, 19 sie 2007
Krótki (Dyskusja | wkład)
(linki do Atarimanii i Wikipedii, info o konwersjach)
Next diff →
Linia 11: Linia 11:
Istnieją co najmniej dwie różne wersje kasetowe wydane przez Avalon. Pierwsza z nich pokazywała licznik rekordów podczas wczytywania; późniejsza już nie miała licznika, za to "w zamian" zyskała zabezpieczenie przed kopiowaniem. Istnieją co najmniej dwie różne wersje kasetowe wydane przez Avalon. Pierwsza z nich pokazywała licznik rekordów podczas wczytywania; późniejsza już nie miała licznika, za to "w zamian" zyskała zabezpieczenie przed kopiowaniem.
 +
 +Gra była też wydana przez Avalon na Commodore 64 i przez xLand na PC.
 +
 +==Odnośniki zewnętrzne==
 +*[http://www.atarimania.com/detail_soft.php?MENU=8&VERSION_ID=4396 ''Robbo''] w [[Atarimania|Atarimanii]]
 +*[http://www.atarimania.com/detail_soft.php?MENU=8&VERSION_ID=7082 Demo ''Robbo''] w [[Atarimania|Atarimanii]]
 +*[http://pl.wikipedia.org/wiki/Robbo ''Robbo''] w Wikipedii
[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]] [[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Gry zręcznościowe]] [[Kategoria:Gry zręcznościowe]]
[[Kategoria:Polskie gry]] [[Kategoria:Polskie gry]]

Wersja z dnia 19:30, 19 sie 2007

Grafika:Robbo.png

Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, L.K. Avalon, rynkowy start.

Wzorowana na Boulder Dash oraz nieco na Sokobanie, ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez Janusza Pelca, podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w 1989 roku (nr seryjny AC/AD 00189).

Oprócz pełnej wersji (64 plansze), powstała też wersja demonstracyjna (4 plansze) - transmitowano ją m.in. w audycjach Radiokomputer. L.K. Avalon wydało też edytor plansz Robbo Konstruktor, pozwalający tworzyć samodzielne gry.

Jedna z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).

Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem duszków pod pole gry (sprite underlay), celem dodania szóstego koloru w trybie ANTIC $04, który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów.

Istnieją co najmniej dwie różne wersje kasetowe wydane przez Avalon. Pierwsza z nich pokazywała licznik rekordów podczas wczytywania; późniejsza już nie miała licznika, za to "w zamian" zyskała zabezpieczenie przed kopiowaniem.

Gra była też wydana przez Avalon na Commodore 64 i przez xLand na PC.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools