Robbo

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:54, 24 mar 2008
Voy (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 20:25, 15 maj 2011
Sikor (Dyskusja | wkład)
(podlinkowany skan okładki)
Next diff →
Linia 2: Linia 2:
Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, [[L.K. Avalon]], rynkowy start. Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, [[L.K. Avalon]], rynkowy start.
-Wzorowana na [[Boulder Dash]] oraz nieco na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Sokoban Sokobanie], ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez [[Janusz Pelc|Janusza Pelca]], podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w 1989 roku (nr seryjny AC/AD 00189).+== Wersja "klasyczna" dla XL/XE ==
 +{{grafl|Robbo.jpg}}
 +Wzorowana na [[Boulder Dash]] oraz nieco na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Sokoban Sokobanie], ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez [[Janusz Pelc|Janusza Pelca]], podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w połowie 1989 roku na kasecie i dyskietce (nr seryjny AC/AD 00189). Wersja kasetowa zajmowała 2 strony nośnika.
-Oprócz pełnej wersji (64 plansze), powstała też wersja demonstracyjna (4 plansze) - transmitowano ją m.in. w audycjach [[Radiokomputer]]. L.K. Avalon wydało też edytor plansz [[Robbo Konstruktor]], pozwalający tworzyć samodzielne gry.+Z wydaniem gry wiązała się promocja. Pierwszych pięć osób, które ukończyły Robbo i wysłały do Avalonu list z opisem zakończenia, otrzymało od producenta "specjalny egzemplarz następnej gry", czyli "[[Misja|Misję]]". Do wydawcy nadeszło kilka tysięcy listów.
-Jedna z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).+Oprócz pełnej wersji (56 plansz), Avalon wydał też wersję demonstracyjną, którą m.in. transmitowano w audycji [[Radiokomputer]]. W tej wersji są 4 unikatowe plansze oraz lista oficjalnych dystrybutorów gry, umieszczona w miejscu instrukcji.
 +Później (na pewno przed 1992 rokiem) Avalon wydał grę w lekko zmodyfikowanej wersji:
 +* w kasetowej wersji usunięto licznik rekordów podczas wczytywania, dodano zabezpieczenie przed kopiowaniem oraz zmodyfikowano procedurę ładującą (gracz nie musi już używać klawiatury żeby rozpocząć ładowanie 2. części);
 +* z tekstu wprowadzającego usunięto wzmiankę o promocji;
 +* dodano cheat ze zbieraniem śrubki (p. [[Robbo#Cheaty|niżej]]).
 +
 +L.K. Avalon wydało też edytor plansz [[Robbo Konstruktor]], pozwalający tworzyć samodzielne gry.
 +
 +"Robbo" jest jedną z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).
 +
 +=== Technikalia ===
Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem [[duszki|duszków]] pod pole gry (''[[sprite underlay]]''), celem dodania szóstego koloru w trybie [[ANTIC Display List|ANTIC $04]], który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów. Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem [[duszki|duszków]] pod pole gry (''[[sprite underlay]]''), celem dodania szóstego koloru w trybie [[ANTIC Display List|ANTIC $04]], który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów.
-Istnieją co najmniej dwie różne wersje kasetowe wydane przez Avalon. Pierwsza z nich pokazywała licznik rekordów podczas wczytywania i mieściła się na dwóch stronach kasety; późniejsza już nie miała licznika, za to "w zamian" zyskała zabezpieczenie przed kopiowaniem.+===Cheaty===
 +* Wpisanie na ekranie tytułowym hasła '''JANUSZ PELC''' zwiększa ilość żyć do 81.
 +* W czasie gry, zebranie śrubki gdy naciśnięte są klawisze Start, Select i Option, natychmiastowo przenosi do następnego etapu (działa tylko w wersji 2).
-==Cheaty==+== Wersja dla VBXE ==
-* Wpisanie na ekranie tytułowym hasła '''JANUSZ PELC''' zwiększa ilość żyć do 80.+{{grafr|Robbo_vbxe.png}}
-* W czasie gry, zebranie śrubki gdy naciśnięte są klawisze Start, Select i Option, natychmiastowo przenosi do następnego etapu.+W roku 2010 [[Candle]] wypuścił wersję Robbo dla [[VBXE]]. Jest to klasyczne Robbo, lecz grafikę wzięto z [http://gnurobbo.sourceforge.net/ GNU Robbo], a gra działa w 256 kolorach. Jak to wygląda, patrz obrazek obok.
== Wersja Atari ST == == Wersja Atari ST ==
Gra została wydana przez firmę [[Larix]] z Pabianic w roku 1994. Grafika gry wzorowana na oryginale z wykorzystaniem większej ilości kolorów i rozdzielczości ST. Zawiera plansze identyczne jak w Robbo I/II i dodatkowe kilkanaście większych. Gra wykrywa sprzęt na jakim się uruchamia. Działa również na Falconie. Gra została wydana przez firmę [[Larix]] z Pabianic w roku 1994. Grafika gry wzorowana na oryginale z wykorzystaniem większej ilości kolorów i rozdzielczości ST. Zawiera plansze identyczne jak w Robbo I/II i dodatkowe kilkanaście większych. Gra wykrywa sprzęt na jakim się uruchamia. Działa również na Falconie.
 +
 +==Inne wersje==
 +Janusz Pelc później przeniósł się do firmy xLand, dla której wspólnie z [[Maciej Miąsik|Maciejem Miąsikiem]] przygotował wersję "Robbo" na PC, wydaną w 1993 roku. W wersji tej dodano 4 plansze (w sume jest 60) oraz całość okraszono digitalizowaną muzyką i 256-kolorową grafiką. Rok później grę za oceanem wydało Epic Megagames. W czerwcu 2006 roku Miąsik opublikował tę wersję na licencji Creatve Commons BY SA 2.5.[http://www.miasik.net/archive/2006/06/moje-gry-dla-kazdego/]
 +
 +30 czerwca 2000 roku[http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=1626] L.K. Avalon opublikowało grę "Robbo Millenium" dla Windows, z ponad 130 nowymi etapami.[http://www.lkavalon.com/nowysklep/gry-edukacyjne/198-robbo-millennium.html][http://www.lkavalon.com/nowysklep/gry-edukacyjne/193-robbo-millennium.html]
 +
 +==Bibliografia==
 +*[[Wojciech Zientara]], Opis gry Robbo dla Atari XL/XE. [http://atarionline.pl/biblioteka/czasopisma/Bajtek/Bajtek_1990_05_06.djvu Bajtek 5-6/1990], s. 24
 +*[http://tajemnice.atari8.info/2_91/2_91_robbo.html "Robbo"]. [[Tajemnice Atari]] 2/1991, s. 15-18
==Odnośniki zewnętrzne== ==Odnośniki zewnętrzne==
Linia 23: Linia 46:
*[http://www.atarimania.com/detail_soft.php?MENU=8&VERSION_ID=7082 Demo ''Robbo''] w [[Atarimania|Atarimanii]] *[http://www.atarimania.com/detail_soft.php?MENU=8&VERSION_ID=7082 Demo ''Robbo''] w [[Atarimania|Atarimanii]]
*[http://pl.wikipedia.org/wiki/Robbo ''Robbo''] w Wikipedii *[http://pl.wikipedia.org/wiki/Robbo ''Robbo''] w Wikipedii
 +*[http://gnurobbo.sourceforge.net/ GNU Robbo] na sourceforge.net
 +*[http://spiflash.org/atari/vbxe-robbo.zip VBXE Robbo]
[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]] [[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Gry zręcznościowe]] [[Kategoria:Gry zręcznościowe]]
[[Kategoria:Polskie gry]] [[Kategoria:Polskie gry]]
 +[[Kategoria:VBXE]]

Wersja z dnia 20:25, 15 maj 2011

Grafika:Robbo.png

Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, L.K. Avalon, rynkowy start.

Spis treści

Wersja "klasyczna" dla XL/XE

Grafika:Robbo.jpg

Wzorowana na Boulder Dash oraz nieco na Sokobanie, ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez Janusza Pelca, podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w połowie 1989 roku na kasecie i dyskietce (nr seryjny AC/AD 00189). Wersja kasetowa zajmowała 2 strony nośnika.

Z wydaniem gry wiązała się promocja. Pierwszych pięć osób, które ukończyły Robbo i wysłały do Avalonu list z opisem zakończenia, otrzymało od producenta "specjalny egzemplarz następnej gry", czyli "Misję". Do wydawcy nadeszło kilka tysięcy listów.

Oprócz pełnej wersji (56 plansz), Avalon wydał też wersję demonstracyjną, którą m.in. transmitowano w audycji Radiokomputer. W tej wersji są 4 unikatowe plansze oraz lista oficjalnych dystrybutorów gry, umieszczona w miejscu instrukcji.

Później (na pewno przed 1992 rokiem) Avalon wydał grę w lekko zmodyfikowanej wersji:

  • w kasetowej wersji usunięto licznik rekordów podczas wczytywania, dodano zabezpieczenie przed kopiowaniem oraz zmodyfikowano procedurę ładującą (gracz nie musi już używać klawiatury żeby rozpocząć ładowanie 2. części);
  • z tekstu wprowadzającego usunięto wzmiankę o promocji;
  • dodano cheat ze zbieraniem śrubki (p. niżej).

L.K. Avalon wydało też edytor plansz Robbo Konstruktor, pozwalający tworzyć samodzielne gry.

"Robbo" jest jedną z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).

Technikalia

Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem duszków pod pole gry (sprite underlay), celem dodania szóstego koloru w trybie ANTIC $04, który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów.

Cheaty

  • Wpisanie na ekranie tytułowym hasła JANUSZ PELC zwiększa ilość żyć do 81.
  • W czasie gry, zebranie śrubki gdy naciśnięte są klawisze Start, Select i Option, natychmiastowo przenosi do następnego etapu (działa tylko w wersji 2).

Wersja dla VBXE

Grafika:Robbo_vbxe.png

W roku 2010 Candle wypuścił wersję Robbo dla VBXE. Jest to klasyczne Robbo, lecz grafikę wzięto z GNU Robbo, a gra działa w 256 kolorach. Jak to wygląda, patrz obrazek obok.

Wersja Atari ST

Gra została wydana przez firmę Larix z Pabianic w roku 1994. Grafika gry wzorowana na oryginale z wykorzystaniem większej ilości kolorów i rozdzielczości ST. Zawiera plansze identyczne jak w Robbo I/II i dodatkowe kilkanaście większych. Gra wykrywa sprzęt na jakim się uruchamia. Działa również na Falconie.

Inne wersje

Janusz Pelc później przeniósł się do firmy xLand, dla której wspólnie z Maciejem Miąsikiem przygotował wersję "Robbo" na PC, wydaną w 1993 roku. W wersji tej dodano 4 plansze (w sume jest 60) oraz całość okraszono digitalizowaną muzyką i 256-kolorową grafiką. Rok później grę za oceanem wydało Epic Megagames. W czerwcu 2006 roku Miąsik opublikował tę wersję na licencji Creatve Commons BY SA 2.5.[1]

30 czerwca 2000 roku[2] L.K. Avalon opublikowało grę "Robbo Millenium" dla Windows, z ponad 130 nowymi etapami.[3][4]

Bibliografia

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools