Robbo

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 11:08, 12 sty 2009
Krótki (Dyskusja | wkład)
(weryfikacja cheatu ze śrubką)
← Previous diff
Wersja z dnia 19:00, 1 lis 2010
KMK (Dyskusja | wkład)
(red + vbxe robbo)
Next diff →
Linia 2: Linia 2:
Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, [[L.K. Avalon]], rynkowy start. Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, [[L.K. Avalon]], rynkowy start.
 +== Wersja "klasyczna" dla XL/XE ==
Wzorowana na [[Boulder Dash]] oraz nieco na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Sokoban Sokobanie], ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez [[Janusz Pelc|Janusza Pelca]], podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w 1989 roku (nr seryjny AC/AD 00189). Wzorowana na [[Boulder Dash]] oraz nieco na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Sokoban Sokobanie], ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez [[Janusz Pelc|Janusza Pelca]], podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w 1989 roku (nr seryjny AC/AD 00189).
Linia 7: Linia 8:
Jedna z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz). Jedna z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).
- 
-Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem [[duszki|duszków]] pod pole gry (''[[sprite underlay]]''), celem dodania szóstego koloru w trybie [[ANTIC Display List|ANTIC $04]], który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów. 
Avalon wydał dwie wersje gry. Z punktu widzenia gracza obie są identyczne - jedyne różnice to: Avalon wydał dwie wersje gry. Z punktu widzenia gracza obie są identyczne - jedyne różnice to:
Linia 14: Linia 13:
* tylko w wersji 2 działa cheat ze zbieraniem śrubki (p. [[Robbo#Cheaty|niżej]]). * tylko w wersji 2 działa cheat ze zbieraniem śrubki (p. [[Robbo#Cheaty|niżej]]).
-==Cheaty==+=== Technikalia ===
 +Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem [[duszki|duszków]] pod pole gry (''[[sprite underlay]]''), celem dodania szóstego koloru w trybie [[ANTIC Display List|ANTIC $04]], który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów.
 + 
 +===Cheaty===
* Wpisanie na ekranie tytułowym hasła '''JANUSZ PELC''' zwiększa ilość żyć do 80. * Wpisanie na ekranie tytułowym hasła '''JANUSZ PELC''' zwiększa ilość żyć do 80.
* W czasie gry, zebranie śrubki gdy naciśnięte są klawisze Start, Select i Option, natychmiastowo przenosi do następnego etapu (działa tylko w wersji 2). * W czasie gry, zebranie śrubki gdy naciśnięte są klawisze Start, Select i Option, natychmiastowo przenosi do następnego etapu (działa tylko w wersji 2).
 +{{grafr|Robbo_vbxe.png}}
 +
 +== Wersja dla VBXE ==
 +W roku 2010 [[Candle]] wypuścił wersję Robbo dla [[VBXE]]. Jest to klasyczne Robbo, lecz grafikę wzięto z [http://gnurobbo.sourceforge.net/ GNU Robbo], a gra działa w 256 kolorach. Jak to wygląda, patrz obrazek obok.
== Wersja Atari ST == == Wersja Atari ST ==
Linia 25: Linia 31:
*[http://www.atarimania.com/detail_soft.php?MENU=8&VERSION_ID=7082 Demo ''Robbo''] w [[Atarimania|Atarimanii]] *[http://www.atarimania.com/detail_soft.php?MENU=8&VERSION_ID=7082 Demo ''Robbo''] w [[Atarimania|Atarimanii]]
*[http://pl.wikipedia.org/wiki/Robbo ''Robbo''] w Wikipedii *[http://pl.wikipedia.org/wiki/Robbo ''Robbo''] w Wikipedii
 +*[http://gnurobbo.sourceforge.net/ GNU Robbo] na sourceforge.net
 +*[http://spiflash.org/atari/vbxe-robbo.zip VBXE Robbo]
[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]] [[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Gry zręcznościowe]] [[Kategoria:Gry zręcznościowe]]
[[Kategoria:Polskie gry]] [[Kategoria:Polskie gry]]
 +[[Kategoria:VBXE]]

Wersja z dnia 19:00, 1 lis 2010

Grafika:Robbo.png

Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, L.K. Avalon, rynkowy start.

Spis treści

Wersja "klasyczna" dla XL/XE

Wzorowana na Boulder Dash oraz nieco na Sokobanie, ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez Janusza Pelca, podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w 1989 roku (nr seryjny AC/AD 00189).

Oprócz pełnej wersji (64 plansze), powstała też wersja demonstracyjna (4 plansze) - transmitowano ją m.in. w audycjach Radiokomputer. L.K. Avalon wydało też edytor plansz Robbo Konstruktor, pozwalający tworzyć samodzielne gry.

Jedna z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).

Avalon wydał dwie wersje gry. Z punktu widzenia gracza obie są identyczne - jedyne różnice to:

  • kasetowe wydanie wersji 1 pokazywało licznik rekordów podczas wczytywania i mieściło się na dwóch stronach kasety; wersja 2 już nie miała licznika, za to "w zamian" zyskała zabezpieczenie przed kopiowaniem;
  • tylko w wersji 2 działa cheat ze zbieraniem śrubki (p. niżej).

Technikalia

Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem duszków pod pole gry (sprite underlay), celem dodania szóstego koloru w trybie ANTIC $04, który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów.

Cheaty

  • Wpisanie na ekranie tytułowym hasła JANUSZ PELC zwiększa ilość żyć do 80.
  • W czasie gry, zebranie śrubki gdy naciśnięte są klawisze Start, Select i Option, natychmiastowo przenosi do następnego etapu (działa tylko w wersji 2).

Grafika:Robbo_vbxe.png

Wersja dla VBXE

W roku 2010 Candle wypuścił wersję Robbo dla VBXE. Jest to klasyczne Robbo, lecz grafikę wzięto z GNU Robbo, a gra działa w 256 kolorach. Jak to wygląda, patrz obrazek obok.

Wersja Atari ST

Gra została wydana przez firmę Larix z Pabianic w roku 1994. Grafika gry wzorowana na oryginale z wykorzystaniem większej ilości kolorów i rozdzielczości ST. Zawiera plansze identyczne jak w Robbo I/II i dodatkowe kilkanaście większych. Gra wykrywa sprzęt na jakim się uruchamia. Działa również na Falconie.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools