Robbo

From Atariki

Revision as of 20:25, 15 maj 2011; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:Robbo.png

Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, L.K. Avalon, rynkowy start.

Spis treści

Wersja "klasyczna" dla XL/XE

Grafika:Robbo.jpg

Wzorowana na Boulder Dash oraz nieco na Sokobanie, ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez Janusza Pelca, podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w połowie 1989 roku na kasecie i dyskietce (nr seryjny AC/AD 00189). Wersja kasetowa zajmowała 2 strony nośnika.

Z wydaniem gry wiązała się promocja. Pierwszych pięć osób, które ukończyły Robbo i wysłały do Avalonu list z opisem zakończenia, otrzymało od producenta "specjalny egzemplarz następnej gry", czyli "Misję". Do wydawcy nadeszło kilka tysięcy listów.

Oprócz pełnej wersji (56 plansz), Avalon wydał też wersję demonstracyjną, którą m.in. transmitowano w audycji Radiokomputer. W tej wersji są 4 unikatowe plansze oraz lista oficjalnych dystrybutorów gry, umieszczona w miejscu instrukcji.

Później (na pewno przed 1992 rokiem) Avalon wydał grę w lekko zmodyfikowanej wersji:

  • w kasetowej wersji usunięto licznik rekordów podczas wczytywania, dodano zabezpieczenie przed kopiowaniem oraz zmodyfikowano procedurę ładującą (gracz nie musi już używać klawiatury żeby rozpocząć ładowanie 2. części);
  • z tekstu wprowadzającego usunięto wzmiankę o promocji;
  • dodano cheat ze zbieraniem śrubki (p. niżej).

L.K. Avalon wydało też edytor plansz Robbo Konstruktor, pozwalający tworzyć samodzielne gry.

"Robbo" jest jedną z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).

Technikalia

Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem duszków pod pole gry (sprite underlay), celem dodania szóstego koloru w trybie ANTIC $04, który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów.

Cheaty

  • Wpisanie na ekranie tytułowym hasła JANUSZ PELC zwiększa ilość żyć do 81.
  • W czasie gry, zebranie śrubki gdy naciśnięte są klawisze Start, Select i Option, natychmiastowo przenosi do następnego etapu (działa tylko w wersji 2).

Wersja dla VBXE

Grafika:Robbo_vbxe.png

W roku 2010 Candle wypuścił wersję Robbo dla VBXE. Jest to klasyczne Robbo, lecz grafikę wzięto z GNU Robbo, a gra działa w 256 kolorach. Jak to wygląda, patrz obrazek obok.

Wersja Atari ST

Gra została wydana przez firmę Larix z Pabianic w roku 1994. Grafika gry wzorowana na oryginale z wykorzystaniem większej ilości kolorów i rozdzielczości ST. Zawiera plansze identyczne jak w Robbo I/II i dodatkowe kilkanaście większych. Gra wykrywa sprzęt na jakim się uruchamia. Działa również na Falconie.

Inne wersje

Janusz Pelc później przeniósł się do firmy xLand, dla której wspólnie z Maciejem Miąsikiem przygotował wersję "Robbo" na PC, wydaną w 1993 roku. W wersji tej dodano 4 plansze (w sume jest 60) oraz całość okraszono digitalizowaną muzyką i 256-kolorową grafiką. Rok później grę za oceanem wydało Epic Megagames. W czerwcu 2006 roku Miąsik opublikował tę wersję na licencji Creatve Commons BY SA 2.5.[1]

30 czerwca 2000 roku[2] L.K. Avalon opublikowało grę "Robbo Millenium" dla Windows, z ponad 130 nowymi etapami.[3][4]

Bibliografia

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools