STAC

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 16:16, 23 sie 2023
Jhusak (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 23:05, 24 sie 2023
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
 +{{SDU}}
STAC to niestandardowy system taśmowy zaprojektowany w połowie lat 80-tych przez Jorge Cwik (ijor). Był bardzo popularny w Ameryce Południowej i zrodził mnóstwo klonów, głównie w Chile, gdzie Atari było bardzo silne. Należy zauważyć, że większość klonów po prostu wykorzystała główną koncepcję, a nie skopiowała rzeczywistą implementację. STAC to niestandardowy system taśmowy zaprojektowany w połowie lat 80-tych przez Jorge Cwik (ijor). Był bardzo popularny w Ameryce Południowej i zrodził mnóstwo klonów, głównie w Chile, gdzie Atari było bardzo silne. Należy zauważyć, że większość klonów po prostu wykorzystała główną koncepcję, a nie skopiowała rzeczywistą implementację.

Wersja z dnia 23:05, 24 sie 2023

STAC to niestandardowy system taśmowy zaprojektowany w połowie lat 80-tych przez Jorge Cwik (ijor). Był bardzo popularny w Ameryce Południowej i zrodził mnóstwo klonów, głównie w Chile, gdzie Atari było bardzo silne. Należy zauważyć, że większość klonów po prostu wykorzystała główną koncepcję, a nie skopiowała rzeczywistą implementację.

STAC to skrót od Super Turbo Auto Corrector w języku hiszpańskim. Posiada programowe turbo. Szybko jednak się okazało, że niezawodność turbo zależy od wielu czynników zewnętrznych. Dlatego STAC implementuje inne dodatkowe funkcje, zwiększające niezawodność.

Kluczową cechą STAC było odzyskiwanie danych po błędach. System taśmowy Atari jest na tyle powolny, że czekanie aż jakieś oprogramowanie skończy się ładować jest niemal nie do zniesienia. Ale gorsze od tego było bycie bardzo blisko zakończenia ładowania i nagle otrzymanie błędu ładowania. Trzeba było przewijać i zaczynać wszystko od początku. W tym momencie naprawdę chciałeś wyrzucić taśmę, nagrywarkę, a nawet komputer przez okno.

Aby tego uniknąć, STAC implementuje proste odzyskiwanie błędów. Jeśli program ładujący wykryje błąd, użytkownik zostanie poproszony o przewinięcie taśmy do tyłu. Następnie program ładujący ponownie synchronizuje się z taśmą, mając nadzieję, że tym razem błąd się nie powtórzy, i kontynuuje ładowanie. Większość błędów to zazwyczaj błędy miękkie, a logika ponawiania próby działa bardzo dobrze.

STAC implementuje również prostą kompresję RLE o zerowym koszcie. Dane są dekompresowane w locie podczas ładowania.

Linki

Wątek na Atariage: [1]

Personal tools