Scroll

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 12:16, 2 lip 2006
Miker (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 12:22, 2 lip 2006
Miker (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 9: Linia 9:
* [[The Top 1]] - bodajże największy scroll na Atari; * [[The Top 1]] - bodajże największy scroll na Atari;
* [[The Top 2]] oraz [[November Demo]] - w jednej z ich części rekord ilości scrollów naraz. :) * [[The Top 2]] oraz [[November Demo]] - w jednej z ich części rekord ilości scrollów naraz. :)
-* [[Róló 8]] - kolejna próba bicia rekordu na ilość scrolli jednoczśnie na ekranie+* [[Róló 8]] - kolejna próba bicia rekordu na ilość scrolli będących jednocześnie na ekranie
[[Kategoria:Glosariusz]] [[Kategoria:Glosariusz]]

Wersja z dnia 12:22, 2 lip 2006

Jeśli szukasz informacji, jak uzyskać przesuw zawartości ekranu, przeczytaj Scrolling.

Scroll lub skrol (ang. scroll - przewijać) w znaczeniu demoscenowym oznacza przesuwający się (zazwyczaj poziomo) po ekranie tekst, w którym autor (autorzy) zawarł rozmaite informacje od siebie: swoje dane, dane techniczne efektów w demie, ciekawostki z życia (jak w Intel Outside grupy Our 5oft), nierzadko pozdrowienia albo fucki dla wybrańców. ;) Scroll był najbardziej popularny w oldschoolowych produkcjach - często był najbardziej dominującym efektem w demie. Wynikało to z nieistnienia w owych czasach Internetu - scrolle były jednymi z niewielu metod komunikacji między komputerowcami. Z tego powodu można było podziwiać scrollowane reklamy klubów użytkowników Atari, czy też opowieści z giełdy (vide Robocop Demo). Jednakże wskutek rozwoju efektów w demach, i Internetu, od połowy lat 90. XX w. scroll sporadycznie jest traktowany jako część dema - pojawia się tylko jako creditsy na szarym końcu produkcji.

Forma scrolla bywa urozmaicona - płynnie lub skokowo przewijany, wyginany co piksel wg funkcji sinus, jako pseudo-obiekt 3D, z lustrzanym odbiciem, cieniem albo na kolorowych barach - wedle fantazji i możliwości kodera.

Warto zobaczyć:

  • Big Atari 8-bit Demo - najdłuższy scroll w demie (w historii 8-bitowego Atari) - nieco ponad 60 kb !!!;
  • The Top 1 - bodajże największy scroll na Atari;
  • The Top 2 oraz November Demo - w jednej z ich części rekord ilości scrollów naraz. :)
  • Róló 8 - kolejna próba bicia rekordu na ilość scrolli będących jednocześnie na ekranie
Personal tools