Softsynth

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 02:27, 5 cze 2010
Tdc (Dyskusja | wkład)
(styl)
← Previous diff
Wersja z dnia 19:52, 1 lip 2012
Jhusak (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 3: Linia 3:
Skrót od: '''The Software Synthesizer''' Skrót od: '''The Software Synthesizer'''
-Niemiecki, napisany w 1985 roku w [[BASIC]]-u (!) programowy syntetyzer dźwięku. Używał go m.in. [[Jakub Husak]] (np. w utworze "Wodospadem Czasu"). Autorem Softsyntha jest Christian Nieber.+Niemiecki, napisany w 1985 roku programowy syntetyzer dźwięku. Używał go m.in. [[Jakub Husak]] (np. w utworze "Wodospadem Czasu"). Autorem Softsyntha jest Christian Nieber.
-Program składa się z modułu edytora obwiedni (EDITOR) oraz modułu kompozycyjnego (COMPOSER), który jest interpreterem specjalnego języka '''MASIC''' (''Musician's All-Purpose Symbolic Instruction Code''). Nazwa jest aluzją do BASICa i faktycznie sposób edycji "programu" nieco przypomina pracę w nim. Fragment utworu zapisanego w MASICu prezentuje obrazek.+Program składa się z modułu edytora obwiedni (EDITOR), edytora brzmień, oraz modułu kompozycyjnego (COMPOSER), który jest interpreterem specjalnego języka '''MASIC''' (''Musician's All-Purpose Symbolic Instruction Code''). Nazwa jest aluzją do BASICa i faktycznie sposób edycji "programu" nieco przypomina pracę w nim. Fragment utworu zapisanego w MASICu prezentuje obrazek.
 + 
 +Jako ciekawostkę i przykład dobrego "rozłożenia sił" można podać fakt, że wszelkie operacje nie wymagające szybkości (czyli edytor MASIC, edytor obwiedni i edytory brzmień) są napisane w języku [[BASIC]]. Procedura odtwarzająca muzykę jest jednak zapisana bezpośrednio w asemblerze.
== SoftSynth i SpartaDOS X == == SoftSynth i SpartaDOS X ==

Wersja z dnia 19:52, 1 lip 2012

Grafika:softsynth-composer.png

Skrót od: The Software Synthesizer

Niemiecki, napisany w 1985 roku programowy syntetyzer dźwięku. Używał go m.in. Jakub Husak (np. w utworze "Wodospadem Czasu"). Autorem Softsyntha jest Christian Nieber.

Program składa się z modułu edytora obwiedni (EDITOR), edytora brzmień, oraz modułu kompozycyjnego (COMPOSER), który jest interpreterem specjalnego języka MASIC (Musician's All-Purpose Symbolic Instruction Code). Nazwa jest aluzją do BASICa i faktycznie sposób edycji "programu" nieco przypomina pracę w nim. Fragment utworu zapisanego w MASICu prezentuje obrazek.

Jako ciekawostkę i przykład dobrego "rozłożenia sił" można podać fakt, że wszelkie operacje nie wymagające szybkości (czyli edytor MASIC, edytor obwiedni i edytory brzmień) są napisane w języku BASIC. Procedura odtwarzająca muzykę jest jednak zapisana bezpośrednio w asemblerze.

SoftSynth i SpartaDOS X

"SoftSynth" jest programem starym i jako taki ma problemy ze współdziałaniem ze SpartaDOS X. Tutaj jest do ściągnięcia wersja, która jako tako działa pod SpartaDOS X, jeśli zostanie wczytana do interpretera Turbo BASICa XL. Dzięki temu program może być zmieszczony w jednym podkatalogu razem z instrumentami, przykładowymi utworami itp., co z kolei pozwala na dość wygodne użytkowanie go posiadaczom twardego dysku. UWAGA: archiwum zawiera 140 plików - więc odpakować je w całości można tylko pod SpartaDOS X.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools