TAR

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 23:06, 20 paź 2005
KMK (Dyskusja | wkład)
(Rozpakowywanie archiwum)
← Previous diff
Wersja z dnia 00:50, 22 paź 2005
KMK (Dyskusja | wkład)
(Rozpakowywanie archiwum)
Next diff →
Linia 16: Linia 16:
* tar -xv foo [maska] * tar -xv foo [maska]
-Rozpakowane zostanie archiwum "foo.tar" znajdujące się w katalogu bieżącym. W przypadku podania maski plików, rozpakowane zostaną tylko pliki z nią zgodne (v.1.0 rozpoakowywał też przy okazji wszystkie katalogi, zostało to poprawione w wersji 1.1). Podanie opcji 'v' w parametrach powoduje wyświetlenie informacji, który plik jest w danej chwili wypakowywany (wyświetlana jest cała ścieżka razem ze specyfikacją dysku docelowego). Dodatkowe opcje:+Rozpakowane zostanie archiwum "foo.tar" znajdujące się w katalogu bieżącym. W przypadku podania maski plików, rozpakowane zostaną tylko pliki z nią zgodne (v.1.0 rozpakowywał też przy okazji wszystkie katalogi, zostało to poprawione w wersji 1.1). Podanie opcji 'v' w parametrach powoduje wyświetlenie informacji, który plik jest w danej chwili wypakowywany (wyświetlana jest cała ścieżka razem ze specyfikacją dysku docelowego). Dodatkowe opcje:
* -k - nie nadpisuj plików już istniejących na dysku * -k - nie nadpisuj plików już istniejących na dysku

Wersja z dnia 00:50, 22 paź 2005

Grafika:tar.png

Archiwer na małe Atari zgodny z programem tar (skrót od "tape archiver") znanym z Unixa. Działa jedynie pod SpartaDOS i SpartaDOS X ze względu na wykorzystanie oferowanych przez ten DOS funkcji bezpośredniego dostępu do katalogów. Polecenia przyjmuje za pośrednictwem linii komend.

Tworzenie archiwum

  • tar -c foo [lista plików]
  • tar -cv foo [lista plików]

W przykładzie program tworzy archiwum o nazwie "foo.tar" umieszczone w katalogu bieżącym, i kopiuje do niego pliki, których nazwy znajdują się w "liście plików" (kolejne nazwy plików oddzielone spacjami). Lista plików może zawierać jokery, w przypadku, kiedy nie jest podana, przyjmuje się, że stanowi ją tekst "*.*". Jeśli w liście plików podany jest katalog, program załącza go do archiwum w całości, razem z wszystkimi podkatalogami i znajdującym się w nich plikami, o ile odpowiadają podanej masce (np. tar -c foo katalog>*.src załączy tylko pliki wybrane przez maskę "*.src").

Podanie opcji 'v' w parametrach powoduje wyświetlenie informacji, który plik jest w danej chwili archiwizowany.

Rozpakowywanie archiwum

  • tar -x foo [maska]
  • tar -xv foo [maska]

Rozpakowane zostanie archiwum "foo.tar" znajdujące się w katalogu bieżącym. W przypadku podania maski plików, rozpakowane zostaną tylko pliki z nią zgodne (v.1.0 rozpakowywał też przy okazji wszystkie katalogi, zostało to poprawione w wersji 1.1). Podanie opcji 'v' w parametrach powoduje wyświetlenie informacji, który plik jest w danej chwili wypakowywany (wyświetlana jest cała ścieżka razem ze specyfikacją dysku docelowego). Dodatkowe opcje:

  • -k - nie nadpisuj plików już istniejących na dysku
  • -m - nie przywracaj odpakowanym plikom pierwotnego czasu i daty

Listowanie zawartości archiwum

  • tar -t foo [maska]
  • tar -tv foo [maska]

Zawartość archiwum "foo.tar" znajdującego się w katalogu bieżącym zostanie wylistowana na ekranie. "-t" podaje same nazwy plików razem ze ścieżkami, dodatnie opcji "v" powoduje wyświetlenie dodatkowych informacji (czas i data modyfikacji, typ pliku, wielkość).

Autorem jest KMK. Program jest do ściągnięcia stąd: [1]. Dyskusja tutaj: [2].

Personal tools