The First XLEnt Word Processor

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 02:39, 27 cze 2006
Mikey (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 09:51, 30 sie 2009
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 14: Linia 14:
[[Grafika:1stxlent-6.png]] [[Grafika:1stxlent-6.png]]
[[Grafika:1stxlent-7.png]] [[Grafika:1stxlent-7.png]]
 +
 +== Zobacz też ==
 +* [http://www.krap.pl/mirrorz/www.strotmann.de/cas/Infothek/FirstXLentWP/xlentwp.pdf The First XLEnt Word Processor User's Manual]
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Edytory tekstu]] [[Kategoria:Edytory tekstu]]

Wersja z dnia 09:51, 30 sie 2009

Grafika:1stxlent-1.png

Jeden z najbardziej rozbudowanych pod względem użytkowym i graficznym edytor tekstu, przeznaczony dla komputerów serii XL i XE oraz (osobna wersja) 400/800. Autorem jest David Castell, program wydano pod marką XLEnt Software w 1986 roku, ostatnia wersja to 2.1. Istnieje wykonana w Polsce polska wersja językowa.

Bufor na tekst ma około 32k. Program poza tym oferuje funkcje automatycznego zawijania wierszy, 80-kolumnowego podglądu wydruku oraz ma bogate możliwości konfiguracji, nie sprawia np. problemu z uzyskaniem polskich znaków tak na ekranie jak i na wydruku. Sterowanie programem odbywa się przez menu lub skrótami klawiaturowymi, ściągawka z wszystkich funkcji sterujących jest dostępna w każdej chwili, wystarczy nacisnąć klawisz HELP.

Do wad programu można zaliczyć niemożność wczytania lub zapisania plików tekstowych poza napędami 1-4 oraz niemożność wczytania plików z podkatalogu (teksty trzeba trzymać w tym samym podkatalogu, co główny program).

The First XLEnt Word Processor był - w dziale ośmiobitowym - używany do pisania przeznaczonych do publikacji tekstów w piśmie Atari Magazyn.

Grafika:1stxlent-2.png Grafika:1stxlent-3.png Grafika:1stxlent-4.png Grafika:1stxlent-5.png Grafika:1stxlent-6.png Grafika:1stxlent-7.png

Zobacz też

Personal tools