Turbo 2000F

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 20:26, 3 maj 2008
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Dodane schematy oraz opis montażu w magnetofonie - autorem: Zenon/Dial)
← Previous diff
Wersja z dnia 20:30, 3 maj 2008
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Dodana zawartość EPROM)
Next diff →
Linia 15: Linia 15:
Istnieją dwa rozwiązania rejestru sprzętowego dla TURBO 2000F. Na jednym i na dwu tranzystorach. W działaniu nie różnią się niczym, nieco inny jest próg przełączenia linii RD5 ale jest to bez znaczenia. Istnieją dwa rozwiązania rejestru sprzętowego dla TURBO 2000F. Na jednym i na dwu tranzystorach. W działaniu nie różnią się niczym, nieco inny jest próg przełączenia linii RD5 ale jest to bez znaczenia.
-[http://atariki.krap.pl/index.php/Grafika:Turbo_2000F.png Schematy]+[http://atariki.krap.pl/index.php/Grafika:Turbo_2000F.png Schematy], [http://atariki.krap.pl/index.php/Grafika:T2000F.ZIP zawartość EPROM].
[[Kategoria: Atari 8-bit]] [[Kategoria: Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 20:30, 3 maj 2008

System turbo opracowany przez firmę MUEL mieszczącą się przy ulicy Cząstkowskiej w Warszawie pod koniec lat 80-tych. W starych numerach Bajtka i Mojego Atari można natknąć się na reklamy tego systemu.

Turbo 2000F było kompatybilne z systemem KSO Turbo 2000. System składał się z cartridge'a oraz przeróbki do magnetofonu. W przeciwieństwie do innych systemów Turbo, przeróbka nie wymagała przeprowadzania dodatkowego połączenia z magnetofonu do komputera. Konieczne było jedynie zainstalowanie przełącznika.

Montaż i uwagi techniczne

Podstawą montażu jest zaprogramowanie pamięci EPROM 2732. Model kardridźa ma ciekawy rejestr sprzętowy. Jest to układ na tranzystorach, generuje kilku sekundowy impuls potrzebny do zainicjowania modułu. Po włączeniu zasilania, (włączenie Atari z modułem umieszczonym w gnieździe) tranzystor T1 (tranzystory T1, T2) przewodzą. Sygnał RD5 jest "1" więc w standardowy sposób działa BOOT komputera. System wykrywa obecność sygnału RD5 i przełączona zostaje pamięć w obszarze $A000-$BFFF. Aktywna staje się pamięć modułu, i następuje uruchomienie oprogramowania TURBO 2000F zapisanego w EPROM. W tym czasie, stosunkowo wolno, co trwa 3-4 sekundy, ładuje się kondensator C1. Gdy napięcie osiągnie odpowiedni poziom, tranzystor (tranzystory) wyłącza (ją) się, i sygnał RD5 staje sie "0". Ale uruchomione oprogramowanie TURBO 2000F wykrywa ten fakt i pamięć modułu zostaje odłączona od systemu.

Dosyć częstą przyczyna awarii i nieprawidłowego startu modułu jest wadliwe działanie tego układu. Wyschnięty kondensator elektrolityczny C1 nie ładuje się i układ nie przełącza.

Test na sprawdzenie poprawności działania układu polega na dołączeniu woltomierza pomiędzy masę a linię RD5. W momencie włączenia komputera napięcie powinno wynosić około +5V i powoli zacznie spadać do zera. Gdy osiągnie wystarczająco niski poziom, zainicjowany moduł uruchomi oprogramowanie TURBO 2000F, na ekran "wskoczy" MENU.

Nieprawidłowy BOOT modułu z wadliwie działającym rejestrem sprzętowym powoduje pojawienie się na ekranie komunikatu - proszę czekać - lub podobnej treści, i nie znika.

Istnieją dwa rozwiązania rejestru sprzętowego dla TURBO 2000F. Na jednym i na dwu tranzystorach. W działaniu nie różnią się niczym, nieco inny jest próg przełączenia linii RD5 ale jest to bez znaczenia.

Schematy, zawartość EPROM.

Personal tools