XC12

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 09:12, 20 kwi 2020
Jer (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)

Linia 4: Linia 4:
Istnieją doniesienia stwerdzające, że magnetofon [[PM4401A]] marki [[Phonemark]] był dostępny na zachodnioeuropejskim rynku dużo wcześniej niż XC12 (przemawia za tym fakt, że magnetofon Phonemark jest przystosowany wzorniczo do wcześniejszej serii [[XL]]). Za doniesieniami idą podejrzenia, że XC12 nie jest autorskim produktem Atari, ale produkowaną na licencji firmy Phonemark (lub [[Datamark]]) kopią.[http://www.atariage.com/forums/index.php?showtopic=128505]. W odróżnieniu od Phonemarka magnetofon Atari jest zasilany z komputera. Istnieją doniesienia stwerdzające, że magnetofon [[PM4401A]] marki [[Phonemark]] był dostępny na zachodnioeuropejskim rynku dużo wcześniej niż XC12 (przemawia za tym fakt, że magnetofon Phonemark jest przystosowany wzorniczo do wcześniejszej serii [[XL]]). Za doniesieniami idą podejrzenia, że XC12 nie jest autorskim produktem Atari, ale produkowaną na licencji firmy Phonemark (lub [[Datamark]]) kopią.[http://www.atariage.com/forums/index.php?showtopic=128505]. W odróżnieniu od Phonemarka magnetofon Atari jest zasilany z komputera.
-Pozwolę sobie uściślić to ostatnie stwierdzenie. Magnetofony Atari mogą mieć dwa zasilania (410, 1010 czy Phonemark), lub jedno (XC11, XC12, XCA12 i CA12). Elektronika magnetofonu zawsze jest zasilana z komputera. Z zasilacza zewnętrznego zasilany jest jedynie silnik.(jer)+Magnetofony Atari mogą mieć dwa zasilania (410, 1010 czy Phonemark), lub jedno (XC11, XC12, XCA12 i CA12). Elektronika magnetofonu zawsze jest zasilana z komputera. Z zasilacza zewnętrznego zasilany jest jedynie silnik.
==Płyta z elektroniką== ==Płyta z elektroniką==

Aktualna wersja

Grafika:xc12.JPG

Najpopularniejszy magnetofon produkowany przez Atari. Przystosowany wzorniczo do serii XE, ale działa ze wszystkimi ośmiobitowymi komputerami Atari. Ma wbudowany kabel SIO, ale nie ma dodatkowego gniazda SIO dla kolejnych urządzeń i musi być ostatnim w łańcuchu.

Istnieją doniesienia stwerdzające, że magnetofon PM4401A marki Phonemark był dostępny na zachodnioeuropejskim rynku dużo wcześniej niż XC12 (przemawia za tym fakt, że magnetofon Phonemark jest przystosowany wzorniczo do wcześniejszej serii XL). Za doniesieniami idą podejrzenia, że XC12 nie jest autorskim produktem Atari, ale produkowaną na licencji firmy Phonemark (lub Datamark) kopią.[1]. W odróżnieniu od Phonemarka magnetofon Atari jest zasilany z komputera.

Magnetofony Atari mogą mieć dwa zasilania (410, 1010 czy Phonemark), lub jedno (XC11, XC12, XCA12 i CA12). Elektronika magnetofonu zawsze jest zasilana z komputera. Z zasilacza zewnętrznego zasilany jest jedynie silnik.

Płyta z elektroniką

Grafika:XC12_Board.gif

  • Zastosowano płytę z elektroniką o numerze PM4401 w wersji 4. Co ciekawe, jest ona o wiele mniej starannie wykonana, niż w klonie powstałym po rezygnacji Atari z produkcji magnetofonów XC12 - CA12.


Zobacz także

Personal tools