Xunzip

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 21:47, 23 wrz 2005
Miker (Dyskusja | wkład)
(kategoria)
← Previous diff
Aktualna wersja
Tdc (Dyskusja | wkład)
(int.)
Linia 1: Linia 1:
-Małe, ale niezwykle użyteczne narzędzie do rozpakowywania archiwów ZIP, oraz (od wersji 2.0) TAR, GZ i TGZ. Od innych tego typu programów odróżnia się przede wszystkim wyjątkowo skromnymi wymaganiami sprzętowymi (wystarczy 48kB, MEMLO nawet $2600). Pracuje z większością DOSów (najczęściej wystarczy, że system spełnia warunek odnośnie MEMLO).+Małe, ale niezwykle użyteczne narzędzie do rozpakowywania archiwów [http://pl.wikipedia.org/wiki/ZIP ZIP], oraz (od wersji 2.0) [http://pl.wikipedia.org/wiki/Tar_%28informatyka%29 TAR], [http://pl.wikipedia.org/wiki/Gzip GZ] i TGZ. Autorami są [[Epi]] oraz [[Fox]]. Od innych tego typu programów odróżnia się przede wszystkim wyjątkowo skromnymi wymaganiami sprzętowymi (wystarczy 48kB, MEMLO nawet $2600). Pracuje z większością [[DOS]]ów (najczęściej wystarczy, że system spełnia warunek odnośnie MEMLO).
-Po wczytaniu program prosi o podanie nazwy pliku źródłowego i ewentualnych opcji. W przypadku SpartaDOS-a i DOS XL dane pobierane są z linii komend. Ewentualne błędy w składni polecenia (lub jego brak) spowodują wyświetlenie krótkiej informacji o sposobie używania programu.+Po wczytaniu program prosi o podanie nazwy pliku źródłowego i ewentualnych opcji. W przypadku [[SpartaDOS]]-a i [[DOS XL]] dane pobierane są z linii komend. Ewentualne błędy w składni polecenia (lub jego brak) spowodują wyświetlenie krótkiej informacji o sposobie używania programu.
Składnia polecenia jest następująca: Składnia polecenia jest następująca:
Linia 8: Linia 8:
''źródło'' ''źródło''
-to specyfikacja archiwum. Format jest rozpoznawany na podstawie rozszerzenia (.ZIP, .TAR, .GZ, .TGZ). W przypadku braku rozszerzenia, przyjmowane jest domyślnie .TGZ. Jeżeli nie zostanie podana nazwa urządzenia, domyślna przyjmowana jest wg numeru bieżącego napędu lub stacji, z której wczytano xunzip-a (zależnie od DOSa).+to specyfikacja archiwum. Format jest rozpoznawany na podstawie rozszerzenia (.ZIP, .TAR, .GZ, .TGZ). W przypadku braku rozszerzenia, przyjmowane jest domyślnie .ZIP. Jeżeli nie zostanie podana nazwa urządzenia, domyślna przyjmowana jest wg numeru bieżącego napędu lub stacji, z której wczytano xunzip-a (zależnie od DOSa).
-Dla SpartaDOS X można (należy) podawać ścieżki w formacie SDX.+Dla [[SpartaDOS X]] można (należy) podawać ścieżki w formacie SDX.
''cel'' ''cel''
-ścieżka do miejsca, gdzie mają być wypakowane pliki. Jeżeli nie zostanie podana, przyjmowana jest bieżąca ścieżka, lub urządzenie, z którego xunzip został wczytany (zależnie od DOSa).+ścieżka do miejsca, gdzie mają być wypakowane pliki. Jeżeli nie zostanie podana, przyjmowana jest bieżąca ścieżka lub urządzenie, z którego xunzip został wczytany (zależnie od DOSa).
''opcje'' ''opcje''
Linia 27: Linia 27:
Opcje mogą być podane w dowolnym miejscu, istnieje również możliwość łączenia opcji, np. ''-IS FOO.TAR D5:FOO>''. Opcje mogą być podane w dowolnym miejscu, istnieje również możliwość łączenia opcji, np. ''-IS FOO.TAR D5:FOO>''.
Pod SpartaDOS X program należy uruchamiać za pośrednictwem komendy X.COM, np. ''x xunzip''. Pod SpartaDOS X program należy uruchamiać za pośrednictwem komendy X.COM, np. ''x xunzip''.
 +
 +Wersja 2.0 zawiera błąd uniemożliwiający korzystanie z opcji -D -S i -I.
 +
 +== Zobacz też ==
 +* [[TAR]]
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Programy użytkowe]] [[Kategoria:Programy użytkowe]]
 +[[Kategoria:Polskie programy]]

Aktualna wersja

Małe, ale niezwykle użyteczne narzędzie do rozpakowywania archiwów ZIP, oraz (od wersji 2.0) TAR, GZ i TGZ. Autorami są Epi oraz Fox. Od innych tego typu programów odróżnia się przede wszystkim wyjątkowo skromnymi wymaganiami sprzętowymi (wystarczy 48kB, MEMLO nawet $2600). Pracuje z większością DOSów (najczęściej wystarczy, że system spełnia warunek odnośnie MEMLO).

Po wczytaniu program prosi o podanie nazwy pliku źródłowego i ewentualnych opcji. W przypadku SpartaDOS-a i DOS XL dane pobierane są z linii komend. Ewentualne błędy w składni polecenia (lub jego brak) spowodują wyświetlenie krótkiej informacji o sposobie używania programu.

Składnia polecenia jest następująca: źródło [cel] [opcje]

źródło

to specyfikacja archiwum. Format jest rozpoznawany na podstawie rozszerzenia (.ZIP, .TAR, .GZ, .TGZ). W przypadku braku rozszerzenia, przyjmowane jest domyślnie .ZIP. Jeżeli nie zostanie podana nazwa urządzenia, domyślna przyjmowana jest wg numeru bieżącego napędu lub stacji, z której wczytano xunzip-a (zależnie od DOSa). Dla SpartaDOS X można (należy) podawać ścieżki w formacie SDX.

cel

ścieżka do miejsca, gdzie mają być wypakowane pliki. Jeżeli nie zostanie podana, przyjmowana jest bieżąca ścieżka lub urządzenie, z którego xunzip został wczytany (zależnie od DOSa).

opcje

-V zamiast rozpakowania plików, zostanie wyświetlona ich lista wraz z rozmiarem i (dla ZIP-ów) sposobem kompresji. Na końcu zostanie podana ilość wszystkich plików oraz ich całkowity rozmiar. Jeżeli archiwum zawiera podkatalogi, a używany DOS ich nie obsługuje, zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.

-I włącza tryb interaktywny. Przy każdym pliku nastąpi zapytanie o kierunek dalszego postępowania. Można wypakować bieżący plik (Extract) lub wszystkie pliki, poczynając od bieżącego (All), pominąć plik (przejść do następnego bez wypakowywania - Skip), zmienić ścieżkę docelową (Dest), lub zamknąć archiwum bez wypakowywania pozostałych plików (Close). Wyboru dokonuje się przez wciśnięcie klawisza odpowiadającego danej opcji.

-D włącza prośbę o zmianę dysku na źródłowy/docelowy. Umożliwia rozpakowanie archiwum na inną dyskietkę (dyskietki) w przypadku używania tylko jednej stacji.

-S wyłącza ekran na czas rozpakowywania oraz operacji I/O, dając przyspieszenie ok. 20%.

Opcje mogą być podane w dowolnym miejscu, istnieje również możliwość łączenia opcji, np. -IS FOO.TAR D5:FOO>. Pod SpartaDOS X program należy uruchamiać za pośrednictwem komendy X.COM, np. x xunzip.

Wersja 2.0 zawiera błąd uniemożliwiający korzystanie z opcji -D -S i -I.

Zobacz też

Personal tools