AtariLab

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:Atarilabstarterset.jpg


AtariLab to zestaw produktów Atari Learning Systems, działu Atari Corp. zajmującego się edukacją. Służyć miał do pomocy w nauce zjawisk fizycznych i chemicznych, a także innych, w zależności od zastosowanego sensora.


AtariLab Starter Set

AtariLab Starter Set to podstawowe urządzenie, które należało zakupić, aby rozpocząć naukę (zabawę?) z AtariLab. W pudełku można znaleźć interfejs podłączany do drugiego portu joysticka, sensor temperaturowy, kartridż z oprogramowaniem do modułu temperaturowego, tradycyjny termometr rtęciowy oraz 144-stronicową instrukcję z opisem ponad setki możliwych do wykonania doświadczeń z użyciem właśnie tego modułu. Zestaw sprzedawany był początkowo w cenie $89.95.

AtariLab Interface to urządzenie wyposażone w 8 gniazd typu RCA. Dwa pierwsze służą do podłączania urządzeń działających na zasadzie Atari Paddles i przekazujące opór elektryczny, cztery kolejne to złącza potrafiące odczytać sygnały podobne do tych wysyłanych przez joystick (stany logiczne), a dwa ostatnie to zwykłe złącza, z których można pobrać prąd o napięciu do 5V. Taka konstrukcja pozwalała uczniom konstruować własne moduły.

Moduł temperaturowy potrafi odczytywać temperatury w zakresie od -5 do 45 stopni Celsjusza a także rejestrować kolejne odczyty w okresach od 10 sekund do 24 godzin. Wyniki odczytów można zapisywać na dysku lub wydrukować.
Grafika:Atarilab1.jpg

grafika:Atarilabstarterset2.jpg

Inne moduły

Grafika:Atarilablightmodule.jpg

Inne moduły do AtariLab miano sprzedawać w cenie $49.95 i zawierać miały wszystkie elementy, które zawierał AtariLab Starter Set oprócz samego interfejsu. Niestety jedynym znanym dodatkowym modułem jest moduł świetlny - AtariLab Light Module.

Inne planowane moduły:

  • Crimelab Module - moduł, który miał być używany do przeprowadzania eksperymentów związanych z kryminalistyką, miał zawierać program spełniający funkcję wykrywacza kłamstw
  • Timekeeper Module - moduł o funkcjach związanych z czasem
  • Advanced Temperature Module - moduł podobny to zawartego w oryginalnym Starter Set, ale wyposażony w bardziej czuły sensor oraz dyskową wersję oprogramowania, która miała oferować obsługę większych zakresów pomiarów
  • Biofeedback Module - moduł związany z biofeedbackiem
  • Low-level Nuclear Radiation Module - moduł do eksperymentów związanych z promieniowaniem

Nowe moduły miały być prezentowane co 4-6 miesięcy.

Zobacz też

Personal tools