BW-DOS

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:bwdos.png

BW-DOS jest dyskowym systemem operacyjnym dla 8-bitowych komputerów ATARI z co najmniej 48 kB pamięci RAM i co najmniej jednym dyskiem. Został zaprojektowany tak, aby być kompatybilnym ze SpartaDOS i używać jak najmniejszej ilości pamięci. Ponadto kilka małych błędów znanych ze SpartaDOS nie znajduje się w BW-DOS, szczególnie problemy ze stacją XF551. System ten może być używany osobno, lub jako "młodsza wersja" dla użytkowników SpartaDOS. BW-DOS używa formatu dysku zgodnego ze SpartaDOS. Oznacza to, że możliwe jest użycie dysków BW-DOS pod SpartaDOS i dysków SpartaDOS pod BW-DOS w całości (włączając uruchamianie). Większość poleceń CIO i inne funkcje są również kompatybilne, więc wiele programów napisanych dla SpartaDOS będzie działać bez problemu w BW-DOS. Dozwolony jest dowolny dysk o pojemności do 16 megabajtów, pojedynczy plik może mieć do 8 megabajtów (!).

BW-DOS jest systemem sterowanym przez polecenia - jest bardziej elastyczny niż popularne menu DUP. Dostępne jest również zaawansowane menu programów.

Jednocześnie może być otwartych do 5 plików, a obsługiwanych jest pięć napędów dysków (1, 2, 3, 4 i 8). To wystarcza dla większości programów.

BW-DOS nie używa pamięci RAM pod OS-ROMem (tylko maszyny XL/XE), więc jest kompatybilny z oprogramowaniem, które wykorzystuje tę przestrzeń pamięci, takim jak Turbo Basic, itp. Wartość MEMLO wynosi $1EE4 (wersja BW-DOS 1.30) - wartość tę można zmienić tylko za pomocą poleceń rezydentnych. Autor sądził, że nie jest zbyt wysoka, bo BW-DOS jest o wiele bardziej skomplikowany niż np. Atari DOS 2, a poza tym, gdy ustawia się inne DOSy na 5 plików otwartych w tym samym czasie i 5 dysków, otrzyma się MEMLO znacznie powyżej $2000.

Ze względu na ograniczoną ilość pamięci, BW-DOS nie obsługuje niektórych funkcji znanych ze SpartaDOS jako funkcji wewnętrznych. Obsługiwane są one przez polecenia zewnętrzne i rezydentne. Dyski Atari DOS 2 są obsługiwane tylko przez program menu.

Omawiany system operacyjny został przez wydany przez ABBUC w jednym z jego wydań specjalnych i ma status freeware. Autorem BWD jest Jiří Bernášek.

LinkiTen artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools