CT60

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:Ccc06.jpg

Spis treści

Historia

Po nieudanej próbie wprowadzenia na rynek komputera Phenix firma Centek wycofała się z rynku komputerów Atari, główny konstruktor w firmie, Rodolphe Czuba założył swoją własną działalność i rozpoczął prace nad kolejnymi projektami dla Atari. Niewątpliwie najważniejszym zrealizowanym do tej pory projektem jest:

CT60

Jest to karta turbo z procesorem Motorola 68060, taktowanym zegarem od 50 do nawet 110 MHz. Dzięki właściwemu projektowi kartę można zamontować do Falcona bez lutowania, jakkolwiek wyposażona jest również w typowy układ BOOST (patrz CT1) służący do podbicia częstotliwości taktowania procesorów i szyny z 16 MHz na 20/25 MHz, co wymaga jednak niewielkiej ingerencji w płytę główną komputera. Po zainstalowaniu rozszerzenia wyboru trybu pomiędzy standard (16 MHz) i turbo (25 MHz) dokonuje się za pomocą zworki na karcie. Karta zawiera slot pamięci SDRAM, która jest widoczna jako TT RAM (maks. do 512 MB). Instaluje się ją w złącze Expansion Falcona.

Procesor 060 w trybie 100 MHz ma wydajność 147 MIPSów, co daje 25,5-krotne przyśpieszenie w stosunku do oryginału, a prędkość pamięci Fast Ram zależna jest od częstotliwości procesora i przy 100 MHz wynosi około 100 MB/s.

Karta ma wyprowadzone złącze do rozszerzeń, zapewnia sprzętową emulację architektury Falcona, dzięki czemu jest możliwe stworzenie nowych elementów systemu (np. procesor graficzny SuperVidel) w pełni kompatybilnych, a nie wymagających żadnych sterowników. Prawdziwe Plug'N'Play.

Ze względu na cenę i stosunkowo małą ilość potencjalnych odbiorców karta jest produkowana w małych seriach około 100-200 sztuk. Wyprodukowano jej łącznie około 400 sztuk. We wczesnych projektach CT60 miało być także wyposażone w kontrolery IDE i SCSI oraz sloty PCI/AGP. Zrezygnowano jednak z tego rozwiązania ze względu na koszty.

Grafika:ct60a.jpg

CT63

Wraz z trzecią serią produkcji zdecydowano, że produkowana będzie lekko zmieniona wersja CT60, która ma obniżyć koszty (low-cost). W odróżnieniu od pierwowzoru karta zubożona została o podstawkę pod procesor oraz elementy układu BOOST (umożliwiający podbicie szyny Falcona). Za to ma w standardzie zainstalowany moduł CTCM - układ programowalnego generatora taktującego procesor, który w przypadku CT60 należy dokupić (!).

Posiadacze CT63 mogą wzbogacić oczywiście swoje karty o podstawkę i układ BOOST, najlepszym wyborem będzie tutaj Phantom.

Rozszerzenia CT60

  • CTCM - CT Clock Module malutki moduł dodający do CT60 bardzo wygodną funkcję programowalnego generatora taktującego procesor, co umożliwia programowe (w panelu CT60.CPX) ustawienie przez użytkownika częstotliwości taktowania procesora w zakresie od 33 do 110 MHz. W związku z tym nie ma potrzeby stosowania oscylatorów kwarcowych.
  • CTEX - płytka, a właściwie przelotka na złącze EXPANSION Falcona, stworzona specjalnie z myślą o tych którzy oprócz CT60 używają również innych kart montowanych na złączu EXPANSION (np. Eclipse, Screen Eye).
  • CTPCI - tzw. mostek, karta rozszerzająca CT60/63 o sloty PCI, umożliwiająca korzystanie ze standardowych kart PCI. Powstają już pierwsze sterowniki m.in. dla karty graficznej ATI RADEON, karty sieciowej, USB oraz kontrolera ATA/IDE.
  • SuperVidel - planowana karta graficzna, kompatybilna w dół z układem Videl. Ma zawierać Super BLiTTER, sprzętową obsługę 3D. Maksymalna rozdzielczość 1600x1200@90Hz (225MHz). Autorem jest Nature.

Strony związane z CT60


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools