800

From Atariki

(Przekierowano z Colleen)
Jump to: navigation, search

Grafika:atari800.jpg

Podobnie jak inne 8-bitowe komputery firmy spod znaku Fuji, Atari 800 wyposażone zostało w mikroprocesor 6502 z zegarem 1,79 MHz (w wersji NTSC). Pamięć RAM - max 48 kB (sygnowanych przez Atari - dostępne były moduły po 32KB firm trzecich, max 96KB) (moduły CX852 oraz CX853), ROM - 10 kB (system operacyjny - moduł CX801). Interpreter Atari BASIC-a na cartridge'u. Klawiatura profesjonalna z czterema klawiszami funkcyjnymi START, SELECT, OPTION, RESET (brak HELP). Wbudowany głośnik do generowania kliku klawiatury oraz sygnału dźwiękowego edytora (buzzer - znak ATASCII 253). Cztery porty joysticków i dodatkowe gniazdo cartridge'ów.


Grafika:atari800-open.jpg


Atari 800 - zwane też w wewnętrznej terminologii Atari "Colleen" - przeznaczone było dla bardziej zaawansowanych użytkowników niż Atari 400. Znakomita klawiatura, dwa porty cartridge'y, złącza rozszerzeń itp. stwarzały łatwe możliwości rozbudowy sprzętu, dla przykładu system operacyjny mógł być w prosty sposób wymieniony na inny bardziej funkcjonalny lub po prostu bardziej odpowiadający użytkownikowi. Atari 800 na początku sprzedawany był z 8 KB pamięci, szybko wymienionym na 16 kB. Później Atari zaczęło sprzedawać model 800 z pełnymi 48 kB RAM-u i oferując wcześniejszym użytkownikom darmowy upgrade w autoryzowanych punktach serwisowych.

Komputer robi wrażenie niespotykaną obecnie starannością i jakością wykonania (trzeba tu pamiętać, że był to w owych czasach sprzęt dość drogi). Klawiatura dorównuje klawiaturom elektronicznych maszyn do pisania, jest naprawdę świetna, o jakości obecnie w klawiaturach komputerowych trudno wyobrażalnej. Konstrukcja samego komputera jest otwarta, jako wymienne moduły funkcjonują nie tylko pamięci RAM i ROM, ale również wszystkie podstawowe układy scalone umieszczone są na kartach siedzących we wlutowanych w płytę główną slotach. Na takiej karcie umieszczone są na przykład układy wizyjne (ANTIC i GTIA) - i w ogóle wszystkie pozostałe za wyjątkiem PIA oraz POKEY-a; te dwa znajdują się w podstawkach na płycie głównej, a to dlatego, że są niezbędne do obsługi urządzeń peryferyjnych dedykowanych serii 400/800 (pierwszy obsługuje joysticki, drugi gniazdo SIO).

Zobacz też

Osnośniki zewnętrzne

Personal tools