Dyskusja:DOLMEN

From Atariki

Jump to: navigation, search

Mam pytanie: po co nam artykuł o czymś, co nie istnieje? KMK 18:30, 23 sie 2006 (CEST)

Mysle ze warty wspomnienia, moze faktycznie nie koniecznie jako haslo ale na stronie PHENIXa. Ktos tam sie bawil wersjami beta, w CENTURBO masz loadera nawet ;) --vulgar 18:43, 23 sie 2006 (CEST)
To co, przeniesiesz tekst? Te "cechy systemu" są szczególnie żenujące - równie dobrze można by napisać, że sam zmywa i lata po gazetę. KMK 18:57, 23 sie 2006 (CEST)
No cóż, jako klon w wersji beta istniał, więc uważam, że warto o nim wspomnieć. Vulgar: prośba, nie rób linków wewnętrznych typu SCSI lub TRUETYPE - jak już, zewnętrzne, do wikipedii. Tylko w ten sposób mnożysz puste linki, PCHW to robić...? Trzeba potem bez potrzeby edytować. Było to już wspomniane, bodajże w "Atarici CP"--Sikor 22:19, 23 sie 2006 (CEST)
No dobrze, a ktoś widział tę betę? Co umiała? Może tylko zabootować się i wyświetlić "Hello world"? Chodzi mi o to, że listę, na której będą same cuda-wianki, GUI 3D, desktop w HTML-u, rozpoznawanie mowy i reagowanie na polecenia typu "skocz po piwo" - można zestawić w 5 minut. Tylko co z tego zostało kiedykolwiek zaimplementowane? Na stronie u Czuby napisane jest jak wół, że projekt upadł, bo programiści odmówili dokończenia OS-u. Dla mnie to oznacza, że te "bety", które ewentualnie istniały, nie nadawały się do użytku - a więc nie ma co zapełniać Atariki wyliczankami bajerów, w rodzaju co to DOLMEN ma mieć - skoro on tego ani nie ma, ani nigdy miał nie będzie.

A czy ktos widzial np. prototyp ATARI ST? czy eraczej ty nie widziales a wiec nie ma tak? PODPISYWAC SIE! DO JASNEJ CIASNEJ --vulgar 14:48, 24 sie 2006 (CEST)

Przecież jest podpis. A co do portotypu Atari ST - to owszem, wszyscy go widzieli swego czasu na zdjęciach, poza tym on musi istnieć, bo istnieje seryjne Atari ST. Natomiast seryjny Dolmen nie istnieje, więc jego prototyp TEŻ NIE MUSI, PONIAŁ? KMK 14:57, 24 sie 2006 (CEST)
Ewentualnie można zachować artykuł ale z rzetelnym przedstawieniem sytuacji - był taki projekt, ale padł, OS-u nikt na oczy nie widział, założenia były takie, ale co z tego zrealizowano i czy coś w ogóle - nie wiadomo. KMK 23:51, 23 sie 2006 (CEST)
I to będzie chyba najlepsze rozwiązanie. Kasować nie ma co, bo równie dobrze moglibyśmy wykasować artykuły o Falconie Microbox, 130ST i kupie concept artów z dziedziny 8-bit :)--dely 07:53, 24 sie 2006 (CEST)
To nie wystarczy pierwsze zdanie, jakie napisałem: Projektowany (nigdy nie ukończony) [..]? To chyba wyjaśnia status tego systemu. Natomiast jestem ciekawy tego programu, co go Vulgar opisał - co to dokładniej jest i co to mogło? Nie znam go wcale... --Sikor 09:00, 24 sie 2006 (CEST)


E no widze ze Kierownik ma gest ;) Sikorku program co dopisal vulgar to czesc pakietu developerskiego do systemu, a dokladnie program do edycji resourcow, binarka do pobrani tutaj http://thomas.goirand.fr/release/fashion/fashion_binary_demo.zip, a soursy tutaj: http://thomas.goirand.fr/release/fashion/fashion_sources.zip. Mam ja na dysku gdzies. A co do sysytemu to z tego co wiem to KTOS go na oczy widzial ale byli to ludzie ktorzy developerowali, a co do bootera to tak jak napisalem jest on zawarty w kazdym FIRMWARE dla CENTURBO 2! JAko ze CENTURBO 2 bylo platforma rozwojawa dla PHENIXA! Ciekaw jestem co okreslali mianem DOLMEN SOURCES na tej stronie http://www.czuba-tech.com/CT2/english/benchs.htm, pewnie sobie zmyslili "bo nikt nie widzial". Byc moze sie myle nawet i caly DOLMEN jest w ROMie CT2, tylko trzeba znac haslo aby go uruchomic (??? kilka lat juz nie wlaczalem swojej CT dwojki...) , trzeba by zapytac RODOLPHE, ale teraz cos kojarze bo przeciez DOLMEN to tylko OS a nie GUI (?). Wiec moze jest tak ze DOLMEN tam caly czas siedzi bo w BIOSie karty jest wybor i po odpaleniu w trybie DOLMENA cos tam sie bootuje i pokazuje ekran z nazwa, wersja(?).,.,

Eh, rece troche opadaja. Ale coz... i jeszcze screen z FASHIONA fashion_snap.gif --vulgar 14:48, 24 sie 2006 (CEST)

Ciekaw jestem co okreslali mianem DOLMEN SOURCES na tej stronie http://www.czuba-tech.com/CT2/english/benchs.htm, pewnie sobie zmyslili "bo nikt nie widzial".
Też jestem tego ciekaw, ale dokąd nikt tego, co tam ewentualnie napisali, nie jest w stanie obiektywnie ocenić, dotąd ten cały Dolmen pozostaje zbiorem szczytnych założeń napisanych przez kogoś na kartce. KMK 15:10, 24 sie 2006 (CEST)
DOLMEN to tylko OS a nie GUI - i pewnie ten OS bez GUI ma w ROM-ie CT2 zaszytą obsługę HTML-a, o której się pisze w artykule. Weź czasem zdobądź się na chłodną refleksję: ten Dolmen to jest tzw. vaporware - szumne zapowiedzi, ktoś coś nawet napisał, ale do pokazania się nie nadaje (bo gdyby się nadawał, to by pokazali), potem się okazało, że jednak tego, co zapowiadali, zrealizować nie umieją, więc projekt upada i kuniec. KMK 15:10, 24 sie 2006 (CEST)


Czesc systemu DOLMEN jest uzywana do dzis. Tutaj znajdziecie zrzuty ekranu desktopu DIRECT http://aranym.org/screenshots.html Wracajac do tematu glownego, czemu informacja od tym istniejacym/nieistniejacym OSie nie maila by znalezc sie w Atariki? CK 14:53, 28 sie 2006 (CEST)

Personal tools