Falcon040

From Atariki

Jump to: navigation, search

Firma Atari przygotowywała jeszcze jeden model high-end Falcona, mianowicie Falcon040. Oficjalnie zapowiedziany 2.VI.1992 roku podczas konferencji w siedzibie Atari, w Sunnyvale-Kalifornia.

Z założenia był to komputer, który miał łączyć w sobie wszystko co najlepsze w Falconie i TT030. Dlatego zachowana została kompatybilność z tymi modelami (o czym świadczą wszystkie tryby graficzne znane z TT jak i Falcona). Poza tym zawierał wszystkie znane już porty rozszerzeń jak MIDI, SCSI, IDE itp.

Wyposażony miał być w procesor Motorola 68040, 32-bitową szynę danych, gniazda rozszerzeń i nową obudowę typu desktop. Do dziś zachowało się kilka prototypów, wyprodukowano nawet kilka specjalnie zaprojektowanych kart pod gniazda rozszerzeń, łudząco przypominające gniazda PCI (różnią się one jednak od nich wyprowadzeniami), np. 24-bitowa karta graficzna Leonardo.

Wraz z nowym komputerem przygotowywano też nową wersję systemu operacyjnego TOS o numerze 5.0, który zawierał wielozadaniową wersję AES-u (AES 4.0 - rozprowadzaną również na dyskietkach z MultiTOS-em).

Prototyp przedstawiony na zdjęciach nie jest kompletny - nie ma paru kluczowych chipów. Ciekawe że ma aż sześć slotów na pamięć typu SIMM PS/2. Najprawdopodobniej w standardzie miał mieć obsługę pamięci typu ST RAM jak również TT RAM. Zachowała się dokumentacja dotycząca układów specjalizowanych np. Funnel, RamDac, VIO, VME.

Prawdopodobnie nigdy nie poznamy powodów dla których Falcon040 nie został wprowadzony do produkcji, ale wydaje się że prace nad nim były już na ukończeniu. W tamtym czasie rynek komputerów był dla małych firm niesprzyjający, a Atari zdecydowała się postawić na rynek gier.

Grafika:falcon040.gif

Zobacz także

Personal tools