Fred (L.K. Avalon)

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:Fred.png

Jeden z największych hitów wyprodukowanych przez L.K. Avalon na Atari XL/XE. Autorem gry jest Mirosław Liminowicz, grafikę robili Janusz Pelc i Marek Siewior.

Gra jest przedstawicielem rzadko goszczącego na małym Atari gatunku platformówek w stylu "Super Mario Bros.", w których celem gracza jest ciągłe podążanie w prawo. Tym bardziej należy się temu tytułowi miejsce w pamięci.

Wydania

L.K. Avalon wydał "Freda" w zestawie z grą "Misja" w 1990 roku (nr serii AC/AD 00290). Z wydaniem zestawu wiązała się promocja. Wśród osób, które do 29 kwietnia 1990 r. ukończyły jedną z gier i wysłały do Avalonu pojawiający się na zakończenie kod, firma rozdała 5 zestawów nowych gier.


Gra była na tyle dopracowana, że w 1991 roku zachodni dystrybutor Zeppelin Games zdecydował się zakupić od Avalonu licencję na sprzedaż "Freda" i "Misji" na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych siecią dystrybucyjną tej firmy. Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano muzykę (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie Avalon Music Composer), poprawiono grafikę i zmodyfikowano poziomy (dzięki czemu gra stała się łatwiejsza). Podobnie udoskonalono też "Misję". Nowe wersje obu gier (sprzedawane oddzielnie) zostały wydane na następujących rynkach:

  • brytyjskim, przez Zeppelin Games, tylko na kasecie. "Fred" okazał się być najgorzej sprzedającą się grą w historii firmy - producent pół żartem twierdzi, że sprzedał jej "około 1,3 sztuki".[1]
  • niemieckim, przez KE-Soft;
  • holenderskim, przez ANG Software, tylko na dyskietce. Gry miały być początkowo wydane przez firemkę Querope Agency, ale ta upadła po kilku miesiącach i ostatecznie prawa do dystrybucji przejęło ANG. Po Querope pozostał tylko copyright widoczny w grach.

W numerze 6/91 pisma "Tajemnice Atari" mowa jest też o wydaniu gier w USA przez amerykański oddział MAPDA, ale do dziś nie ma dowodów na to, że do wydania doszło.

Również w Polsce, od października 1991 roku LK Avalon rozprowadzał pakiet "Misja"/"Fred" tylko w nowej wersji. Wśród Atarowców nowa odsłona "Freda" została nieoficjalnie nazwana "Fred II" w celu odróżnienia jej od oryginalnego wydania - pod takim tytułem pojawiała się np. w Tips&Tricks w piśmie Top Secret.

Cheaty

W wersji bez muzyki, wpisanie na planszy tytułowej kodu LIMEK (zostanie to potwierdzone błyskiem ekranu) włącza nieskończony zasób kamieni.

W wersji z muzyką, wpisanie na ekranie tytułowym hasła MISIU (w wersji polskiej) lub CHAOS (w wersji ANG) (ekran błyśnie) umożliwia rozpoczęcie gry od dowolnego poziomu - wybór przy użyciu klawiszy 1 - 0.

Włączonych ułatwień nie da się już wyłączyć.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools