Stargate

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:Def2cart.jpg

Stargate, lub Defender II, to gra zręcznościowa wyprodukowana pierwotnie jako automat wideo przez firmę Williams w 1981 roku. Gra jest kontynuacją Defendera, wzbogacającą rozgrywkę z pierwowzoru o nowe elementy: większe zróżnicowanie przeciwników, "ładunki" z czasową nieśmiertelnością, oraz tytułowe Gwiezdne Wrota, które teleportują statek gracza w z góry określone miejsce.

Gra jest znana pod dwoma tytułami z powodów prawnych - wersja z automatów i pierwsze konwersje na platformy domowe nosiły tytuł "Stargate", późniejsze konwersje - "Defender II".

"Stargate" zostało przeniesione na kilka różnych platform.

Spis treści

Atari 2600

Grafika:DefenderII2600.gif

W roku 1984 Atari wydało wersję "Stargate" na konsolę Atari 2600 (w 1987 roku gra została wznowiona pod tytułem "Defender II"; oba tytuły dostępne w wersjach NTSC i PAL). W porównaniu z wersją "Defendera" na tę platformę, poprawiono grafikę, dźwięk i dynamikę gry, przez co stała się ona wierniejszą kopią wersji automatowej. Pomijając kolorystykę - teraz gra jest graficznie niemal idealną jej kopią, przez co znacznie wzrosła grywalność.

Atari 5200 i 8-bit

Grafika:Stargate_xlxe.gif

Także w 1984 roku Atari planowało wydanie gry "Stargate" na Atari 5200 i Atari 8-bit - nad konwersją na obie platformy pracował Steve Baker. Programista w czasie pracy dysponował oryginalnym automatem z grą, toteż efektem jego wysiłków jest wierna (pominąwszy rozdzielczość grafiki) kopia salonowego oryginału. (Baker mówił potem, że gdyby stanąć w odległości 10 stóp od ekranów, nie można by dostrzec różnicy.) Niestety gra cierpi na poważne problemy z prędkością, gdy na ekranie pojawi się więcej przeciwników (a jest to częste). Często także podczas pojawiania się statku gracza zostaje on teleportowany w tłum obcych, przez co następuje szybka detonacja.

W odróżnieniu od Defendera obiekty zostały nieco powiększone, a ludzie na planecie dokładniej narysowani.

Mimo że konwersja wyglądała na kompletną, gra nie została wydana - Atari wycofało "Stargate" na obie platformy, gdy firmę przejął Jack Tramiel i zarządził wstrzymanie wsparcia dla 5200-tki.

Odnośniki zewnętrzne

Zobacz też

Personal tools