Yoomp!

From Atariki

Jump to: navigation, search

Jest to gra, której założenia są niezwykle proste: gracz porusza się piłeczką w tunelu starając się nie wpaść w dziury. Natomiast wykonanie przechodzi wszelkie oczekiwania. "Yoomp!" został zwycięzcą konkursu "ABBUC Software Contest 2007".

Program jest przyrównywany do gry "Jump!" oraz "Trailblazer", a został stworzony przez czołówkę polskiej sceny Atari (autorami są: Eru, X-Ray, BeWu, Fox). Całość wykorzystuje pewne sztuczki programistyczne, które do tej pory można było zobaczyć tylko w produkcjach scenowych. Gra wykrywa zainstalowane w komputerze stereo (drugi Pokey), a podczas gry oprócz muzyki słyszymy przestrzenne efekty dźwiękowe. Jest to też chyba pierwszy przypadek w historii nowoczesnych gier, gdzie dokonano konwersji gry z Atari na platformę PC. Najnowsza wersja gry dla Atari działa również w systemie NTSC i ma dodane kody do poziomów. Trwają jeszcze prace nad przeniesieniem programu na C64.

Jest to też jeden z nielicznych przypadków, w których gra dla 8-bitowego Atari ma swoją własną stronę: yoomp.atari.pl.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że gra wywołała niesamowity odzew w świecie gier i pozwoliła na odkrycie maszynki (lub emulatorów) przez kolejne osoby. Oto kilka przykładów: RGCD#4 - plik ISO, Oldschool Gaming, eab.abime.net. Takie przykłady można mnożyć, wystarczy skorzystać z dowolnej wyszukiwarki internetowej.

pouet.gif

Pouet: http://www.pouet.net/prod.php?which=32999

Zobacz też


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools