Arkanoid

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:57, 31 sty 2007
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Innuendo (Dyskusja | wkład)
(literówka)
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|Arcanoid.gif}} {{grafr|Arcanoid.gif}}
-== Okoliczności przyrody ==+Gra typu arcade stworzona przez firmę Taito w 1986 roku, będącą klonem gry ''Gigas'' wydanej przez Segę, która z kolei była rozwinięciem gry ''[[Breakout]]'' wydanej przez [[Atari]] w 1976 roku. Gra szybko zdobyła popularność dzięki wspaniałej (jak na tamte czasy) grafice i prostym zasadom. Szybko została też przeniesiona na różne platformy.
-Gra typu arcade stworzona przez firme Taito w 1986 roku, będącą klonem gry ''Gigas'' wydanej przez segę, która z kolei była rozwinięciem gry ''Breakout'' wydanej przez [[Atari]] w 1976 roku. Gra szybko zdobyła popularność dzięki wspaniałej (jak na ówczesne czasy) grafice i prostym zasadom. Szybko została też przeniesiona na różne platformy (bądź za sprawą samego '''Taito''', bądź dzięki licencjom, na przykład wersje na ówczesne komputery robiła firma '''Imagine'''). +
-== Sposób gry ==+== Zasady gry ==
-Gra polega na strącaniu klocków za pomocą piłeczki odbijanej paletką znajdującą się na dole ekranu. Niektóre klocki zawierają specjalne elementy, które spadają jako literki zamknięte w piłkach. Należy je złapać za pomocą paletki, ale trzeba pamiętać, aby nie przeoczyć piłeczki!!!+Gra polega na strącaniu klocków za pomocą piłeczki odbijanej paletką znajdującą się na dole ekranu. W grze są 33 rundy; aby przejść do następnej, należy strącić wszystkie klocki. W ostatniej rundzie następuje finałowa walka z bossem "Doh" - aby wygrać, należy trafić go określoną liczbę razy.
-Bonusy są następujące:+Czasami gracz napotka klocki, których nie można strącić, albo takie, które znikają dopiero po kilkakrotnym trafieniu.
 + 
 +Grę utrudniają rozmaite przeszkadzajki, które wyłażą ze śluz umieszczonych na górze planszy. Uderzenie w przeszkadzajkę powoduje jej wybuch, a także przyspiesza piłeczkę i zmienia kierunek jej lotu.
 + 
 +Niektóre klocki kryją w sobie premie - po strąceniu wypadają z nich kapsułki oznaczone literą. Należy je złapać za pomocą paletki, ale trzeba pamiętać, aby nie przeoczyć piłeczki.
 + 
 +Premie są następujące:
* P - dodatkowe życie * P - dodatkowe życie
* C - przyklejenie piłeczki do paletki * C - przyklejenie piłeczki do paletki
* L - umożliwienie strzelania * L - umożliwienie strzelania
* E - poszerzenie paletki * E - poszerzenie paletki
-* S - chwilowe spowolnienie rozgrywki+* S - chwilowe spowolnienie piłki
* D - potrojenie ilości piłeczek * D - potrojenie ilości piłeczek
* B - otwiera przejście do kolejnego poziomu (aktywne tylko do złapania kolejnego bonusu) * B - otwiera przejście do kolejnego poziomu (aktywne tylko do złapania kolejnego bonusu)
-== Atari XL/XE ==+Sterowanie paletką zachodzi przy pomocy trackballa.
-Ta wersja jest pełną wersją gry, w pełni sprawną, niemniej brak w niej obrazka z ekranu tytułowego (patrz załączone screeny z wersji dla Atari XL/XE oraz ST). Na ekranie tytułowym możemy wybrać:+
-* sposób sterowania grą, do wyboru:+
-::Atari paddles (wiosełka)+
-::Joystick+
-::Keyboard (klawiatura)+
-* liczbę urządzeń sterujących dla kilku graczy+
-* liczbę graczy+
-== Atari ST ==+== Kontynuacje ==
-{{grafl|Arkanoidst.gif}}+Arkanoid doczekał się kilku kontynuacji - zarówno na automatach jak i na konsolach:
-Wersja dla Atari ST jest właściwie dokładną kopią gry z wersji oryginalnej, automatowej i zawiera wszystkie jej elementy, włącznie z krótką, skrolowaną historyjką i ekranem tytułowym.+* [[Arkanoid: Revenge of Doh]] (1987, wydane także na Atari ST)
 +* Arkanoid: Doh it Again (1997, Nintendo Super NES)
 +* Arkanoid Returns (1997)
 +== Wersje na Atari ==
 +Z racji swej popularności większość platform sprzętowych doczekała się konwersji Arkanoida. W 1987 roku wydane zostały wersje dla [[#Atari XL/XE|Atari XL/XE]] oraz dla [[#Atari ST|Atari ST]].
 +=== Atari XL/XE ===
 +Konwersja na [[Atari 8-bit|małe Atari]] została wydana w Europie przez [[Imagine]] w 1987 roku, na dyskietce i kasecie. Jeszcze w tym samym roku pojawiło się niskobudżetowe wydanie tej wersji, przez [[The Hit Squad]]. Autorem jest Mike Hutchinson.
 +Jest to wierna konwersja - zawiera wszystkie elementy automatowego oryginału, z wyjątkiem niektórych nie mających wpływu na rozgrywkę elementów, jak obrazek tytułowy.
 +Na ekranie tytułowym możemy wybrać:
 +* sposób sterowania grą, do wyboru:
 +** [[Atari Paddles]]
 +** Joystick
 +** Klawiatura (Z, X, Shift jako lewo, prawo i fire)
 +* liczbę urządzeń sterujących dla kilku graczy
 +* liczbę graczy
 +==== Wersje nieoficjalne ====
 +Oryginalne wydanie zawiera błąd - kapsułka "D" nie pojawia się praktycznie nigdy. Przyczyną było wykorzystanie rejestru [[Rejestry ANTIC-a#VCOUNT|VCOUNT]] jako generatora liczb losowych, zamiast [[Rejestry POKEY-a#RANDOM|RANDOM]]. W 2010 roku [[Fandal]] przeanalizował kod gry i udostępnił wersję poprawioną, patrz [http://www.atariage.com/forums/topic/156419-fixed-version-of-arkanoid-released/ tutaj].
-== Oficjalne wersje ==+Arkanoid był też kilkakrotnie crackowany w celu podmiany znajdujących się w nim plansz - krążą po scenie różne wersje o tytułach Arkanoid II, III ... (co ciekawe, Arkanoid II ma poprawiony błąd kapsułki "D"). Istnieją również amatorskie naśladownictwa używające tytułu Arkanoid.
-* 1. Arkanoid (1986)+
-* 2. Arkanoid - Revenge of Doh (1987)+
-* 3. Arkanoid: Doh it Again (1997, Nintendo Super NES)+
-* 4. Arkanoid Returns (1997)+
-== Inne wersje ==+=== Atari ST ===
-Oprócz oficjalnych wersji powstała cała rzesza gier naśladujących Arkanoida, w tym część z nich powtarza tytuł oryginalny (Arkanoid II - conajmniej 3 wersje na samo Atari XL/XE, Arkanoid 3, Arkanoid 4).+{{grafr|Arkanoidst.gif}}
 +Konwersja na [[ST|Atari ST]] została wydana w 1987 roku przez [[Imagine]] na rynek europejski i przez [[Taito]] na rynek amerykański. Autorem jest Peter Johnson.
-Na Atari XL/XE istnieje jeszcze jedna oficjalna wersja Arkanoida, wydana przez The Hit Squad - jako wersja kasetowa standardowej wersji Arkanoida, wydana na rynkach Brytyjskich.+Wersja dla Atari ST jest właściwie dokładną kopią wersji automatowej i zawiera wszystkie jej elementy, włącznie z krótką, skrolowaną historyjką i ekranem tytułowym. Sterowanie następuje za pomocą myszki.
-== Podobne gry na Atari XL/XE - oficjalne ==+== Zobacz też ==
* [[Ataroid]] * [[Ataroid]]
 +* [[Arkanoid: Revenge of Doh]]
* [[Technoid]] * [[Technoid]]
 +* [[Unicum]]
== Linki zewnętrzne == == Linki zewnętrzne ==
-[http://atarimania.com/detail_soft.php?VERSION_ID=328&MENU=8 Arkanoid] dla XL/XE na Atarimanii+* [http://en.wikipedia.org/wiki/Arkanoid Arkanoid] w angielskojęzycznej Wikipedii
- +* [http://www.mobygames.com/game/atari-st/arkanoid Arkanoid] w MobyGames
-[http://www.mobygames.com/game/atari-st/arkanoid Opis] w MobyGames+* [http://www.klov.com/game_detail.php?letter=A&game_id=6916 Arkanoid - wersja automatowa] w KLOV
- +=== Atari XL/XE ===
-[http://www.klov.com/game_detail.php?letter=A&game_id=6916 Opis] oryginalnej wersji automatowej Taito w KLOV+* [http://www.atarimania.com/game-atari-400-800-xl-xe-arkanoid_328.html Arkanoid (Imagine)] w [[Atarimania|Atarimanii]]
- +* [http://www.atarimania.com/game-atari-400-800-xl-xe-arkanoid_6036.html Arkanoid (The Hit Squad)] w [[Atarimania|Atarimanii]]
-[http://en.wikipedia.org/wiki/Arkanoid Opis] w angielskojęzycznej wikipedii+* [http://www.atariage.com/forums/topic/156419-fixed-version-of-arkanoid-released/ Arkanoid poprawiony przez Fandala] na [[AtariAge]]
 +=== Atari ST ===
 +* [http://www.atarimania.com/game-atari-st-arkanoid_11090.html Arkanoid (Imagine)] w [[Atarimania|Atarimanii]]
 +* [http://www.atarimania.com/game-atari-st-arkanoid_22998.html Arkanoid (Taito)] w [[Atarimania|Atarimanii]]
-{{stub}} 
[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]] [[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Atari ST]] [[Kategoria:Atari ST]]
 +[[Kategoria:Gry z automatów]]

Aktualna wersja

Grafika:Arcanoid.gif

Gra typu arcade stworzona przez firmę Taito w 1986 roku, będącą klonem gry Gigas wydanej przez Segę, która z kolei była rozwinięciem gry Breakout wydanej przez Atari w 1976 roku. Gra szybko zdobyła popularność dzięki wspaniałej (jak na tamte czasy) grafice i prostym zasadom. Szybko została też przeniesiona na różne platformy.

Spis treści

Zasady gry

Gra polega na strącaniu klocków za pomocą piłeczki odbijanej paletką znajdującą się na dole ekranu. W grze są 33 rundy; aby przejść do następnej, należy strącić wszystkie klocki. W ostatniej rundzie następuje finałowa walka z bossem "Doh" - aby wygrać, należy trafić go określoną liczbę razy.

Czasami gracz napotka klocki, których nie można strącić, albo takie, które znikają dopiero po kilkakrotnym trafieniu.

Grę utrudniają rozmaite przeszkadzajki, które wyłażą ze śluz umieszczonych na górze planszy. Uderzenie w przeszkadzajkę powoduje jej wybuch, a także przyspiesza piłeczkę i zmienia kierunek jej lotu.

Niektóre klocki kryją w sobie premie - po strąceniu wypadają z nich kapsułki oznaczone literą. Należy je złapać za pomocą paletki, ale trzeba pamiętać, aby nie przeoczyć piłeczki.

Premie są następujące:

  • P - dodatkowe życie
  • C - przyklejenie piłeczki do paletki
  • L - umożliwienie strzelania
  • E - poszerzenie paletki
  • S - chwilowe spowolnienie piłki
  • D - potrojenie ilości piłeczek
  • B - otwiera przejście do kolejnego poziomu (aktywne tylko do złapania kolejnego bonusu)

Sterowanie paletką zachodzi przy pomocy trackballa.

Kontynuacje

Arkanoid doczekał się kilku kontynuacji - zarówno na automatach jak i na konsolach:

  • Arkanoid: Revenge of Doh (1987, wydane także na Atari ST)
  • Arkanoid: Doh it Again (1997, Nintendo Super NES)
  • Arkanoid Returns (1997)

Wersje na Atari

Z racji swej popularności większość platform sprzętowych doczekała się konwersji Arkanoida. W 1987 roku wydane zostały wersje dla Atari XL/XE oraz dla Atari ST.

Atari XL/XE

Konwersja na małe Atari została wydana w Europie przez Imagine w 1987 roku, na dyskietce i kasecie. Jeszcze w tym samym roku pojawiło się niskobudżetowe wydanie tej wersji, przez The Hit Squad. Autorem jest Mike Hutchinson.

Jest to wierna konwersja - zawiera wszystkie elementy automatowego oryginału, z wyjątkiem niektórych nie mających wpływu na rozgrywkę elementów, jak obrazek tytułowy.

Na ekranie tytułowym możemy wybrać:

  • sposób sterowania grą, do wyboru:
    • Atari Paddles
    • Joystick
    • Klawiatura (Z, X, Shift jako lewo, prawo i fire)
  • liczbę urządzeń sterujących dla kilku graczy
  • liczbę graczy

Wersje nieoficjalne

Oryginalne wydanie zawiera błąd - kapsułka "D" nie pojawia się praktycznie nigdy. Przyczyną było wykorzystanie rejestru VCOUNT jako generatora liczb losowych, zamiast RANDOM. W 2010 roku Fandal przeanalizował kod gry i udostępnił wersję poprawioną, patrz tutaj.

Arkanoid był też kilkakrotnie crackowany w celu podmiany znajdujących się w nim plansz - krążą po scenie różne wersje o tytułach Arkanoid II, III ... (co ciekawe, Arkanoid II ma poprawiony błąd kapsułki "D"). Istnieją również amatorskie naśladownictwa używające tytułu Arkanoid.

Atari ST

Grafika:Arkanoidst.gif

Konwersja na Atari ST została wydana w 1987 roku przez Imagine na rynek europejski i przez Taito na rynek amerykański. Autorem jest Peter Johnson.

Wersja dla Atari ST jest właściwie dokładną kopią wersji automatowej i zawiera wszystkie jej elementy, włącznie z krótką, skrolowaną historyjką i ekranem tytułowym. Sterowanie następuje za pomocą myszki.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Atari XL/XE

Atari ST

Personal tools