Pióro świetlne

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 22:01, 6 lut 2011
Krótki (Dyskusja | wkład)
(w 400/800 tylko 4. port obsługuje pióro)
← Previous diff
Aktualna wersja
Mono (Dyskusja | wkład)
(software details)
Linia 3: Linia 3:
==Atari 8-bit== ==Atari 8-bit==
W [[Atari 8-bit|małym Atari]] pióro świetlne podłącza się do [[gniazdo joysticka|gniazda joysticka]] - w [[400/800]] tylko 4. port obsługuje pióro, zaś w [[XL]] i [[XE]] obydwa. W [[Atari 8-bit|małym Atari]] pióro świetlne podłącza się do [[gniazdo joysticka|gniazda joysticka]] - w [[400/800]] tylko 4. port obsługuje pióro, zaś w [[XL]] i [[XE]] obydwa.
 +
 +Niezależnie od tego, do którego portu zostało podłączone pióro w rejestrach [[Rejestry ANTIC-a#LPENH|LPENH]] i [[Rejestry ANTIC-a#LPENV|LPENV]] ANTIC-a pojawia się pozycja pióra świetlnego zbliżonego do ekranu. Pozycja pozioma to numer cyklu koloru w linii, na pozycji którego wykryto obecność elementu światłoczułego, pozycja pionowa to numer linii skaningowej podzielony na 2 (analogicznie, jak numer rysowanej przez ANTIC linii w rejestrze [[Rejestry ANTIC-a#VCOUNT|VCOUNT]]).
 +
 +Element światłoczuły umieszczony na końcówce pióra świetlnego podłączony jest do linii stanu przycisku joysticka (zob. [[Rejestry GTIA#TRIG0|TRIG0]] i [[Rejestry GTIA#TRIG1|TRIG1]]). Przycisk pióra zaś dołączony jest do linii wychylenia joysticka w górę (zob. [[Rejestry PIA#PORTA|PORTA]]).
Dla małego Atari wyprodukowano następujące modele piór świetlnych: Dla małego Atari wyprodukowano następujące modele piór świetlnych:

Aktualna wersja

Urządzenie zewnętrzne w kształcie długopisu, służące do sterowania komputerem w sposób analogiczny do myszy. Zawiera światłoczułą końcówkę, która umieszczona przy ekranie monitora CRT wykrywa moment, w którym wiązka elektronów wzbudza wskazywany przez pióro punkt. Na podstawie dokładnego pomiaru czasu możliwe jest ustalenie poziomej i pionowej pozycji pióra.

Atari 8-bit

W małym Atari pióro świetlne podłącza się do gniazda joysticka - w 400/800 tylko 4. port obsługuje pióro, zaś w XL i XE obydwa.

Niezależnie od tego, do którego portu zostało podłączone pióro w rejestrach LPENH i LPENV ANTIC-a pojawia się pozycja pióra świetlnego zbliżonego do ekranu. Pozycja pozioma to numer cyklu koloru w linii, na pozycji którego wykryto obecność elementu światłoczułego, pozycja pionowa to numer linii skaningowej podzielony na 2 (analogicznie, jak numer rysowanej przez ANTIC linii w rejestrze VCOUNT).

Element światłoczuły umieszczony na końcówce pióra świetlnego podłączony jest do linii stanu przycisku joysticka (zob. TRIG0 i TRIG1). Przycisk pióra zaś dołączony jest do linii wychylenia joysticka w górę (zob. PORTA).

Dla małego Atari wyprodukowano następujące modele piór świetlnych:

Atari ST

Pióro świetlne można podłączyć do gniazda Enhanced Joystick w komputerach STE

Odnośniki zewnętrzne


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools