Sparta Commander

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 00:54, 27 sie 2014
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 13:49, 19 lut 2015
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 6: Linia 6:
== Wymagania == == Wymagania ==
-* SpartaDOS X 4.46+* SpartaDOS X (wersja 4.46 lub nowsza)
* zainstalowany sterownik 80-kolumnowy * zainstalowany sterownik 80-kolumnowy
Linia 24: Linia 24:
Możliwe jest też oczywiście uruchamianie wskazanych plików binarnych (pliki z rozszerzeniem EXE otwierane są automatycznie z użyciem X.COM), zarówno w trybie 40-kolumnowym (standard) jak i 80-kolumnowym (do tego musi być zainstalowana 80-kolumnowa konsola, CON.SYS). Skojarzenia typów plików obsługiwane są tak samo jak pod COMMAND.COM - tj. za pośrednictwem nakładki [[RUNEXT]]. Możliwe jest też oczywiście uruchamianie wskazanych plików binarnych (pliki z rozszerzeniem EXE otwierane są automatycznie z użyciem X.COM), zarówno w trybie 40-kolumnowym (standard) jak i 80-kolumnowym (do tego musi być zainstalowana 80-kolumnowa konsola, CON.SYS). Skojarzenia typów plików obsługiwane są tak samo jak pod COMMAND.COM - tj. za pośrednictwem nakładki [[RUNEXT]].
-Poza operacjami zdefiniowanymi przez program istnieje dostęp do prawie wszystkich funkcji oferowanych normalnie przez systemowy interpreter poleceń (COMMAND.COM). Istnieją tu dwa ograniczenia: nie ma możliwości uruchamiania plików wsadowych i nie ma dostępu do nakładki [[DOSKEY]]. Program ma za to pewne funkcje ułatwiające wpisywanie poleceń, jak wstawianie nazwy pliku znajdującej się pod kursorem oraz (od wersji 0.8.5) wstawianie docelowej ścieżki dostępu.+Poza operacjami zdefiniowanymi przez program istnieje dostęp do prawie wszystkich funkcji oferowanych normalnie przez systemowy interpreter poleceń (COMMAND.COM). Program nie ma jednak dostępu do nakładki [[DOSKEY]]. Program ma za to pewne funkcje ułatwiające wpisywanie poleceń, jak wstawianie nazwy pliku znajdującej się pod kursorem oraz (od wersji 0.8.5) wstawianie docelowej ścieżki dostępu.
 +Istniejące poprzednio ograniczenie polegające na niemożności uruchamiania plików wsadowych ([[BAT|*.BAT]]) zniesiono w wersji 0.9.4.
<center> <center>

Wersja z dnia 13:49, 19 lut 2015

Grafika:sc_gr8.png

Do wersji 0.8.8 SpartaDOS Commander, a w skrócie SC. Menedżer plików dla SpartaDOS X, wzorowany na programie Norton Commander dla MS-DOS. Dostępny wraz ze SpartaDOS X na dysku SpartaDOS X Toolkit.

Program napisany został w asemblerze MADS. Pierwsza wersja ujrzała światło dzienne w lipcu 2010 roku.

Spis treści

Wymagania

  • SpartaDOS X (wersja 4.46 lub nowsza)
  • zainstalowany sterownik 80-kolumnowy

W tej chwili istnieją dwa kompatybilne sterowniki, oba są na dysku Toolkit:

Jak program wygląda w obydwu odsłonach, widać na załączonych obrazkach (powyżej: GR.8, poniżej: VBXE).

W planach jest podobny sterownik dla XEP80.

Charakterystyka

SpartaDOS Commander po uruchomieniu instaluje się automatycznie jako powłoka (shell) SpartaDOS X. Pozwala na wykonywanie podstawowych operacji na plikach i podkatalogach, takich jak kopiowanie (copy), przenoszenie (move), kasowanie (delete) w odniesieniu do pojedynczych plików, grup zaznaczonych plików lub rekursywnie całych podkatalogów. Obsługiwane są katalogi o wielkości do 1424 wpisów (jest to maximum w obecnych wersjach SpartaDOS X).

Możliwe jest też oczywiście uruchamianie wskazanych plików binarnych (pliki z rozszerzeniem EXE otwierane są automatycznie z użyciem X.COM), zarówno w trybie 40-kolumnowym (standard) jak i 80-kolumnowym (do tego musi być zainstalowana 80-kolumnowa konsola, CON.SYS). Skojarzenia typów plików obsługiwane są tak samo jak pod COMMAND.COM - tj. za pośrednictwem nakładki RUNEXT.

Poza operacjami zdefiniowanymi przez program istnieje dostęp do prawie wszystkich funkcji oferowanych normalnie przez systemowy interpreter poleceń (COMMAND.COM). Program nie ma jednak dostępu do nakładki DOSKEY. Program ma za to pewne funkcje ułatwiające wpisywanie poleceń, jak wstawianie nazwy pliku znajdującej się pod kursorem oraz (od wersji 0.8.5) wstawianie docelowej ścieżki dostępu.

Istniejące poprzednio ograniczenie polegające na niemożności uruchamiania plików wsadowych (*.BAT) zniesiono w wersji 0.9.4.

Grafika:sc_vbxe.png


W obecnej wersji (0.9.0) nie wszystkie planowane funkcje są zaimplementowane. Nie działają:

  • Filemask (maska jest zawsze "*.*")
  • Chmod
  • Mkdir
  • Rename

Odnośniki zewnętrzne

  • Dyskusja na forum Atari Area (może zawierać załączniki z testowymi wersjami programu)

Zobacz też

Personal tools