Magazyn dyskowy

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 12:08, 3 sty 2020
Dracon (Dyskusja | wkład)
(prawie każda grupa chciała mieć swój mag! :P)
← Previous diff
Wersja z dnia 12:17, 3 sty 2020
Dracon (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 3: Linia 3:
Ciekawą "hybrydą" magazynu dyskowego z (klasycznym) papierowym jest "ABBUC Magazin". Ciekawą "hybrydą" magazynu dyskowego z (klasycznym) papierowym jest "ABBUC Magazin".
Inna ciekawostką, jest fakt, że od połowy lat 90. do ok. 1998 r. prawie każda małoatarowska grupa chciała mieć swój magazyn dyskowy (co m.in. mogło podnosić prestiż grupy), co poskutkowało wieloma tytułami, Inna ciekawostką, jest fakt, że od połowy lat 90. do ok. 1998 r. prawie każda małoatarowska grupa chciała mieć swój magazyn dyskowy (co m.in. mogło podnosić prestiż grupy), co poskutkowało wieloma tytułami,
-z których niestety większość szybki upadła.+z których niestety większość wkrótce upadła.
Przykłady polskich magazynów dyskowych ze sceny 8-bitowego Atari: Przykłady polskich magazynów dyskowych ze sceny 8-bitowego Atari:

Wersja z dnia 12:17, 3 sty 2020

Magazynami dyskowymi (alternatywa nazwa to "ziny") można określić niezależne, niepiśmienne periodyki, wydawane na dyskietce(-ach) 5.25" (Atari8) lub 3.5" (AtariST/Falcon) przez grupy demoscenowe lub niezrzeszonych ludzi z demosceny. Z czasem nazwa "dyskowy" straciła sens gdy magazyny zaczęły być dystrybuowane jako pliki do uruchomienia na twardym dysku (tak jest w przypadku magazynu Chosneck). Moda na takie magazyny przyszła ze sceny C64/Amiga, by potem objąć pozostałe komputery 8/16-bitowe. Największą popularność magazyny dyskowe przeżywały od końca lat 80. do drugiej połowy lat 90. XX w. Ciekawą "hybrydą" magazynu dyskowego z (klasycznym) papierowym jest "ABBUC Magazin". Inna ciekawostką, jest fakt, że od połowy lat 90. do ok. 1998 r. prawie każda małoatarowska grupa chciała mieć swój magazyn dyskowy (co m.in. mogło podnosić prestiż grupy), co poskutkowało wieloma tytułami, z których niestety większość wkrótce upadła.

Przykłady polskich magazynów dyskowych ze sceny 8-bitowego Atari:

Wzrastająca dominacja Internetu i jego możliwości (grupy newsowe, IRC, fora, portale tematyczne, blogi, Facebook) w znacznej mierze przyczyniła się do znaczącego spadku popularności magazynów dyskowych i na dzień dzisiejszy (koniec drugiej dekady XXI w.) istnieje już niewiele magazynów dyskowych (np. czeski Flop).

Zobacz też

Linki


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools