ROM

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 21:13, 15 sty 2006
Jellonek (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Mono (Dyskusja | wkład)

Linia 1: Linia 1:
-[[ROM]] - '''R'''ead '''O'''nly '''M'''emory (z ang. ''pamięć tylko do odczytu'') to pamięć stała komputera lub jednego z peryferiów do niego (np. stacji dysków, CD-ROM), w której mamy zapisane np. procedury systemowe ([[BIOS]], [[OS]], itp.). Zawartość pamięci [[ROM]] nie ginie wraz z wyłączeniem zasilania. To odróżnienia ją od pamięci [[RAM]], której zawartość tracimy, jeśli nie jest ona w jakikolwiek podtrzymywana elektrycznie (co ma miejsce np. w [[Ram-Cart_64/128KB|RAM-Cart'ie]]).+Read Only Memory (z ang. pamięć tylko do odczytu) to pamięć stała komputera lub jednego z peryferiów do niego (np. stacji dysków, CD-ROM), w której mamy zapisane np. procedury systemowe ([[BIOS]], [[OS]], itp.). Zawartość pamięci ROM nie ginie wraz z wyłączeniem zasilania. To odróżnia ją od pamięci [[RAM]], której zawartość tracimy, jeśli nie jest ona w jakikolwiek sposób podtrzymywana elektrycznie (co ma miejsce w pamięci RAM, czy też [[Ram-Cart|RAM-carcie]]).
 + 
 +Pamięć ROM można zmodyfikować lub całkowicie zmienić wgrywając ponownie do układu scalonego zawierającego pamięć ROM nową zawartość. Dotyczy to jednak tylko tych pamięci, które można zaprogramować więcej niż raz (np. pamięci EPROM, flash itp.). Zawartości pamięci ROM sensu stricto, gdy zostanie raz zaprogramowana, nie da się zmienić.
 + 
 +W Atari pamięć ROM wykorzystywana jest do przechowywania:
 +* systemu operacyjnego (OS) i interpretera ATARI BASIC,
 +* zawartości pamięci [[cartridge|cartridge'y]],
 +* oraz w [[Akcesoria i rozszerzenia|rozszerzeniach]].
 + 
 +==Zobacz także==
 +* [[Programowanie: Jak wyłączyć ROM systemu]]
[[Kategoria:Glosariusz]] [[Kategoria:Glosariusz]]

Aktualna wersja

Read Only Memory (z ang. pamięć tylko do odczytu) to pamięć stała komputera lub jednego z peryferiów do niego (np. stacji dysków, CD-ROM), w której mamy zapisane np. procedury systemowe (BIOS, OS, itp.). Zawartość pamięci ROM nie ginie wraz z wyłączeniem zasilania. To odróżnia ją od pamięci RAM, której zawartość tracimy, jeśli nie jest ona w jakikolwiek sposób podtrzymywana elektrycznie (co ma miejsce w pamięci RAM, czy też RAM-carcie).

Pamięć ROM można zmodyfikować lub całkowicie zmienić wgrywając ponownie do układu scalonego zawierającego pamięć ROM nową zawartość. Dotyczy to jednak tylko tych pamięci, które można zaprogramować więcej niż raz (np. pamięci EPROM, flash itp.). Zawartości pamięci ROM sensu stricto, gdy zostanie raz zaprogramowana, nie da się zmienić.

W Atari pamięć ROM wykorzystywana jest do przechowywania:

Zobacz także

Personal tools