Magazyn dyskowy

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:09, 28 gru 2019
Dracon (Dyskusja | wkład)
(megalista zinów)
← Previous diff
Wersja z dnia 13:32, 28 gru 2019
Dracon (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-Magazynem dyskowym można określić niepiśmienny periodyk, wydawany na dyskietce(-ach) 5.25" (Atari8) lub 3.5" (AtariST/Falcon) przez daną grupę demoscenową lub niezrzeszonych ludzi. Z czasem+Magazynem dyskowym (alternatywa nazwa [[Zin]]) można określić niepiśmienny periodyk, wydawany na dyskietce(-ach) 5.25" (Atari8) lub 3.5" (AtariST/Falcon) przez daną grupę demoscenową lub niezrzeszonych ludzi. Z czasem
nazwa "dyskowy" straciła sens gdy magazyny zaczęły być dystrybuowane jako pliki do uruchomienia na twardym dysku (tak jest w przypadku magazynu [[Chosneck]]). Moda na takie magazyny przyszła nazwa "dyskowy" straciła sens gdy magazyny zaczęły być dystrybuowane jako pliki do uruchomienia na twardym dysku (tak jest w przypadku magazynu [[Chosneck]]). Moda na takie magazyny przyszła
ze sceny C64/Amiga, by potem objąć pozostałe komputery 8/16-bitowe. Największą popularność magazyny dyskowe przeżywały od końca lat 80. do drugiej połowy lat 90. XX w. ze sceny C64/Amiga, by potem objąć pozostałe komputery 8/16-bitowe. Największą popularność magazyny dyskowe przeżywały od końca lat 80. do drugiej połowy lat 90. XX w.

Wersja z dnia 13:32, 28 gru 2019

Magazynem dyskowym (alternatywa nazwa Zin) można określić niepiśmienny periodyk, wydawany na dyskietce(-ach) 5.25" (Atari8) lub 3.5" (AtariST/Falcon) przez daną grupę demoscenową lub niezrzeszonych ludzi. Z czasem nazwa "dyskowy" straciła sens gdy magazyny zaczęły być dystrybuowane jako pliki do uruchomienia na twardym dysku (tak jest w przypadku magazynu Chosneck). Moda na takie magazyny przyszła ze sceny C64/Amiga, by potem objąć pozostałe komputery 8/16-bitowe. Największą popularność magazyny dyskowe przeżywały od końca lat 80. do drugiej połowy lat 90. XX w. Ciekawą "hybrydą" magazynu dyskowego z (klasycznym) papierowym jest "ABBUC Magazin".

Przykłady polskich magazynów dyskowych ze sceny 8-bitowego Atari:

Wzrastająca dominacja Internetu i jego możliwości (grupy newsowe, IRC, fora, portale tematyczne, blogi, Facebook) w znacznej mierze przyczyniła się do znaczącego spadku popularności magazynów dyskowych i na dzień dzisiejszy (koniec drugiej dekady XXI w.) istnieje już niewiele magazynów dyskowych (np. czeski Flop).

Linki


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools