RIP

From Atariki

Revision as of 13:22, 15 maj 2006; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search
Rocky Interlace Picture.

Spis treści

Tryb graficzny

RIP jest bezpośrednim rozwinięciem HIPa do którego dodano kolory. Działanie HIPa polega na mieszaniu trybu Graphics 9 i Graphics 10 w celu uzyskania poziomej rozdzielczości 160 pixli i 16 jasności (a teoretycznie nawet więcej).


Pozatym RIP to też uniwersalny format zapisu każdej grafiki Atari XE/XL, nie tylko kolorowego HIPa.

Opis formatu RIP

Z artykułu na Atari Area, autorstwa Rocky'ego/Madteam

Poraz pierwszy RIPa zobaczyć można było w Ornecie`97 w demku grupy Mad Team pt. Igor. Na tymże party rozeszło się także kilka dysków z grafikami w tym trybie. RIP powstał na bazie znanego już HIPa (tryby GR9+GR10). W ytrybie tym teoretycznie można uzyskać 144 kolorów (w praktyce jest ich ok. 40) w rozdzielczości 160x238. RIP jest trochę bardziej rozbudowany od HIPa gdyż zawiera w nagłówku informacje o kolorach, rozdzielczości oraz słowo od autora. RIPy mogą mieć dowolną wysokość (max. 238 pikseli) w pionie co pozwala zaoszczędzić miejsce na dysku, szybciej też się wczytują. Przykład: grafika o wysokości 50 linii. W HIPie zostanie zapamiętany 200-liniowy obraz, zajmujmujący około 16 kB pamięci na dysku, a w RIPie - ok 4 kB plus kilkadziesiąt bajtów nagłówka. Różnina jest wyraźna. Na dodatek RIP może mieć kolory, a HIP - tylko w odcienie szarości (ewentualnie można go podbarwić, ale i tak informacje o kolorach nie są nigdzie zapisywane). Poza tym RIP może zostać skompresowany tak, aby mogła go zobaczyć dedykowana przeglądarka o nazwie Visage (algorytm kompresji w fazie końcowej testów), rozpoznająca jego wymiary, kolory oraz sposób kompresji. Nie będzie oczywiście problemem zapamiętania w RIPie HIPa, gdyż został zachowany podobny układ danych w obu formatach. Także zmodyfikowanie przeglądarek HIPa tak, żeby wyświetlały RIPa nie powinno nastręczyć zbytnich problemów. Wystarczy tylko wprowadzić rozpoznanie formatu, możliwość wyświetlania obrazu o zmiennej wysokości oraz odczytywanie kolorów z nagłówka (dotyczy trybu GR10; dokładna rozpiska niżej).

Jak zrobić RIPa?

Tu właśnie zaczynają się schodki. Jest ciężko, ale nie tak bardzo. Na dzień dzisiejszy powstał już program do konwersji na Amigę oraz PCta. Nie jest to rozwiązane w sposób taki jaki by się chciało (mam GIFa, IFFa czy tam coś innego, uruchamiam program i mam ślicznego RIPa). Aby przenieść obrazek na RIPa trzeba się będzie posłużyć również innymi programami niż tylko tymi dedykowanymi RIPowi. Na Amidze najlepszym będzie Personal Paint, a na Pececie Display. Jest z tym trochę pracy, gdyż trzeba z każdego obrazka zrobić dwa, po czym zmodyfikować ich wymiary, zredukować paletę kolorów (jednego do 16 odcieni szarości co potrafi dużo programów, a drugiego do 9 kolorów -czego nie potrafi dużo programów zarówno na Pececie oraz na Amidze). Efektem tego może być wynik zadawalający nas w pełni jak i całkowicie odrzucający nas od ekranu, co się na razie często zdarza (nic nie jest idealne). Zawsze można przerobić go na HIPa. HIP robi to lepiej (odcienie szarości łatwiej obrobić), ale trzeba się będzie ograniczyć do 200 linii w pionie, cóż life is brutal..

Opis nagłówka

Opis formatu RIP
Pozycja Znaczenie
0,1,2 ,,RIP`` (identyfikator)
3,4,5,6 ,,1.x `` (wersja)
7 do wykorzystania przez autora!
8,9 czy kompresja (jaka), jaki format (na razie 00 00)
10,11 długość nagłówka w bajtach (starszy młodszy)
12 nie wykorzystany
13 szerokość obrazka w pikselach (max. 80 piskeli) (w rzeczywistości HIP oraz RIP to 80 pikseli w poziomie odpowiednio rozmazanych poprzez przesunięcie trybu 9-cio kolorowego (GR10) względem GR9 o pół piksla w prawo)
14 nie wykorzystany
15 wysokość obrazka w pikselach (max. 238 pikseli)
16 standardowo ma wartość $20 (sposób pojawienia się obrazka)
17 długość komentarza w bajtach (max. 256 znaków)
18,19 ,,T:`` (identyfikator tekstu)
20... - tekst dowolny (od autora) max. 256 bajtów
.... zaraz po tekście (długość tekstu w 17 bajcie) 1 bajt oznaczający ilość kolorów w obrazku (z tym przypadku stała 9 od GR10)
.... ,,CM:`` - 3 bajty identyfikatora mapy kolorów

następne bajty to wartości kolorów (w tym przypadku jest ich 9) po tym wszystkim (całość ma długość określoną w 10 i 11 bajcie) występują dane czyli obrazek(-zki) - jako pierwszy to obrazek kolorowy (GR10), a tuż po nim drugi (GR9). Istnieje możliwość rozbudowy nagłówka o dodatkowe informacje (np. o animacji, procedurka rozpakowująca itd...)

Personal tools