1450XLD

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:38, 5 gru 2013
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 14:22, 5 gru 2013
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 12: Linia 12:
<center>[[Grafika:1450.jpg]]</center> <center>[[Grafika:1450.jpg]]</center>
 +
 +== Ciekawostka ==
 +Jeśli uruchomimy komputer bez wczytywania DOS-u i bez dotykania klawiatury, a następnie z poziomu [[BASIC]]-a wklepiemy polecenie "DOS" i wciśniemy klawisz Return, na ekranie, jak na każdym komputerze XL/XE, ukaże się menu programu [[SELF TEST]]. Na 1450XLD, podobnie jak na 1400XL, wyżej wspomniany syntezator mowy odezwie się ponadto w następujące słowa: "[[media:Atari1450xld.mp3|Atari Self Test, press Select, Start or Reset]]". Ten sam efekt można uzyskać prościej, uruchamiając komputer bez stacji dysków, z wciśniętym klawiszem Option.
[[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria:Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Prototypy]] [[Kategoria:Prototypy]]

Wersja z dnia 14:22, 5 gru 2013

1450xld.jpg

Rozbudowana wersja Atari 1400XL, pierwotnie nazwana 1250XLD, znana również pod kryptonimem Dynasty. Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi. Model pozostał w fazie prototypu (wyprodukowano kilkanaście pełnych jednostek i kilkadziesiąt płyt głównych).

W porównaniu do standardowego zestawu chipsetu Atari (ANTIC, GTIA, POKEY oraz PIA) maszynie dodano nowy układ FREDDIE. Dzięki temu 1450XLD wraz z modułem 1090 XL Expansion System zawierającym 1 lub więcej kości 64 KB RAM pozwalało na dostęp procesora do dodatkowej pamięci dla programów (powyżej 64 KB), a ANTIC mógł adresować więcej niż 64k, jeśli potrzebował tego do wyświetlenia grafiki.

Następną nowością 1450XLD był wbudowany 300-bodowy modem, oraz syntezator mowy SC-01A pozwalający w prosty sposób, za pośrednictwem CIO (przez urządzenie "V:") wprowadzić do programów głos. Co ciekawe, ta synteza działa w tle (na przerwaniach IRQ).

Ostatnią nowinką było zainstalowanie wewnątrz obudowy równoległego kontrolera stacji dysków. Komputer ma wbudowaną dwustronną, 40-ścieżkową stację dysków pracującą w podwójnej gęstości (DSDD) - a wg innych źródeł pracującą w średniej gęstości (ED), tak że maksymalna pojemność sformatowanej dyskietki to 260k (2080 sektorów po 128 bajtów). Pojedynczy napęd może symulować dwie stacje dysków pracujące w średniej gęstości zapisując dane oddzielnie na dwóch stronach dyskietki. Drugi napęd mógł zostać dołączony na życzenie.

Równoległy interfejs był znacznie szybszy od standardowego SIO i pozwalał na transmisję nawet do 100 kilobitów na sekundę. Do obsługi tych stacji stworzono DOS 4.0.

Grafika:1450.jpg

Ciekawostka

Jeśli uruchomimy komputer bez wczytywania DOS-u i bez dotykania klawiatury, a następnie z poziomu BASIC-a wklepiemy polecenie "DOS" i wciśniemy klawisz Return, na ekranie, jak na każdym komputerze XL/XE, ukaże się menu programu SELF TEST. Na 1450XLD, podobnie jak na 1400XL, wyżej wspomniany syntezator mowy odezwie się ponadto w następujące słowa: "Atari Self Test, press Select, Start or Reset". Ten sam efekt można uzyskać prościej, uruchamiając komputer bez stacji dysków, z wciśniętym klawiszem Option.

Personal tools