400

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 04:29, 28 gru 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 16:36, 10 mar 2006
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(kosmetix)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-[[Grafika:atari400.jpg]]+[[grafika:atari400.jpg|yhumb|75px|center|przyklad]]]]
'''Atari 400''' - w wewnętrznej terminologii firmy zwany '''Candy''' - był komputerem klasy Entry Level (czyli dla początkujących). Przeznaczony dla dzieci oraz młodzieży, miał prostą i elegancką budowę z membranową klawiaturą. '''Atari 400''' - w wewnętrznej terminologii firmy zwany '''Candy''' - był komputerem klasy Entry Level (czyli dla początkujących). Przeznaczony dla dzieci oraz młodzieży, miał prostą i elegancką budowę z membranową klawiaturą.

Wersja z dnia 16:36, 10 mar 2006

przyklad
]]

Atari 400 - w wewnętrznej terminologii firmy zwany Candy - był komputerem klasy Entry Level (czyli dla początkujących). Przeznaczony dla dzieci oraz młodzieży, miał prostą i elegancką budowę z membranową klawiaturą.

W Atari 400 podczas prac projektowych zakładano zastosowanie 4k RAM-u, od czego powstała jego nazwa - 400. Jednak nagły spadek cen pamięci RAM spowodował, że maszyna trafiła do sprzedaży wyposażona w 16k RAM-u, co już pozwalało na uruchomienie niemal wszystkich cartridge'ów i oprogramowania na kasetach. Z powodu małej ilości pamięci używanie stacji dysków było raczej mało praktyczne, dlatego też Atari 400 występowało przeważnie z magnetofonem Atari 410. Czterysetka nie dysponowała wyjściem monitorowym i dlatego mogła być podłączana jedynie przez wyjście RF do standardowego telewizora.

Grafika:atari400-open.jpg

Komputer wyposażony został w mikroprocesor 6502 z zegarem 1,79 MHz (w wersji NTSC). Pamięć RAM o wielkości 16k, ROM z systemem operacyjnym - 10 KB. Brak wbudowanego na stałe interpretera języka wyższego poziomu kompensowało to, że razem z komputerem sprzedawany był interpreter Atari BASIC na cartridge'u. Klawiatura foliowa z czterema klawiszami funkcyjnymi (START, SELECT, OPTION i RESET). Cztery porty joysticków i drugie dodatkowe gniazdo cartridge'ów. Możliwość rozbudowy pamięci RAM do 32 lub 48 KB.

Modele 400 i 800 są tym od czego Atari zaczęło. Wcześniej, przed nadaniem im numerów nazywały się znaczniej milej, tj. Atari 400 znany był jako Candy natomiast Atari 800 - Coleen. Atari 400 powstał jako maszyna dla początkujących użytkowników, a szczególnie dzieci. Jego miękka membranowa klawiatura miała za zadanie nie dopuścić do dostawania się między klawisze jedzenia upuszczanego przez dzieci, wylewanych napojów oraz innych obiektów. Jego wygląd był prosty a zarazem elegancki jak na tamte czasy. Proste w dostępie złącze dla cartridge'ów oraz rozszerzeń pamięci, tudzież inne cechy, uczyniło Atari 400 bardzo atrakcyjnym komputerem dla początkujących.

Personal tools