Dyna Blaster

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 10:25, 21 lut 2006
Mikey (Dyskusja | wkład)
(usunieto niedzialajace linki w obliczu niemoznosci znalezienia dzialajacych :))
← Previous diff
Aktualna wersja
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Wersja XL/XE - ujednoznacznienie linka Solo)
Linia 1: Linia 1:
-Gra, która zwyciężyła w konkursie [[ABBUC Programming Contest]] w 2004 roku. Tytuł ten zdobył dużą popularność na platformie [[PC]], [[Amiga]]. Sama gra doczekała się też kilku wersji na Atari XL/XE ([[DynaKillers]], [[Tekblast]], [[Pang]]). Cechą, która wyróżnia tą wersję jest przede wszystkim dopracowana i zabójczo kolorowa grafika, stworzona programem [[Graph2Font]] przez [[Vidol]]a. Zasady rozgrywki są proste. W grze bierze udział dwóch graczy (brak możliwości gry z komputerem) i bomby. Gracze umieszczani są po przeciwnych stronach jednoekranowej planszy i mają zadanie przeżyć. A zatem - zniszczyć wroga!+{{grafr|dyna.gif}}'''Bomberman''' to gra zręcznościowa należąca do [http://en.wikipedia.org/wiki/Bomberman_(series) kultowej serii] w historii gier komputerowych. Pierwotnie wydana w 1990 roku przez Hudson Soft na konsolę [http://en.wikipedia.org/wiki/TurboGrafx-16 TurboGrafx-16], została później wydana w Europie pod tytułem '''Dyna Blaster''' na platformach [http://pl.wikipedia.org/wiki/Amiga Amiga], Atari [[ST]] i PC. Wydawcą tych wersji był Ubi Soft.
 + 
 +== Zasady ==
 +Są dwa tryby rozgrywki. Pierwszy z nich to gra jednoosobowa - gracz wciela się w nim w tytułowego bohatera, i zadaniem jego jest uratować swoją dziewczynę z łap złego Czarnego Bombermana.
 + 
 +Drugi tryb, który zapewnia serii popularność po dzień dzisiejszy, to rozgrywka wieloosobowa (w zależności od platformy do 5 graczy). Uczestnicy umieszczani są po przeciwnych stronach jednoekranowej planszy. Każdy z nich ma za zadanie za pomocą bomb fizycznie zniszczyć przeciwnika, samemu natomiast przeżyć.
 + 
 +== Wersja ST/E ==
 +Niestety autorzy nie uwzględnili możliwości serii [[STE]]. Jednak grę jako jedną z niewielu na ST umila muzyka chipowa z digitalizowaną perkusją.
 + 
 +Podobne tytuły: [[Dynabusters]], [[Bombsquad]]
 + 
 +{{grafr|Dynablaster.gif}}
 +== Wersja XL/XE ==
 +Z powodu popularności gry, dla Atari [[XL]]/[[XE]] powstało kilka jej kopii. Najwierniejszą jest
 +"Dyna Blaster", która zwyciężyła w konkursie [[ABBUC Programming Contest]] w 2004 roku. Gra umożliwia jedynie rozgrywkę dwuosobową (brak możliwości gry z komputerem). Cechą wyróżniającą jest przede wszystkim dopracowana i zabójczo kolorowa grafika, stworzona w programie [[Graph2Font]].
* Program: [[Tebe]] * Program: [[Tebe]]
Linia 5: Linia 20:
* Muzyka: [[Pin]], [[BeWu]] * Muzyka: [[Pin]], [[BeWu]]
-[[Grafika:dynablaster.GIF]]+Inne klony tej gry to [[Dynakillers]], [[Pang]], [[Solo (gra)|Solo]], [[Tekblast]].
 + 
 +==Odnośniki zewnętrzne==
 +* [http://en.wikipedia.org/wiki/Bomberman_(TG-16) Dyna Blaster] w angielskiej Wikipedii
[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]] [[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]
 +[[Kategoria:Gry dla Atari ST]]
[[Kategoria:Gry zręcznościowe]] [[Kategoria:Gry zręcznościowe]]
[[Kategoria:Polskie gry]] [[Kategoria:Polskie gry]]

Aktualna wersja

Grafika:dyna.gif

Bomberman to gra zręcznościowa należąca do kultowej serii w historii gier komputerowych. Pierwotnie wydana w 1990 roku przez Hudson Soft na konsolę TurboGrafx-16, została później wydana w Europie pod tytułem Dyna Blaster na platformach Amiga, Atari ST i PC. Wydawcą tych wersji był Ubi Soft.

Spis treści

Zasady

Są dwa tryby rozgrywki. Pierwszy z nich to gra jednoosobowa - gracz wciela się w nim w tytułowego bohatera, i zadaniem jego jest uratować swoją dziewczynę z łap złego Czarnego Bombermana.

Drugi tryb, który zapewnia serii popularność po dzień dzisiejszy, to rozgrywka wieloosobowa (w zależności od platformy do 5 graczy). Uczestnicy umieszczani są po przeciwnych stronach jednoekranowej planszy. Każdy z nich ma za zadanie za pomocą bomb fizycznie zniszczyć przeciwnika, samemu natomiast przeżyć.

Wersja ST/E

Niestety autorzy nie uwzględnili możliwości serii STE. Jednak grę jako jedną z niewielu na ST umila muzyka chipowa z digitalizowaną perkusją.

Podobne tytuły: Dynabusters, Bombsquad

Grafika:Dynablaster.gif

Wersja XL/XE

Z powodu popularności gry, dla Atari XL/XE powstało kilka jej kopii. Najwierniejszą jest "Dyna Blaster", która zwyciężyła w konkursie ABBUC Programming Contest w 2004 roku. Gra umożliwia jedynie rozgrywkę dwuosobową (brak możliwości gry z komputerem). Cechą wyróżniającą jest przede wszystkim dopracowana i zabójczo kolorowa grafika, stworzona w programie Graph2Font.

Inne klony tej gry to Dynakillers, Pang, Solo, Tekblast.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools