Dyskusja:BOOT (format pliku)

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 11:27, 27 sty 2006
Piotrv (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
KMK (Dyskusja | wkład)
(del. resztki po starej wersji mediawiki)
Linia 1: Linia 1:
==BOOT to format ''pliku''?== ==BOOT to format ''pliku''?==
-Boot-sektory leżą poza strukturą plikową, więc czy tytuł arta ma sens? poza tym, czemu wszystkie 4 litery duże? --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 20:40, 26 sty 2006 (CET)+Boot-sektory leżą poza strukturą plikową, więc czy tytuł arta ma sens? poza tym, czemu wszystkie 4 litery duże? --[[Użytkownik:Krótki|Krótki]] 20:40, 26 sty 2006 (CET)
-:Chyba nie doczytałeś. Nie chodzi tu o żadne boot-sektory. A same duże litery - bo wszystkie formaty plików tak się nazywa (z tym, że ten akurat nie występuje z rozszerzeniem).--[[Wikipedysta:Piotrv|Piotrv]] 21:39, 26 sty 2006 (CET)+:Chyba nie doczytałeś. Nie chodzi tu o żadne boot-sektory. A same duże litery - bo wszystkie formaty plików tak się nazywa (z tym, że ten akurat nie występuje z rozszerzeniem).--[[Użytkownik:Piotrv|Piotrv]] 21:39, 26 sty 2006 (CET)
-:Krótki: widać nie zajrzales do dyskusji o OS, gdzie wlasnie ten temat przerabialismy... Przydalbys mi sie tam ze swoja (jedyna sluszna :) argumentacja, bo mnie zadeptali ;) --[[Wikipedysta:Jellonek|Jellonek]] 23:13, 26 sty 2006 (CET)+:Krótki: widać nie zajrzales do dyskusji o OS, gdzie wlasnie ten temat przerabialismy... Przydalbys mi sie tam ze swoja (jedyna sluszna :) argumentacja, bo mnie zadeptali ;) --[[Użytkownik:Jellonek|Jellonek]] 23:13, 26 sty 2006 (CET)
-:Co do duzych liter - tak juz sie przyjelo ze "BOOT" sie pisze duzymi, ale juz "bootowanie" - mniejszymi --[[Wikipedysta:Jellonek|Jellonek]] 23:13, 26 sty 2006 (CET)+:Co do duzych liter - tak juz sie przyjelo ze "BOOT" sie pisze duzymi, ale juz "bootowanie" - mniejszymi --[[Użytkownik:Jellonek|Jellonek]] 23:13, 26 sty 2006 (CET)
-Piotrv- nie zrozumiałeś mnie (może z mojej winy) - chodzi mi o to, że dane, których format opisany jest omawianym artykułem, są zapisywane na dyskietce poza strukturą plikową tejże, i dlatego mi się nazwa arta nie podoba. (Uprzedzając sugestie w rodzaju "a program bootowalny na kasecie to nie jest plik?" powiem: mapę VTOC dyskietki też mogę sobie wyciąć i zapisać w pliku, ale nie powiem wtedy że VTOC jest formatem pliku.) A słowo "boot" jest od jakiegoś czasu zwykłym angielskim wyrazem, więc jeśli BOOT to nie format pliku, to jest nieładnie. --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 12:05, 27 sty 2006 (CET)+Piotrv- nie zrozumiałeś mnie (może z mojej winy) - chodzi mi o to, że dane, których format opisany jest omawianym artykułem, są zapisywane na dyskietce poza strukturą plikową tejże, i dlatego mi się nazwa arta nie podoba. (Uprzedzając sugestie w rodzaju "a program bootowalny na kasecie to nie jest plik?" powiem: mapę VTOC dyskietki też mogę sobie wyciąć i zapisać w pliku, ale nie powiem wtedy że VTOC jest formatem pliku.) A słowo "boot" jest od jakiegoś czasu zwykłym angielskim wyrazem, więc jeśli BOOT to nie format pliku, to jest nieładnie. --[[Użytkownik:Krótki|Krótki]] 12:05, 27 sty 2006 (CET)
-BOOT jest jak najbardziej formatem pliku kasetowego. Tak samo jak "CSAVE" i "LIST". Art ogólnie raczej nie ma związku z dyskietkami. Takie jest moje zdanie. --[[Wikipedysta:Piotrv|Piotrv]] 12:27, 27 sty 2006 (CET)+BOOT jest jak najbardziej formatem pliku kasetowego. Tak samo jak "CSAVE" i "LIST". Art ogólnie raczej nie ma związku z dyskietkami. Takie jest moje zdanie. --[[Użytkownik:Piotrv|Piotrv]] 12:27, 27 sty 2006 (CET)
 + 
 +Zdanie zdaniem, ale brakuje argumentu jakiegokolwiek, wybacz... W [http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik Wikipedii] piszą że plik to ''nazwany'' ciąg danych, czym dane bootowalne nie są. Przy kasetach to w ogóle można mówić o pojęciu pliku? Przecież nie ma systemu plików. (Nie mówiąc o tym, że OS w ogóle nie umie obsługiwać plików - patrz [[Dyskusja:OS]]) --[[Użytkownik:Krótki|Krótki]] 13:05, 27 sty 2006 (CET)
 + 
 +:A niby co masz na kasecie? Szumy?? Geez. To że na kasecie Atari nie masz systemu nazywania plików (i to też nie zawsze - szukaj g--gle: Avalon, COM, COS) nie znaczy że szumy te plikami nie są. Powiedz jak w takim razie określisz że coś można bootować, wgrać do programu graficznego czy też wczytać do BASIC-a, nie używając przy tym magicznych słów "format pliku" oraz "plik". Może masz jakąś koncepcję na nazewnictwo tych elementów, podziel się nią i może powinniśmy ją wszyscy przyjąć jako obowiązującą? ;) A co ma wspólnego z tym wszystkim zakres funkcjonalności OS? --[[Użytkownik:Piotrv|Piotrv]] 13:34, 27 sty 2006 (CET)
 + 
 +::"W Wikipedii napisali" to to musi być prawda. A jesli definicja w Wikipedii nie zgadza się z rzeczywistością, to tym gorzej dla rzeczywistości, nie? :> [[Użytkownik:KMK|KMK]] 14:47, 27 sty 2006 (CET)
 + 
 +IMHO jest tu pewna nieścisłość. Program po załadowaniu wszystkich sektorów specyfikowanych w nagłówku INICJALIZUJE się od adresu boot+6. Jeśli powrót stamtąd nastąpi z ustawionym C to kończy się BOOT ERRORem, a jeśli ze skasowanym to następuje skok do DOSINI (który jest tam uprzednio przepisywany z boot+4/5). Automatycznie oczywiście program staje się odporny na RESET. W przypadku boota z magneta jest oczywiście identycznie, tylko OS zamiast na DOSINI działa na CASINI. [[Użytkownik:Mono|Mono]] 23:44, 25 lut 2013 (CET)

Aktualna wersja

BOOT to format pliku?

Boot-sektory leżą poza strukturą plikową, więc czy tytuł arta ma sens? poza tym, czemu wszystkie 4 litery duże? --Krótki 20:40, 26 sty 2006 (CET)

Chyba nie doczytałeś. Nie chodzi tu o żadne boot-sektory. A same duże litery - bo wszystkie formaty plików tak się nazywa (z tym, że ten akurat nie występuje z rozszerzeniem).--Piotrv 21:39, 26 sty 2006 (CET)
Krótki: widać nie zajrzales do dyskusji o OS, gdzie wlasnie ten temat przerabialismy... Przydalbys mi sie tam ze swoja (jedyna sluszna :) argumentacja, bo mnie zadeptali ;) --Jellonek 23:13, 26 sty 2006 (CET)
Co do duzych liter - tak juz sie przyjelo ze "BOOT" sie pisze duzymi, ale juz "bootowanie" - mniejszymi --Jellonek 23:13, 26 sty 2006 (CET)

Piotrv- nie zrozumiałeś mnie (może z mojej winy) - chodzi mi o to, że dane, których format opisany jest omawianym artykułem, są zapisywane na dyskietce poza strukturą plikową tejże, i dlatego mi się nazwa arta nie podoba. (Uprzedzając sugestie w rodzaju "a program bootowalny na kasecie to nie jest plik?" powiem: mapę VTOC dyskietki też mogę sobie wyciąć i zapisać w pliku, ale nie powiem wtedy że VTOC jest formatem pliku.) A słowo "boot" jest od jakiegoś czasu zwykłym angielskim wyrazem, więc jeśli BOOT to nie format pliku, to jest nieładnie. --Krótki 12:05, 27 sty 2006 (CET)

BOOT jest jak najbardziej formatem pliku kasetowego. Tak samo jak "CSAVE" i "LIST". Art ogólnie raczej nie ma związku z dyskietkami. Takie jest moje zdanie. --Piotrv 12:27, 27 sty 2006 (CET)

Zdanie zdaniem, ale brakuje argumentu jakiegokolwiek, wybacz... W Wikipedii piszą że plik to nazwany ciąg danych, czym dane bootowalne nie są. Przy kasetach to w ogóle można mówić o pojęciu pliku? Przecież nie ma systemu plików. (Nie mówiąc o tym, że OS w ogóle nie umie obsługiwać plików - patrz Dyskusja:OS) --Krótki 13:05, 27 sty 2006 (CET)

A niby co masz na kasecie? Szumy?? Geez. To że na kasecie Atari nie masz systemu nazywania plików (i to też nie zawsze - szukaj g--gle: Avalon, COM, COS) nie znaczy że szumy te plikami nie są. Powiedz jak w takim razie określisz że coś można bootować, wgrać do programu graficznego czy też wczytać do BASIC-a, nie używając przy tym magicznych słów "format pliku" oraz "plik". Może masz jakąś koncepcję na nazewnictwo tych elementów, podziel się nią i może powinniśmy ją wszyscy przyjąć jako obowiązującą? ;) A co ma wspólnego z tym wszystkim zakres funkcjonalności OS? --Piotrv 13:34, 27 sty 2006 (CET)
"W Wikipedii napisali" to to musi być prawda. A jesli definicja w Wikipedii nie zgadza się z rzeczywistością, to tym gorzej dla rzeczywistości, nie? :> KMK 14:47, 27 sty 2006 (CET)

IMHO jest tu pewna nieścisłość. Program po załadowaniu wszystkich sektorów specyfikowanych w nagłówku INICJALIZUJE się od adresu boot+6. Jeśli powrót stamtąd nastąpi z ustawionym C to kończy się BOOT ERRORem, a jeśli ze skasowanym to następuje skok do DOSINI (który jest tam uprzednio przepisywany z boot+4/5). Automatycznie oczywiście program staje się odporny na RESET. W przypadku boota z magneta jest oczywiście identycznie, tylko OS zamiast na DOSINI działa na CASINI. Mono 23:44, 25 lut 2013 (CET)