Dyskusja:Graphics 11

From Atariki

Jump to: navigation, search

Oddzielne strony dla każdego rejestru?

Ja jestem za, ponieważ:

  1. Atariki ma być przydatne także dla programistów, toteż uważam, że odnośniki od np. COLPF0 się przydadzą. Mogłyby prowadzić do np. strony Rejestry GTIA, ale...
  2. ... strona z grupą rejestrów naraz może zająć kilka ekranów - ma to tę wadę, że trzeba ją przewijać w poszukiwaniu potrzebnego rejestru, a to może być niewygodne na dłuższą metę.

--Krótki 23:27, 7 wrz 2005 (CEST)

Druga rzecz, czy dawać rejestry na oddzielnych stronach. Wolałbym, zeby rejestry jednego układu były opisane w tabeli pod jednym hasłem (zob. Rejestry KMK/JŻ IDE, Rejestry układu GTIA, Mapa pamięci). Argumenty widzę taki, że wtedy łatwiej jest zrobić wydruk ściągawki z rejestrów sprzętowych należących do jednej parafii. KMK 23:33, 7 wrz 2005 (CEST)
(pozwoliłem se przenieść na górę strony) To mnie przekonałeś. W międzyczasie znalazłem rozwiązanie problemu z przewijaniem strony w poszukiwaniu rejestru, a mianowicie etykiety HTML. Tylko trzeba je dorobić w Rejestry układu GTIA (postuluję też zmianę tytułu na Rejestry GTIA, bo teraz jest za mało zwięźle - to tak jakby kategorię nazwać "Kategoria: Gry na komputer Atari 8-bit". O tym że GTIA to układ, to można se przeczytać na GTIA).
Pomysł oczywisty to etykiety zrobić tak, żeby do np. COLBAK można było się dostać przez http://atariki.krap.pl/index.php/Rejestry_GTIA#COLBAK albo [[Rejestry GTIA#COLBAK]]. Idę naprawić, co popsułem :) --Krótki 23:53, 7 wrz 2005 (CEST)
OK, zaraz zmienię te "układy". KMK 00:07, 8 wrz 2005 (CEST)

Jakie nazwy rejestrów?

Wiedziałem, że problem wyniknie: znanych jest co najmniej kilka nazewnictw rejestrów, zależnie od tego, kto pisał mapę pamięci :-] Pytanie: z której systematyki korzystać? Ja znalazłem swego czasu jeden plik nagłówkowy z copyrightem firmy Atari, myślałem że dobrze. Help ;-( --Krótki 23:27, 7 wrz 2005 (CEST)

Wiem. Ale u nas najlepiej znane jest nazewnictwo z książek Zientary. Poza tym jego etykiety są często lepsze od tych, które widzi się w zachodnich mapach pamięci. Np. GTIACTL jest lepsze niż GPRIOR, bo ten rejestr nie tylko za priorytety odpowiada. Dlatego byłbym za tym. KMK 23:33, 7 wrz 2005 (CEST)
Okej, zgadzam się. Ale Zientara wziął je chyba z Mapping the Atari? Czy wiesz coś może o zmianach jakich dokonał? Pytam, bo nie wiem czy w necie jest już cała mapa pamięci Zientary. --Krótki 23:53, 7 wrz 2005 (CEST)
Chyba jest. Nie wiem, skąd to przepisał i jakich zmian dokonał, a sam przecież tego nie powie :) KMK 00:07, 8 wrz 2005 (CEST)
Personal tools