Dyskusja:Otwarcie ekranu w trybie graficznym (GRAPHICS)

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 09:24, 21 lis 2023
0xF (Dyskusja | wkład)
(inicjacja i CIOV)
← Previous diff
Wersja z dnia 11:15, 22 lis 2023
Lizard (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 4: Linia 4:
:: Dwadzieścia lat temu [https://rjp.pan.pl/porady-jezykowe-main/673-inicjalizacja-inicjacja zdania ekspertów były podzielone]. Nigdy nie czytałem, żeby ktoś "inicjował" zmienne. "Zmienne przeszły inicjację" ? --[[Użytkownik:0xF|0xF]] 10:24, 21 lis 2023 (CET) :: Dwadzieścia lat temu [https://rjp.pan.pl/porady-jezykowe-main/673-inicjalizacja-inicjacja zdania ekspertów były podzielone]. Nigdy nie czytałem, żeby ktoś "inicjował" zmienne. "Zmienne przeszły inicjację" ? --[[Użytkownik:0xF|0xF]] 10:24, 21 lis 2023 (CET)
 +
 +::: Dwadzieścia lat minęło, a może i więcej, a inicjalizacji nadal nie ma w słownikach j. polskiego. Ten wyraz wygląda na zapożyczenie z angielskiego, w którym mamy "[https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english-polish/initiate?q=initiation initiate]", oznaczające inicjację, oraz "[https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/initialize?q=initialization initialize]", które w j. polskim nie występuje, a oznacza właśnie ustawienie stanu początkowego programu. Kwestię można zatem uznać nie tyle za wyjaśnioną, co nadal nierozstrzygniętą. :-) [[Użytkownik:Lizard|Lizard]]
'''CIOV''': ja tu jestem zwolennikiem jednak JCIOMAIN, bo CIOV sugeruje że to jest wektor, no i ok - jest tam wektor i można tam skoczyć przez JMP (JCIOMAIN+1), ale wtedy CIOV trzeba by definiować jako JCIOMAIN+1, a tego w literaturze przedmiotu się nie spotyka (a szkoda bo JMP pośredni zamiast dwóch absolutnych jest nawet o cykl szybszy); ale jednak to jest tablica SKOKÓW i poszczególne wpisy to JMP COŚTAM, a więc to JCIOMAIN mi tu bardziej leży - a nawet myślę że to CIOV jest (omójboże, teraz będę szargał wszelkie świętości) błędne... [[Użytkownik:Mono|Mono]] 15:04, 19 lis 2023 (CET) '''CIOV''': ja tu jestem zwolennikiem jednak JCIOMAIN, bo CIOV sugeruje że to jest wektor, no i ok - jest tam wektor i można tam skoczyć przez JMP (JCIOMAIN+1), ale wtedy CIOV trzeba by definiować jako JCIOMAIN+1, a tego w literaturze przedmiotu się nie spotyka (a szkoda bo JMP pośredni zamiast dwóch absolutnych jest nawet o cykl szybszy); ale jednak to jest tablica SKOKÓW i poszczególne wpisy to JMP COŚTAM, a więc to JCIOMAIN mi tu bardziej leży - a nawet myślę że to CIOV jest (omójboże, teraz będę szargał wszelkie świętości) błędne... [[Użytkownik:Mono|Mono]] 15:04, 19 lis 2023 (CET)

Wersja z dnia 11:15, 22 lis 2023

Inicjalizacja. Inicjacja to coś innego. :) --0xF 18:30, 19 lip 2006 (CEST)

Słownik języka polskiego nie zna pojęcia "inicjalizacja", a "inicjacja" posiada wiele znaczeń, także jako: "zapoczątkowanie lub rozpoczęcie się czegoś". Lizard 14:42, 19 lis 2023 (CEST)
Dwadzieścia lat temu zdania ekspertów były podzielone. Nigdy nie czytałem, żeby ktoś "inicjował" zmienne. "Zmienne przeszły inicjację" ? --0xF 10:24, 21 lis 2023 (CET)
Dwadzieścia lat minęło, a może i więcej, a inicjalizacji nadal nie ma w słownikach j. polskiego. Ten wyraz wygląda na zapożyczenie z angielskiego, w którym mamy "initiate", oznaczające inicjację, oraz "initialize", które w j. polskim nie występuje, a oznacza właśnie ustawienie stanu początkowego programu. Kwestię można zatem uznać nie tyle za wyjaśnioną, co nadal nierozstrzygniętą. :-) Lizard

CIOV: ja tu jestem zwolennikiem jednak JCIOMAIN, bo CIOV sugeruje że to jest wektor, no i ok - jest tam wektor i można tam skoczyć przez JMP (JCIOMAIN+1), ale wtedy CIOV trzeba by definiować jako JCIOMAIN+1, a tego w literaturze przedmiotu się nie spotyka (a szkoda bo JMP pośredni zamiast dwóch absolutnych jest nawet o cykl szybszy); ale jednak to jest tablica SKOKÓW i poszczególne wpisy to JMP COŚTAM, a więc to JCIOMAIN mi tu bardziej leży - a nawet myślę że to CIOV jest (omójboże, teraz będę szargał wszelkie świętości) błędne... Mono 15:04, 19 lis 2023 (CET)

Podoba mi się argumentacja Mono. Dzięki też za uwagę o jednym cyklu. Niemniej kod zaczyna się od "(c) Lizard", więc to on decyduje. --0xF 10:24, 21 lis 2023 (CET)

SDP

Artykuł wymaga treści, anie tylko listingu. Uprasza się o krótki opis. --Sikor 12:13, 1 paź 2006 (CEST)

Jak dotąd unikaliśmy chyba opisu hakerskich sztuczek ale myślę, że warto i to robić. Może jednak trzeba byłoby wskazać a) jaki OS (wiadomo mi o: OS A, OS B, OS XL, QMEG, DracOS, Altirra OS, Atari++ OS) i która wersja b) etykieta wg oficjalnej dokumentacji (jeśli się da i jeśli w ogóle jest). Mono 16:34, 17 wrz 2022 (CEST)

To standardowa metoda dla produkcji 256 bajtów. --0xF 21:15, 17 wrz 2022 (CEST)
Niech sobie i będzie "standardowa", ale prosiłbym o precyzowanie GDZIE się to da zastosować. Mono 12:10, 18 wrz 2022 (CEST)
Personal tools