Dyskusja:Otwarcie ekranu w trybie graficznym (GRAPHICS)

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 11:23, 22 lis 2023
Lizard (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Mono (Dyskusja | wkład)
(oficjalne nazewnictwo)
Linia 11: Linia 11:
: Podoba mi się argumentacja Mono. Dzięki też za uwagę o jednym cyklu. Niemniej kod zaczyna się od "(c) Lizard", więc to on decyduje. --[[Użytkownik:0xF|0xF]] 10:24, 21 lis 2023 (CET) : Podoba mi się argumentacja Mono. Dzięki też za uwagę o jednym cyklu. Niemniej kod zaczyna się od "(c) Lizard", więc to on decyduje. --[[Użytkownik:0xF|0xF]] 10:24, 21 lis 2023 (CET)
-:: To jest Wiki i żadne (c) nie obowiązuje. ;-) W innym miejscu wyraziłem opinię identyczną z opinią Mono, a zmiany na '''CIOV''' dokonałem tylko ze względu na kolumnę "Etykieta przyjęta+:: To jest Wiki i żadne (c) nie obowiązuje. ;-) W innym miejscu wyraziłem opinię identyczną z opinią Mono, a zmiany na '''CIOV''' dokonałem tylko ze względu na kolumnę "Etykieta przyjęta w literaturze anglojęzycznej" w tabeli w [[Tablica skoków|tablicy skoków]]. Zmieniłem (c) na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Copyleft (K)], więc róbta, co chceta. :-)
-w literaturze anglojęzycznej" w tabeli w [[Tablica skoków|tablicy skoków]]. Zmieniłem (c) na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Copyleft (K)], więc róbta, co chceta. :-)+
 +::: No właśnie. W międzyczasie sięgnąłem do źródeł Atari OS 400/800 i XL/XE u [https://atariwiki.org/wiki/Wiki.jsp?page=Operating%20System Strottmana], do [http://www.musanim.com/mam/DeReAtari.pdf De Re Atari], [https://www.jsobola.atari8.info/dereatari/literatdere/intern.pdf Atari Intern] i [https://seriouscomputerist.atariverse.com/media/pdf/book/Mapping%20the%20Atari.pdf Mapping the Atari] i wszędzie jest CIOV. Tak więc moje sympatie pozostają moimi sympatiami, a fakty są takie że CIOV to oficjalna nazwa :( Pytanie więc skąd Zientara wziął JCIOMAIN bo wychodzi na to, że tylko u niego takie nazewnictwo występuje. Myślę, że warto zrobić w Atariki wreszcie mapę pamięci z nazwami zmiennych systemowych i procedur bo tego mi w sumie brakuje. [[Użytkownik:Mono|Mono]] 13:04, 22 lis 2023 (CET)
== SDP == == SDP ==

Aktualna wersja

Inicjalizacja. Inicjacja to coś innego. :) --0xF 18:30, 19 lip 2006 (CEST)

Słownik języka polskiego nie zna pojęcia "inicjalizacja", a "inicjacja" posiada wiele znaczeń, także jako: "zapoczątkowanie lub rozpoczęcie się czegoś". Lizard 14:42, 19 lis 2023 (CEST)
Dwadzieścia lat temu zdania ekspertów były podzielone. Nigdy nie czytałem, żeby ktoś "inicjował" zmienne. "Zmienne przeszły inicjację" ? --0xF 10:24, 21 lis 2023 (CET)
Dwadzieścia lat minęło, a może i więcej, a inicjalizacji nadal nie ma w słownikach j. polskiego. Ten wyraz wygląda na zapożyczenie z angielskiego, w którym mamy "initiate", oznaczające inicjację, oraz "initialize", które w j. polskim nie występuje, a oznacza właśnie ustawienie stanu początkowego programu. Kwestię można zatem uznać nie tyle za wyjaśnioną, co nadal nierozstrzygniętą. :-) Lizard

CIOV: ja tu jestem zwolennikiem jednak JCIOMAIN, bo CIOV sugeruje że to jest wektor, no i ok - jest tam wektor i można tam skoczyć przez JMP (JCIOMAIN+1), ale wtedy CIOV trzeba by definiować jako JCIOMAIN+1, a tego w literaturze przedmiotu się nie spotyka (a szkoda bo JMP pośredni zamiast dwóch absolutnych jest nawet o cykl szybszy); ale jednak to jest tablica SKOKÓW i poszczególne wpisy to JMP COŚTAM, a więc to JCIOMAIN mi tu bardziej leży - a nawet myślę że to CIOV jest (omójboże, teraz będę szargał wszelkie świętości) błędne... Mono 15:04, 19 lis 2023 (CET)

Podoba mi się argumentacja Mono. Dzięki też za uwagę o jednym cyklu. Niemniej kod zaczyna się od "(c) Lizard", więc to on decyduje. --0xF 10:24, 21 lis 2023 (CET)
To jest Wiki i żadne (c) nie obowiązuje. ;-) W innym miejscu wyraziłem opinię identyczną z opinią Mono, a zmiany na CIOV dokonałem tylko ze względu na kolumnę "Etykieta przyjęta w literaturze anglojęzycznej" w tabeli w tablicy skoków. Zmieniłem (c) na (K), więc róbta, co chceta. :-)
No właśnie. W międzyczasie sięgnąłem do źródeł Atari OS 400/800 i XL/XE u Strottmana, do De Re Atari, Atari Intern i Mapping the Atari i wszędzie jest CIOV. Tak więc moje sympatie pozostają moimi sympatiami, a fakty są takie że CIOV to oficjalna nazwa :( Pytanie więc skąd Zientara wziął JCIOMAIN bo wychodzi na to, że tylko u niego takie nazewnictwo występuje. Myślę, że warto zrobić w Atariki wreszcie mapę pamięci z nazwami zmiennych systemowych i procedur bo tego mi w sumie brakuje. Mono 13:04, 22 lis 2023 (CET)

SDP

Artykuł wymaga treści, anie tylko listingu. Uprasza się o krótki opis. --Sikor 12:13, 1 paź 2006 (CEST)

Jak dotąd unikaliśmy chyba opisu hakerskich sztuczek ale myślę, że warto i to robić. Może jednak trzeba byłoby wskazać a) jaki OS (wiadomo mi o: OS A, OS B, OS XL, QMEG, DracOS, Altirra OS, Atari++ OS) i która wersja b) etykieta wg oficjalnej dokumentacji (jeśli się da i jeśli w ogóle jest). Mono 16:34, 17 wrz 2022 (CEST)

To standardowa metoda dla produkcji 256 bajtów. --0xF 21:15, 17 wrz 2022 (CEST)
Niech sobie i będzie "standardowa", ale prosiłbym o precyzowanie GDZIE się to da zastosować. Mono 12:10, 18 wrz 2022 (CEST)
Personal tools