Dyskusja:Programowanie: Czekanie na vblank przy wyłączonym systemie

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 12:01, 26 lis 2021
Mono (Dyskusja | wkład)
(ale jakie sa z tego korzysci)
← Previous diff
Wersja z dnia 10:58, 3 gru 2021
0xF (Dyskusja | wkład)
(Trzecia wersja i porównanie)
Next diff →
Linia 8: Linia 8:
Chyba że Twój ma czekać na okolice VBLK kiedy IRQ są jednak włączone (inaczej dałbym SEI/CLI). A może skoro już, to rozszerzyć artykuł jeszcze o czekanie na początek rysowania ramki obrazu? Chyba że Twój ma czekać na okolice VBLK kiedy IRQ są jednak włączone (inaczej dałbym SEI/CLI). A może skoro już, to rozszerzyć artykuł jeszcze o czekanie na początek rysowania ramki obrazu?
No nie umiem sobie wyobrazić korzyści z Twojego kodu :D [[Użytkownik:Mono|Mono]] 13:01, 26 lis 2021 (CET) No nie umiem sobie wyobrazić korzyści z Twojego kodu :D [[Użytkownik:Mono|Mono]] 13:01, 26 lis 2021 (CET)
 +
 +:BIT jest wskazany. BNE niestety powoduje, że w szybkiej pętli jesteśmy ciągle w tej samej ramce, a nie czekamy na następną. Moja propozycja:
 +<pre>
 +sta NMIRES
 +bit:rvc NMIST
 +</pre>
 +- dwa bajty krócej od Kuby i czeka do początku VBLANK, a nie osiem skanlinii dalej. Wada to: nie działa, gdy mamy włączone VBLKI i w nim "sta NMIRES". Kod Kuby też ma wadę: nie działa z VBLKI kończącym się w skanlinii 0 lub niżej, o co łatwo w NTSC. --[[Użytkownik:0xF|0xF]] 11:58, 3 gru 2021 (CET)

Wersja z dnia 10:58, 3 gru 2021

A nie można

lda #[248/2]
cmp VCOUNT
bne *-3

? Twoje czeka na 256 linię skanningową - skoro już i tak czekamy to może lepiej precyzyjniej. Ewentualnie w Twoim kodzie to bym użył BIT zamiast LDA - była by korzyść że nie używa rejestrów. Chyba że Twój ma czekać na okolice VBLK kiedy IRQ są jednak włączone (inaczej dałbym SEI/CLI). A może skoro już, to rozszerzyć artykuł jeszcze o czekanie na początek rysowania ramki obrazu? No nie umiem sobie wyobrazić korzyści z Twojego kodu :D Mono 13:01, 26 lis 2021 (CET)

BIT jest wskazany. BNE niestety powoduje, że w szybkiej pętli jesteśmy ciągle w tej samej ramce, a nie czekamy na następną. Moja propozycja:
sta NMIRES
bit:rvc NMIST

- dwa bajty krócej od Kuby i czeka do początku VBLANK, a nie osiem skanlinii dalej. Wada to: nie działa, gdy mamy włączone VBLKI i w nim "sta NMIRES". Kod Kuby też ma wadę: nie działa z VBLKI kończącym się w skanlinii 0 lub niżej, o co łatwo w NTSC. --0xF 11:58, 3 gru 2021 (CET)

Personal tools