Falcon040

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 20:09, 25 wrz 2006
Miker (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 23:52, 13 cze 2007
Lewis (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 13: Linia 13:
[[Grafika:falcon040.gif]] [[Grafika:falcon040.gif]]
-Zobacz także:+=== Zobacz także ===
*[http://krap.pl/mirrorz/atari/www.atari-computermuseum.de/falcon040.htm Falcon040 na stronach atari.computermuseum.de] *[http://krap.pl/mirrorz/atari/www.atari-computermuseum.de/falcon040.htm Falcon040 na stronach atari.computermuseum.de]
[[Kategoria:Atari ST]] [[Kategoria:Atari ST]]
[[Kategoria:Prototypy]] [[Kategoria:Prototypy]]
-{{stub}} 

Wersja z dnia 23:52, 13 cze 2007

Firma Atari przygotowywała jeszcze jeden model high-end Falcona, mianowicie Falcon040. Oficjalnie zapowiedziany 2.VI.1992 roku podczas konferencji w siedzibie Atari, w Sunnyvale-Kalifornia.

Z założenia był to komputer który miał łączyć w sobie wszystko co najlepsze w Falconie i TT030. Dlatego zachowana została kompatybilność z tymi modelami (o czym świadczą wszystkie tryby graficzne znane z TT jak i Falcona). Poza tym zawierał wszystkie znane już porty rozszerzeń jak MIDI, SCSI, IDE... Wyposażony miał być w procesor Motorola 68040, 32-bitową szynę danych, gniazda rozszerzeń i nową obudowę typu desktop. Do dziś zachowało się kilka prototypów, wyprodukowano nawet kilka specjalnie zaprojektowanych kart pod gniazda rozszerzeń, łudząco przypominające gniazda PCI (różnią się one jednak od nich wyprowadzeniami), np. 24-bitowa karta graficzna Leonardo. Wraz z nowym komputerem przygotowywano też nową wersję systemu operacyjnego TOS o numerze 5.0, który zawierał wersję multi AESa.

Prototyp przedstawiony na zdjęciach nie jest kompletny - nie ma paru kluczowych chipów, ciekawe że jest aż sześć slotów na pamięć typu SIMM PS/2, najprawdopodobniej w standardzie miał obsługę pamięci typu ST RAM jak również TT RAM. Zachowała się dokumentacja dotycząca układów specjalizowanych np. Funnel, RamDac, VIO, VME

Być może nigdy nie poznamy powodów dla których Falcon040 nie został wprowadzony do produkcji, ale oczywistym wydaje się że prace nad nim były na ukończeniu, jednak w tamtym okresie rynek komputerów był dla małych firm niesprzyjający, a Atari zdecydowała się postawić na rynek gier.

Grafika:falcon040.gif

Zobacz także

Personal tools