HARD

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 08:27, 19 gru 2019
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Dodanie znaków diakrytycznych do nazwisk, poprawki w deklinacji.)
← Previous diff
Aktualna wersja
Krótki (Dyskusja | wkład)
(W polskojęzycznych tekstach nazwiska węgierskie zwyczajowo zapisuje się w kolejności imię-nazwisko.)
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|HARD_SOFTWARE_1994_from_JOYRIDE_DEMO_.gif}} {{grafr|HARD_SOFTWARE_1994_from_JOYRIDE_DEMO_.gif}}
-HARD (a.k.a. HARD SOFT lub HARD Software) to węgierska demo-grupa z Atari XL/XE, założona przez Téliego Sándora i Felkera Farkasa w 1991 roku. Dołączył do nich później Bene Tamás.+HARD (a.k.a. HARD SOFT lub HARD Software) to węgierska demo-grupa z Atari XL/XE, założona przez Sándora Téliego i Farkasa Felkera w 1991 roku. Dołączył do nich później Tamás Bene.
Grupa ta znana jest przede wszystkim ze "zrzucania" całych części [[demo|dem]] z [http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_64 Commodore 64] a czasem tylko niektórych danych (logo, obrazki) - w czym jednak nie byli "osamotnieni" na atarowskiej scenie. Grupa ta znana jest przede wszystkim ze "zrzucania" całych części [[demo|dem]] z [http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_64 Commodore 64] a czasem tylko niektórych danych (logo, obrazki) - w czym jednak nie byli "osamotnieni" na atarowskiej scenie.
Linia 11: Linia 11:
Członkowie: Członkowie:
-*Bene Tamás - [[koder]]+*Tamás Bene - [[koder]]
-*Felker Farkas - koder+*Farkas Felker - koder
-*[[Téli Sándor]] - koder, [[swaper]]+*[[Sándor Téli]] - koder, [[swaper]]
Linia 28: Linia 28:
== Linki == == Linki ==
-*[http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/atari_forever/www-magazines/ENERGY1/tamas.htm wywiad z Benem Tamásem (z 1995 r.)]+*[http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/atari_forever/www-magazines/ENERGY1/tamas.htm wywiad z Tamásem Benem (z 1995 r.)]
*[http://web.archive.org/web/20040309000423/www.geocities.com/SiliconValley/Vista/6084/ dawna strona internetowa grupy Hard] *[http://web.archive.org/web/20040309000423/www.geocities.com/SiliconValley/Vista/6084/ dawna strona internetowa grupy Hard]
*[https://demozoo.org/groups/33628/ Demozoo] *[https://demozoo.org/groups/33628/ Demozoo]

Aktualna wersja

Grafika:HARD_SOFTWARE_1994_from_JOYRIDE_DEMO_.gif

HARD (a.k.a. HARD SOFT lub HARD Software) to węgierska demo-grupa z Atari XL/XE, założona przez Sándora Téliego i Farkasa Felkera w 1991 roku. Dołączył do nich później Tamás Bene. Grupa ta znana jest przede wszystkim ze "zrzucania" całych części dem z Commodore 64 a czasem tylko niektórych danych (logo, obrazki) - w czym jednak nie byli "osamotnieni" na atarowskiej scenie.

Poza tym HARD to innowatorzy w dziedzinie:

  • dźwięku - jako (oficjalnie) pierwsi odtwarzali (programowo, bez modyfikacji sprzętowych) pliki .sid na Atari (cała ścieżka dźwiękowa w ich demach to muzyczki z C64 z autorskim playerem).

W 2017 roku pokazali i udostępnili technikę wzbogacania dźwięku Pokeya o tzw. Hardbass.

  • obrazu - pierwsi wpadli na pomysł trybu HIP w grafice stąd też jego nazwa (Hard-Interlacing-Picture). W 2017 roku pokazali i udostępnili kolejny ciekawy tryb graficzny - HCM.


Członkowie:


Wydane produkcje:


Grupa działała aktywnie(j) w I połowie lat 90. XX w.

Linki

Personal tools