KSO Turbo 2000

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 20:41, 25 gru 2006
KMK (Dyskusja | wkład)
(Najbardziej zmiane odmiany turbo do magnetofonów to)
← Previous diff
Wersja z dnia 13:18, 4 maj 2008
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(kategoryzowanie)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-{{Magnetofonowe Systemy Turbo}}Jedna z odmian systemu turbo do magnetofonów [[Atari]]. Po przeróbce magnetofon potrafił odczytywać/zapisywać programy ze zwiększoną prędkością (różną w różnych odmianach turbo), przez co szybciej się one wczytywały i więcej mogło się zmieścić na kasecie. Przeróbka polegała zazwyczaj na dodaniu małej płytki drukowanej do magnetofonu i podciągnięcie do niej napięcia 5V za pomocą dodatkowego kabla (zazwyczaj drugi port Joysticka lub z gniazda SIO - zależnie od przeróbki. Niektóre magnetofony miały poprowadzony odpowiedni kabelek już w standardowym przewodzie od SIO).+Jedna z odmian systemu turbo do magnetofonów [[Atari]]. Po przeróbce magnetofon potrafił odczytywać/zapisywać programy ze zwiększoną prędkością (różną w różnych odmianach turbo), przez co szybciej się one wczytywały i więcej mogło się zmieścić na kasecie. Przeróbka polegała zazwyczaj na dodaniu małej płytki drukowanej do magnetofonu i podciągnięcie do niej napięcia 5V za pomocą dodatkowego kabla (zazwyczaj drugi port Joysticka lub z gniazda SIO - zależnie od przeróbki. Niektóre magnetofony miały poprowadzony odpowiedni kabelek już w standardowym przewodzie od SIO).
== Nazewnictwo == == Nazewnictwo ==
Linia 37: Linia 37:
{{stub}} {{stub}}
-[[Kategoria:Atari 8-bit]]+[[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria: Magnetofonowe Systemy Turbo]]

Wersja z dnia 13:18, 4 maj 2008

Jedna z odmian systemu turbo do magnetofonów Atari. Po przeróbce magnetofon potrafił odczytywać/zapisywać programy ze zwiększoną prędkością (różną w różnych odmianach turbo), przez co szybciej się one wczytywały i więcej mogło się zmieścić na kasecie. Przeróbka polegała zazwyczaj na dodaniu małej płytki drukowanej do magnetofonu i podciągnięcie do niej napięcia 5V za pomocą dodatkowego kabla (zazwyczaj drugi port Joysticka lub z gniazda SIO - zależnie od przeróbki. Niektóre magnetofony miały poprowadzony odpowiedni kabelek już w standardowym przewodzie od SIO).

Spis treści

Nazewnictwo

Nazwa KSO to nic innego jak skrót od pierwszych wyrazów nazwy: Kasetowy System Operacyjny (zresztą w pierwszych wersjach spotyka się w menu pełną nazwę), Turbo oznaczało zwiększoną prędkość transmisji.

Technikalia, obsługa

W większości przypadków systemy turbo oprócz przyspieszenia transmisja od<=>do magnetofonu oferowało namiastkę DOSu: wyświetlanie nazw plików, możliwość uruchamiania plików wieloblokowych (wraz z powrotem do wcześniejszych bloków), uruchomienie wbudowanego Basica itp. Standardowo zmieniało też nazwę magnetofonu na D: (w nawiązaniu do stacji dyskietek, blokując dostęp do tych ostatnich). W późniejszych systemach można było spotkać nazwę T: (od 'tape') zamiast D:.

Standardowa obsługa wygląda tak:

 Uruchomienie komputera: BASIC (T/N) ==> Wybór, czy mamy używać Atari Basic czy nie
 R/L/E Load&Run/Load/Exit      ==> Wyświetlane menu systemu,wybór:
          ==>R - wgraj i uruchom
          ==>L - tylko wgraj
          ==>E - wyjście (zimny start) - w KSO 2000
 Wgranie programu: R D:nazwa     ==> wgrywa i uruchamia program o podanej nazwie
          R D: *      ==> wgranie nagłówka (tytułu) programu, i:
         -> wczytanie programu i jego uruchomienie po naciśnięciu klawisza T
         -> poszukiwanie kolejnego nagłówka po naciśnięciu N (lub dowolnego klawisza)
          R D***      ==> wczytanie i uruchomienie pierwszego napotkanego programu
          W Basicu: zgodnie z instrukcjami Basica dla stacji dysków D: (gwiazdki
               obowiązują jak powyżej)

Niektóre programy wymagały specjalnych plików nagłówkowych zawartych w tzw. loaderze. Najpopularniejsze z nich to: L1, L2 i WIELOBLOK (dla KSO Turbo 2000).

Najbardziej zmiane odmiany turbo do magnetofonów to

Inne spotykane systemy turbo serii 2000 to

 • Turbo 2600
 • Turbo 2001 (TOMS)
 • Turbo 2002
 • Turbo 2000 Plus

Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools