Karin Maxi

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:43, 11 kwi 2019
Seban (Dyskusja | wkład)
(+link do karin maxi 2012)
← Previous diff
Wersja z dnia 15:48, 12 kwi 2019
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Poprawiony link do archiwum pcsa. Poprzedni już nie działał.)
Next diff →
Linia 8: Linia 8:
Cenę interfejsu z 1997r. można zobaczyć pod tym linkiem: Cenę interfejsu z 1997r. można zobaczyć pod tym linkiem:
-[http://www.digipedia.pl/usenet/thread/43/38217/ Grupa pl.comp.sys.atari]+[https://groups.google.com/forum/?hl=pl#!msg/pl.comp.sys.atari/yne1mvPY488/Auh2byGsMRMJ;context-place=topic/pl.comp.sys.atari/kgx0I-eglCw Grupa pl.comp.sys.atari]
W 2012 r. powstała nowa wersja z udoskonaloną elektroniką i oprogramowaniem, nazywana dalej <b>Karin Maxi II</b>. Jej produkcji podjął się [[Stryker]], a osoby zaangażowane to [[Zaxon]], [[Jerzy Sobola|Jer]], [[trub]], [[KMK|drac030]], [[Candle]] i [[Dely]]. W 2012 r. powstała nowa wersja z udoskonaloną elektroniką i oprogramowaniem, nazywana dalej <b>Karin Maxi II</b>. Jej produkcji podjął się [[Stryker]], a osoby zaangażowane to [[Zaxon]], [[Jerzy Sobola|Jer]], [[trub]], [[KMK|drac030]], [[Candle]] i [[Dely]].

Wersja z dnia 15:48, 12 kwi 2019

Interfejs pozwalający na podłączenie do Atari XE jednego lub dwóch typowych napędów dyskietek od PC. Połączenie pomiędzy stacją a komputerem jest równoległe (nowe urządzenie), co pozwala na uzyskanie transferów powyżej 20 kB/s. Interfejs stworzony został w połowie lat 90 XX wieku przez firmę Karin.

Interfejs przeznaczony jest dla komputerów wyposażonych w złącze ECI. Firma Karin oferowała montaż brakującego złącza ECI lub odpowiednią przejściowkę ze złącza PBI. Istnieje także wersja wewnętrzna (interfejs wpina się w odpowiednie sygnały na płycie komputera).

Stosuje się zwykle napędy 5,25" i 3,5", 40- lub 80-ścieżkowe o pojemności 360 do 720 kB. Na 3,5" napędzie 720k można "wycisnąć" do 980 kilobajtów pojemności dyskietki formatując ją dwustronnie po 24 256-bajtowe sektory na ścieżkę. Uzyskanie większych pojemności wymaga przetaktowania kontrolera i może się zdarzyć, że nie będą wówczas obsługiwane dyskietki sformatowane na nieprzerobionych stacjach.

Ciekawostką interfejsu jest obsługa pełnej pojemności boot-sektora (można zapisać 256 bajtów zamiast 128 jak w standardowych stacjach).

Cenę interfejsu z 1997r. można zobaczyć pod tym linkiem: Grupa pl.comp.sys.atari

W 2012 r. powstała nowa wersja z udoskonaloną elektroniką i oprogramowaniem, nazywana dalej Karin Maxi II. Jej produkcji podjął się Stryker, a osoby zaangażowane to Zaxon, Jer, trub, drac030, Candle i Dely.

Spis treści

Technikalia

 • Zastosowany zegar: 8 MHz
 • Zastosowany kontroler: WD1770 lub WD1772
 • Identyfikator nowego urządzenia PBI: 7 (ustawiony sprzętowo na stałe)

Konfiguracja

Interfejs ma zestaw przełączników pozwalający na ustawienie numeru stacji Karin Maxi oraz automatyczne lub ręczne skonfigurowanie napędów (mogą być różnego typu). Znaczenie przełączników podano w tabeli.

Nr Parametr ON OFF
1 Numery stacji Karin D2: i D3: D1: i D2:
2 Konfiguracja Automatyczna (przy reset) Ręczna (wg przełączników 3-6)
3 Szybkość kroku głowicy w napędzie 2 3ms 6ms
4 Szybkość kroku głowicy w napędzie 1 3ms 6ms
5 Ilość ścieżek w napędzie 2 80 40
6 Ilość ścieżek w napędzie 1 80 40
    Dodatkowe przełączniki w Karin Maxi II
7 Wybór wersji firmware* Dolna połówka EPROM Górna połówka EPROM
8 Sterowanie interfejsem Aktywny Nieaktywny

* W fabrycznym EPROMie nagranym przez Strykera dolną połówkę zajmuje BIOS dla WD1770, górną - WD1772

Obsługa

Uruchomienie komputera lub reset z wciśniętym klawiszem SELECT powoduje:

a) w starszych wersjach interfejsu: ustawienie stacji Karin Maxi jako D2: i D3: (niezależnie od przełącznika), przydatne w przypadku bootowania z innej stacji (np. szeregowej),

b) w Karin Maxi II: wyświetlenie menu konfiguracyjnego Karin Maxi Setup. Jego opcje są następujące:

 • X - odłączenie interfejsu (logiczne)
 • S - zamiana napędów 1 na 2 i odwrotnie
 • 2 - ustawienie logicznych dysków na D2: i D3: (a nie D1: i D2:)
 • D - wyłączenie migotania podczas operacji we/wy (ekran Antica pozostaje wyłączony)
 • Esc - wyjście z menu
 • Shift+Esc - wyjście z menu z resetowaniem ustawień gęstości dyskietek (format zostanie ustalony przy pierwszym dostępie)
 • Shift+Return - wykonanie zimnego restartu.

Przytrzymanie klawisza "Shift" podczas transmisji danych służy do chwilowego wstrzymania transmisji i umożliwia podejrzenie zawartości ekranu.


Zdjęcia

Na zdjęciach przedstawiono interfejs sprzedawany przez firmę Karin. Do kompletu dodawany był napęd dyskietek 5.25 lub 3.5 cala (od PC), instrukcja oraz dyskietka z MyDOSem.


grafika:Karinmaxi1.jpg Grafika:Karinmaxi2.jpg

Wersja z WD1770 Wersja z WD1770

Wersja z WD1772 Wersja z WD1772

Konflikt z innymi urządzeniami

Oryginalny interfejs ma dwie wady, programową i sprzętową, które uniemożliwiają lub powodują problemy przy współpracy z innymi nowymi urządzeniami:

 • Błąd w programie Karin Maxi usuwa z rejestru PDVMSK ($247) wcześniej zarejestrowane urządzenia, przez co są one niewidoczne.
 • Usterka sprzętowa na stałe mapuje rejestry interfejsu na stronę D1, nawet wtedy gdy nie jest on aktywowany przez system. W takiej sytuacji wszelkie zapisy na tę stronę wykonywanie przez sterowniki innych urządzeń PBI (np. IDE Plus, KMK/JŻ IDE itp.) mogą być fałszywie odbierane przez Karin Maxi. Objawia się to niestabilną pracą lub całkowitym zawieszeniem komputera, np. przy kopiowaniu plików z IDE Plus do stacji.

W Karin Maxi II powyższe usterki nie występują.

Naprawa

Wymagana jest drobna zmiana na płytce interfejsu, przeprogramowanie układu GAL16V8 (U3) oraz EPROMu.

 • zaprogramować EPROM poprawioną wersją oprogramowania stacji, do pobrania z tego linku
 • przeciąć ścieżkę dochodzącą do pinu 4 układu GAL (sygnał D1XX powinien teraz dochodzić tylko do pinu 1)
 • połączyć pin 4 układu GAL z pinem 12 układu U9 (74LS259) lub pinem 3 układu U7 (74LS30)
 • zaprogramować GAL nowym plikiem .jed .

Pin 19 może służyć do wyłączania interfejsu bez jego odpinania od komputera. Poniżej fragment schematu Karin Maxi z naniesionymi poprawkami.


Poprawka Karin Maxi

Karin Midi Drive

Mariusz Geisler z firmy Karin zaprojektował również stację równoległą, która nie wymagała złącza ECI i korzystała wyłącznie ze złącza kartridża. Jedynym śladem tej stacji, nazwanej Karin Midi Drive jest schemat opracowany przez Jerzego Sobolę.

Odnośniki zewnętrzne

Zobacz też

MasterDOS - DOS przeznaczony wyłącznie do Karin Maxi

Personal tools