L.K. Avalon

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:32, 5 kwi 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 13:37, 7 kwi 2006
Mikey (Dyskusja | wkład)
(Ludzie związani z L.K. Avalon)
Next diff →
Linia 20: Linia 20:
* [[Tomasz Liebich]] * [[Tomasz Liebich]]
* [[Mirosław Liminowicz]] * [[Mirosław Liminowicz]]
-* [[Maciej Miąsik]]+* [[Maciej Miąsik]] (http://www.miasik.net)
* [[Roland Pantoła]] * [[Roland Pantoła]]
* [[Tomasz Pazdan]] * [[Tomasz Pazdan]]
Linia 27: Linia 27:
* [[Janusz B. Wiśniewski]] * [[Janusz B. Wiśniewski]]
* [[Dariusz Żołna]] * [[Dariusz Żołna]]
 +
== Wydawnictwa L.K. Avalon == == Wydawnictwa L.K. Avalon ==
Oto chronologiczna lista wydawnictw Avalonu, wraz z ich numerami serii (skróty AC, AD oznaczają odpowiednio wersje kasetową i dyskową): Oto chronologiczna lista wydawnictw Avalonu, wraz z ich numerami serii (skróty AC, AD oznaczają odpowiednio wersje kasetową i dyskową):

Wersja z dnia 13:37, 7 kwi 2006

Laboratorium Komputerowe Avalon to prawdopodobnie pierwszy i największy polski producent i dystrybutor oprogramowania do małego Atari. Dla firmy pracowali najlepsi polscy programiści, tworząc dziesiątki gier, z których wiele oferowało wyaoką jakość i grywalność.

Spis treści

Historia

Początki istnienia Avalonu sięgają 1989 roku. Firmę założyli prawdopodobnie w Strzyżowie (na co wskazuje ówczesny adres korespondencyjny) dwaj koledzy ze szkoły - Tomasz Pazdan i Janusz Pelc, jako alternatywę dla studiów. Celem działalności było wydawanie gier na popularne wówczas komputery Atari XL/XE.

Pierwszym produktem Avalonu była gra Robbo napisana przez Pelca. Gra odniosła zaskakujący sukces - była pierwszą polską grą, której grywalność i wykonanie stało na "światowym" poziomie. W listach do firmy gracze wyrażali swe zdziwienie, że w Polsce ktoś zrobił tak dobrą grę. Następne produkcje Avalonu: Misja i Fred utwierdziły renomę firmy jako wydawcy gier wysokiej jakości.

Pelc opuścił Avalon już w 1990 roku. W tym samym czasie w firmie pojawił się Mirosław Liminowicz, który od tej pory wraz z Pazdanem kierował firmą.

Początkowo w L.K. Avalon programiści nie pracowali na etacie. Najczęściej przychodzili do firmy z gotowymi programami, które po zatwierzeniu przez szefostwo firmy i drobnych poprawkach lądowały w ofercie wydawniczej Laboratorium. W ten sposób mniej lub bardziej stałą współpracę nawiązało z firmą wielu znakomitych autorów, jak Roland Pantoła czy Dariusz Żołna. Niektórzy z nich pracują w Avalonie do dziś.

W 1991 roku firma rozpoczęła wydawanie pisma Tajemnice Atari. Umieszczane w nim były różne małe programy i inne materiały dotyczące Atari, autorstwa programistów współpracujących z Avalonem. W tym samym roku firma nawiązała współpracę z zagranicznymi dystrybutorami: Zeppelin Games i KE-Soft. Firmy te podjęły się dystrybucji na Zachodzie programów Misja i Fred, które w tym celu zostały wzbogacone o ścieżkę dźwiękową. Z kolei rok później Avalon dodał do swojej oferty gry na licencji Zeppelin Games (chociaż gry te były w Polsce popularne dużo wcześniej dzięki piratom).

Tajemnice Atari wychodziły do 1993 roku. W tym samym okresie firma zaprzestała produkcji oprogramowania dla małego Atari, koncentrując się na innych platformach, jak Commodore 64, Amiga czy wreszcie PC.

Dzisiaj L.K. Avalon zajmuje się produkcją gier i programów użytkowych dla Windows.

Ludzie związani z L.K. Avalon

Podczas działalności Avalonu przez firmę przewinęło się wielu autorów i programistów. Oto ich lista (bardzo niekompletna):

Wydawnictwa L.K. Avalon

Oto chronologiczna lista wydawnictw Avalonu, wraz z ich numerami serii (skróty AC, AD oznaczają odpowiednio wersje kasetową i dyskową):

Software

Inne

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools