LDW

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 16:09, 9 cze 2009
Jellonek (Dyskusja | wkład)
(o gustach sie nie dyskutuje)
← Previous diff
Wersja z dnia 11:00, 23 mar 2010
Krótki (Dyskusja | wkład)
(aktualizacja informacji o markach Karen i CA)
Next diff →
Linia 7: Linia 7:
Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.
-LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. California Access zajmuje się dziś produkcją komputerów przenośnych, zaś "Karen" - ich sprzedażą.+LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. Marka "Karen" została w 1997 roku przejęta przez dystrybutora notebooków "Swiss", który zmienił nazwę na '''Karen Notebook SA''', a później '''Karen S.A.'''.[http://www.karen.pl/index.php/staticContent/pl/index/content/company] Pod marką "California Access" firma ta produkowała własną linię komputerów przenośnych, lecz po przejęciu Karen S.A. przez firmę Komputronik zaprzestano używania tego znaku towarowego.[http://forum.karen.com.pl/viewtopic.php?t=1439]
== LDW i Atari == == LDW i Atari ==
Linia 28: Linia 28:
== Odnośniki zewnętrzne == == Odnośniki zewnętrzne ==
-* [http://www.ca.pl Witryna firmy California Access]+* [http://www.karen.pl Witryna firmy Karen S.A.]
-* [http://www.karen.pl Witryna firmy Karen Notebook SA]+* [http://www.ca.pl Witryna California Access] (obecnie nieaktywna)
 +** [http://web.archive.org/web/*/http://www.ca.pl Kopia na archive.org]
[[Kategoria:Firmy]] [[Kategoria:Firmy]]

Wersja z dnia 11:00, 23 mar 2010

Logical Design Works to nazwa istniejącej w latach 80-tych i 90-tych firmy z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Firma ta zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do komputerów Atari oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.

Historia

Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zaintersowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać Lucjan Daniel Wencel, polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę Logical Design Works, Inc. z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen". Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego oprogramowania na Zachodzie. Pod znakiem California Dreams firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu, LDW zajęła się także produkcją sprzętu. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, LDW nawiązała współpracę z Atari Corporation, stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, z PZ "Karen" jako zapleczem serwisowym. Wkrótce firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz oryginalnych stacji dysków, joysticków i innych konstrukcji.

Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. Marka "Karen" została w 1997 roku przejęta przez dystrybutora notebooków "Swiss", który zmienił nazwę na Karen Notebook SA, a później Karen S.A..[1] Pod marką "California Access" firma ta produkowała własną linię komputerów przenośnych, lecz po przejęciu Karen S.A. przez firmę Komputronik zaprzestano używania tego znaku towarowego.[2]

LDW i Atari

LDW była wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari w Polsce. Oprócz tego miała swój wkład w produkcję tak sprzętu, jak i oprogramowania:

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools